Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Ianuarie 2015 (Fulguleti de Ianuarie 2015) (cap.3)


383 raspunsuri la acest subiect

#21
ama2675

ama2675

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 257 mesaje

Postat 16 iulie 2014 - 16:11

in plus, nici macar la scutecele textile nu mai exista cine stie ce garantii. de cand au devenit la moda si la noi, au aparut si foarte multe fake-uri, cumparate de pe alibaba....scutece din nu se stie ce materiale, care nimeni nu are vreo garantie cum si cu ce a fost tratat.
sunt unele firme care vand scutecele cu garantie inclusa, poate alea sunt mai sigure din punctul asta de vedere. dar daca tot as face investitia, as fi foarte atenta si ce fel de scutec e si cu ce garantii vine



#22
ama2675

ama2675

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 257 mesaje

Postat 16 iulie 2014 - 16:46

Doamnelor, si eu intru la categoria 30+ :) si cred ca mai e Ionela. 
Eu ma simt tanara, dar simt o diferenta de rezistenta fata de prima sarcina :) sau o fi ca acum am de alergat dupa si carat in brate un copil de 16 kile :))) 


 



#23
Konstanze

Konstanze

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 184 mesaje

Postat 16 iulie 2014 - 17:46

V.ati facut analizele date de medic? Mie mi.a dat si niste pastilute...

@Aylin, nu stiu la care dintre analize te referi...

Am facut inainte de a incepe sarcina absolut toate analizele posibile: tot felul de anticorpi, hormoni, fier, glicemie, HIV, grupa sangvina, 5 fiole mi-au luat. Si apoi m-am mai dus si pt. TSH si mi-a mai luat o fiola [batcap]   Plus Papa Nicolau si chestii din astea recoltate de pe col (daca vrei ma duc si iau foile si iti insirui).

 

Apoi pe la 11 saptamani am facut analize de sange de Dublu Test, 2 valori, pe care le-a interpretat medicul intr-un program pe calculator coroborat cu masuratorile,  si a obtinut niste chestii statistice.

 

"pastilute" numai Acid Folic si Omega 3 (care daca ai citit in primul capitol si in al doilea, le-am inlocuit cu succes cu ulei de canepa incapsulat). Alte fete au luat hormoni in primele luni pentru a preintampina avortul spontan.

Acum deja se trece pe vitamine, majoritatea, si unele dintre noi pe Aspenter :(

Nu stiu la ce alte pastilute te referi, poate ne detaliezi.

 

 

@Bluenight, nu am uitat de lista cu site-uri scutecesti, doar ca la lucru am cam avut treaba, si doar acolo am pe laptop lista minune, inca nu le-am importat si acasa. Sa ma tragi te rog de maneca maine pe fb in caz ca uit....



#24
Konstanze

Konstanze

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 184 mesaje

Postat 16 iulie 2014 - 17:53

Citeam un articol cu spirtul la bebelusi, ca nu e bun cel albastru. Eu de ani de zile tin sticlele de spirt la soare (in ultimii ani m-am desteptat si il pun in sticle de sticla) pe balcon sau la fereastra, si cam in 2-3 saptamani de soare puternic - iarna dureaza mai mult, se decoloreaza. Colorantul acela nu e bun, garantat.



#25
ama2675

ama2675

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 257 mesaje

Postat 16 iulie 2014 - 17:56

Pentru ce sa iti trebuie spirt?



#26
Konstanze

Konstanze

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 184 mesaje

Postat 16 iulie 2014 - 18:21

Articolul era despre ce iti trebuie in avans pt bebelusi, pe blogul "alex si david cresc", ca si dezinfectant.

 

Si atunci am zis sa spun acest mic truc, in caz ca aveti nevoie.

Personal, cand eram copil, mama ma "lecuia" cu spirt de multe chestii, dar pe atunci se mai gasea spirt alb in comert.



#27
ama2675

ama2675

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 257 mesaje

Postat 16 iulie 2014 - 18:37

dezinfectat ce? copilul? casa?

eu nu am folosit deloc spirt. l-am luat si eu, e inca sticla sigilata prin dulap :) 

am mai citit si eu cu dat cu spirt pe piele, ptr diferite bubite, dar eu nu as chinui bebelusul, mai ales azi, cand exista atatea variante multa mai ok. 
iar casa....eu am o teorie cu mediul inconjurator si sistemul imunitar. noi avem si animale in casa si nu m-am stresat niciodata cu dezinfectat nimic.si am procedat la fel si cu temperatura, la noi iarna termostatele sunt pe 18 grade (se fac poate 19)  si se simte pe sistemul imunitar al fetei, ca uite, are peste 3 ani si nici macar nu a fost racita vreodata, desi a intrat in contact cu tot soiul de viroze. 



#28
Birusimo1980

Birusimo1980
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 16 iulie 2014 - 19:42

O seara cat mai placuta tuturor mamicilor:-)

 

V-am urmarit/citit postarile din ultimele saptamani, insa nu am scris niciodata.

 

Sunt in sapt 14, mai am o fetita de 3 ani -foarte diferita aceasta sarcina fata de prima, din pacate mi-a fost mult mai rau si m-am simtit mult mai obosita. Acum ma simt mai bine, dar primele saptamani au fost foarte luuungi si grele.

 

Legat de aflarea sexului, am citit aici ca majoritatea ati aflat deja, de la medic prin eco din cate am inteles. Voiam sa va spun ca eu am aflat imediat dupa 11 saptamani, prin analizele de sange ca voi avea baietel. Locuiesc in New York, cand am fost la medic pt nuchal screening (testul de 11-13 saptamani) mi-au spus ca pot afla prin analize, lucru care nu era disponibil acum 4 ani cand eram insarcinata cu primul bebe.

Am ramas placut impresionata de cat a avansat tehnlogia in doar cativa ani, testeste pt sindromul down mi le-a luat prin deget/amprenta, si m-au chemat la urmatorul set de teste la 16 saptamani, cand acum 4 ani era la 20 saptamani (quad screening /anathomy).

Referitor la ecografii, in prima sarcina am facut nenumarate... pt ca am avut diabet gestational si am fost super monitorizata din cauza asta. Acum am avut deja vreo 5, incepand cu saptamana 5 cand am fost prima data la medic pt confirmarea sarcinii. Cred ca asa se practica aici, citesc aici pe forum ca de regula se fac mai putine eco in Romania. Nu este ceva ce prefer neaparat, dar vazand bebe mai des iti da acel confort psihic ca totul e ok :-)

 

O sarcina usoara cat mai usoara tuturor, va doresc!



#29
bluenight

bluenight

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 16 iulie 2014 - 19:42

Ama, in articolul mentionat de konstanze, Raluca a scris de spirt ca sa-l folosim pentru buric, dupa nastere.

#30
ama2675

ama2675

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 257 mesaje

Postat 16 iulie 2014 - 19:50

Eu am folosit doar Oximed. Nu ustura spirtul? 




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -