Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Ianuarie 2015 (Fulguleti de Ianuarie 2015) (cap.3)


383 raspunsuri la acest subiect

#11
bluenight

bluenight

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 16 iulie 2014 - 10:19

lina_bulina, ai dreptate, am corectat. Bine ca ai vazut :)

 

Mie imi plac pestii, chiar mi se par oameni foarte frumosi.

In schimb eu am ceva personal cu varsatorul, nu-mi place deloc zodia din cauza ca sora-mea si mama mea sunt varsator si am avut foarte multe conflicte cu ele. Cred ca e zodia cu care nu ma inteleg deloc. Dar am cunoscut foarte multi varsatori frumosi si foarte diferiti.



#12
Konstanze

Konstanze

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 184 mesaje

Postat 16 iulie 2014 - 11:20

Fetele, eu tot cu problema mea, scutecele.

1. Alana nu se mai aduc la DM. Mi-a confirmat o vanzatoare mai veche, dar au in schimb BabyLove, care cica-s eco. 42 de bucati, 45 de lei, fara clor, marimea 1.

2. Moltex nu se mai aduc la Auchan, in schimb am descoperit cu surpriza ca Happy fac mai nou scutece fara clor ( am facut si poza), marimea 1, 42 de bucati 30 de lei.

 

Acum m-am pus sa ma documentez despre scutecele lavabile, Doamne cat de greu e cu toate tampeniile alea, ce material, plus ca cica ar fi totusi pe marimi... Unde am gasit "fitted" pe site-uri nu au si suport impermeabil...deci clar o sa am de studiat in continuare.



#13
bluenight

bluenight

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 16 iulie 2014 - 11:37

Konstanze, eu in tara am folosit pampersuri BabyLove Nature de la DM si sunt foarte ok. Deci daca ai gasit astfel de pampersuri e foarte bine, le poti folosi cu incredere!

 

Ma intereseaza si pe mine subiectul scutecelor lavabile insa nu l-am studiat. Sper sa reusesc in viitorul apropiat, deci daca dai peste ceva articole interesante pentru incepatori, asa ca mine, te rog sa le pui aici. Mersi.



#14
lina_bulina

lina_bulina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 453 mesaje

Postat 16 iulie 2014 - 11:58

Nu stiu cum se face, dar eu inca nu ma gandesc la scutece! :)) Mi s-a spus sa nu iau prea multe cu numar mic pentru ca creste foarte repede la urmatorul numar.
O sa retin sigur BabyLove de la Dm....  Cum e faza cu numerele? Cum imi dau seama ca e prea mic sau prea mare? :))



#15
Konstanze

Konstanze

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 184 mesaje

Postat 16 iulie 2014 - 12:06

La scutecele din comert e simplu, nr.1 e pentru 2.5-5 kg, deci nou nascuti. Daca mergi sa te plimbi printre rafturi prin supermaerket, poti vedea exact marimile 1-5 (parca 5 e maxim) si la cate kilograme/bebe corespund. Dar vei stii sigur cand va trebui sa treci la marimea mai mare :) vei observa pe bebe.

Pentru prematuri auzisem ca de asemenea sunt scutece, banuiesc ca o fi marimea 0, dar eu nu am vazut nici in Auchan nici in Selgros, cine stie, pe comanda....

 

La scutecele lavabile peste tot se zice ca sunt marime universala, au tot felul de capse care se tot muta in functie de cum creste bebe, insa sunt bulversata, de exemplu vad postare de la Ligia Pop cum ca ceva scutece sunt la reducere, si zice si marimea, ca ei o sa cumpere marime mai mare...pai ori sunt universale, ori se cumpara pe marimi ? Asta ar fi o problema. A doua problema la mine e ce sa aleg: interiorul din ce material: prefer bumbac 100% sau bambus, insertiile, apoi as vrea chilotel protector separat de scutec, ca sa fie mai usor cu spalatul si uscatul, ca na...iarna, un bumbac il mai pui pe calorifer, dar daca e din acela 2 in 1 (bumbac interior, plastic impermeabil la exterior) nu il poti pune pe calorifer. Si ar fi si mai practic, bumbacelul speli incontinuu, protectia nu cred ca e nevoie de spalat in masina, se poate clati si in chiuveta si se sterge cu o carpa uscata, se usuca imediat. Ideile mele, cine stie care va fi realitatea ?

 

@Bluenight, am deja in bookmarks tot felul de site-uri salvate referitor la scuteceala, poate fac un post in care pun ce am gasit eu, sper sa nu se plictiseasca celelalte fete.



#16
bluenight

bluenight

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 16 iulie 2014 - 12:10

Konstanze, da, da pune site-urile salvate. Poate vor citi si celelalte fete si vor prinde curaj :)



#17
bluenight

bluenight

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 16 iulie 2014 - 12:26

lina_bulina, asa este! Nu cumpara foarte multe numar mic fiindca cresc foarte repede. Mai bine cumperi un singur pachet si apoi pe parcurs in functie de nevoi. Eu am facut abuz si cu hainele, multe nu i-au fost bune de cand s-a nascut iar altele nu am apucat sa i le dau. Oricum, vei primi lucrusoare: haine si scutece si cand vei naste.

Dar ai sa vezi ca pe fiecare numar scrie intervalul de kg. 



#18
kriss79

kriss79

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.667 mesaje

Postat 16 iulie 2014 - 12:34

Multumim pt.listuta si pt.noul capitol!

Eu cred ca bb va fi capricorn, caci fiind cezariana va fi cu 2 sapt.mai repede decat dpn-ul, deci voi naste in jur de 13-15 ian. Cu fiica-mea aveam dpn la sf.lunii oct si ma programase cam cu 10 zile inainte de dpn la cezariana, insa de ziua mea m-am apucat sa fac curat ca aveam musafiri seara, sa matur, m-am enervat ca pelerinii veniti la Sf.Parascheva mi-au lasat mizerie in curte si uite asa m-au apucat contractiile, iar a doua zi am fost programata la cezariana. 

Acum in ianuarie va fi undeva intre ziua sorei mele(care e pe 12) si a mamei(pe 20).Oricum va fi aceeasi diferenta intre cei 2 copii, ca intre mine si sora mea, adica 7 ani si 3 luni.

Capricornii stiu ca sunt foarte constiinciosi, ma inteleg destul de bine cu ei, cu varsatorii la fel, insa nu am preferinte ce zodie va fi. Sotul e Leu.

Oare eu si Konstanze suntem cele mai in varsta?:)



#19
Konstanze

Konstanze

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 184 mesaje

Postat 16 iulie 2014 - 12:51

@Kriss79 eu nu ma simt de 35 :-P

Spiritul meu a ramas blocat undeva pe la 23 de ani [disco]



#20
ama2675

ama2675

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 257 mesaje

Postat 16 iulie 2014 - 16:06

eu nu ma bag la textile de la nou nascut, nu vreau bataia asta de cap. daca ma hotarasc pe textile, abia dupa cateva luni....
in rest, babylove si la prima, continui tot cu asta :) 

eu am luat la a mea o singura punga, de 20-24 (nu mai stiu exact) de scutece marimea 1 si nu le-am putut folosi ptr ca a fost prea mare si a crescut intr-un ritm f accelerat. deci nu imi bat capul cu "cumparatura" asta :) 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -