Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Ianuarie 2015 (Fulguleti de Ianuarie 2015) (cap.3)


383 raspunsuri la acest subiect

#181
lina_bulina

lina_bulina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 453 mesaje

Postat 31 iulie 2014 - 12:01

bluenight, mersi de raspuns. Deci am stiut eu ceva de 4 roti si cele 2 din spate mai mari :)) Sa stii ca arata super carutul asta, adica pare super tzapan, exact cum vreau pentru al meu. E 3 in 1, asa-i? :)
ema, nu ma gandeam neaparat sa-l iau de acum...Imi pregatesc doar lista de cumparaturi, dar oricum sora-mea si-a luat cu 5 euro din Austria, n-ar fi cine stie ce investitie, cum e aici in Romania. :)) 
Eu vreau sa alaptez si sa ma feresc de lapte praf, dar ma gandeam ca daca am mult lapte si m-as mulge, sa pun la congelator si cand ies undeva sa folosesc incalzitorul, sa nu fiu nevoita sa alaptez in public. Nu doar ca sunt mai pudica, dar ma si enerveaza curiosii care stau si se holbeaza cum alaptezi. Clar o sa folosesc esarfa sau ceva, dar no, ma mai gandeam la o varianta.

Ooo, kriss, te petreci la maaare!! Eu nu stiu nimic de rezultatele de la dublu test. Am ales sa nu fac. Eu zic sa nu te stresezi ca sigur e sanatos copilul.

Alyna, de ce mai faci triplutest daca ai facut dublu test? Eu stiu ca nu e cu nimic diferit de dublu test, doar mai are inca o chestie pe care o afla. Mie imi pare ca nu stiu doctorii cum sa mai scoata bani si atunci te cheama la toate. Si cred ca si costa o gramada. 

 



#182
kriss79

kriss79

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.667 mesaje

Postat 31 iulie 2014 - 14:27

Alyna.chiar asa de ce faci si triplu t?stiu ca da erori mari.fals pozitive..din ce am auzit..la prima sarcina nu am facut nici dublu nici triplu.pliul nucal e 1,1 cm.dr vreatotusi sa vb cand ma intorc.mi-a iesit si candida..

#183
AlynaG

AlynaG

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 31 iulie 2014 - 17:57

nu sunt hotarata sa fac triplu test. Doctorul mi-a spus sa merg in sapt 21 daca vreau sa-l fac, dar eu nu prea inclin sa merg, nu vad utilitatea lui. :)



#184
lina_bulina

lina_bulina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 453 mesaje

Postat 31 iulie 2014 - 20:39

Eu zic ca daca nu a iesit nimic alarmant la dublu test, nu are rost sa-l mai faci. Mie mi-a facut ceva masuratori la 12 saptamani la care se uita in dublu test, si mi-a zis ca totul era in limite normale. I-am si spus ca oricum nu fac dublu test, si probabil de-asta s-a uitat ea sa vada. 



#185
Konstanze

Konstanze

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 184 mesaje

Postat 01 august 2014 - 12:45

Noi ne-am luat acest model:

http://www.bergsteig...de/index-1.html

Rotile din fatza se rotesc 360 de grade (pot fi si blocate), si pe cele din spate sunt cu suspensie. Si se umfla cu pompa toate.

 

Din cate stiu de la o prietena, caruciorul cu 3 roti nu este reversibil, ceea ce conteaza la un anumit moment, cand bebe nu e hotarat daca vrea sa stea cu fatza spre tine sau spre lume.

 

Despre triplul test, eu l-am intrebat pe doctor daca sa-l fac, si la mine chiar a iesit asa si asa (din cauza varstei), si a zis ca triplul test nu se mai face, pentru ca nu are relevanta. Atat. Nu mi-a sugerat nici amniocenteza, nimic. Daca vreti, acasa ma uit cat mi-a iesit probabilitatea aceea, eu parca tin minte ca tot 1:410.



#186
lina_bulina

lina_bulina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 453 mesaje

Postat 02 august 2014 - 00:26

Konstanze, arata suuuper fain carutul, dar si pretul cred ca e pe masura. Cel al lui bluenight imi pare mai accesibil.  Noi trebuie sa fim realisti, sa nu ne intindem la ce n-ajungem. Poate o sa luam mai scump la urmatorii copii. :)



#187
ema86

ema86

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.262 mesaje

Postat 02 august 2014 - 02:01

Ceva insomnii, lina? ;) Mie inca nu mi-a venit somnul....il astept, sper sa ajunga, am nevoie sa fiu fresh maine ca ma asteapta o zi lunga

#188
ema86

ema86

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.262 mesaje

Postat 02 august 2014 - 02:02

Si chiar arata bine caruciorul lui Konstanze

#189
ema86

ema86

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.262 mesaje

Postat 02 august 2014 - 02:02

De fapt e al lui bebe ;)

#190
Konstanze

Konstanze

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 184 mesaje

Postat 02 august 2014 - 13:56

Despre carucior...Bergsteiger e facut la fabrica ADBOR, am avut o surpriza cand am citit pe eticheta. Si tot de la Adbor se gasesc si la noi, dar cu alte denumiri. E 3 in 1 si am dat pe el 1000 de lei. Daca luam de la DHS 3 in 1, ne costa 1450 de lei, si nici nu imi placea materialul, nici nu avea suspensie, rotile nu s-ar fi rotit 360 de grade...

Am gasit o "castana" pe OLX, ca nici pe noi nu ne arunca banii din casa, si am zis sa profitam pe loc de oferta( la noi in oras, am fost sa-l inspectez inainte, eu nu cumpar dupa poze sau povesti la telefon) . Rotile nu sunt rulate, nu a fost folosit niciodata, materialul miroase inca a nou, a fabrica. Cred ca lumea ne-a considerat ticniti ca eu in 10-11 saptamani insarcinata am cumparat carucior, dar asa am simtit ca trebuie sa fac, sa nu pierdem ocazia. Noi zicem ca i-am cumparat BMW lui bebe :) si ne va ajuta si pe noi toti, atat pe mine ca nu il voi cara in spate, cat si pe bunici sa le fie usor sa-l plimbe. Si ne dorim sa fie folosit macar de inca un bebe la noi, apoi sigur il vom da mai departe cuiva mai nevoias...

 

Dupa o cautare mica, am gasit si la noi la preturi decente carucioare Adbor 3 in 1:

http://www.nichiduta...or-3-in-1-zipp/

 

Recunosc, aveam o lista intreaga cu ce trebuie sa detina un carucior, bazat atat pe parerea prietenelor care deja s-au lovit de minusuri, cat si ce am citit pe site-uri, pareri de la alte mamici, de aceea am decis sa cumpar asa de devreme in sarcina.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -