Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Probleme la lucru

concediu medical

35 raspunsuri la acest subiect

#1
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 15 iulie 2014 - 10:25

Buna tuturor!

 

De cand am anuntat ca sunt insarcinata am probleme foarte mari la lucru. Sefii fac tot ceea ce le sta in putinta sa imi ingreuneze situatia.

De ieri am reusit sa imi iau medical. Problema este ca medicul emitent mi-a solicitat sa vin la finalul perioadei cu el pentru prelungire, iar azi mi-au cerut de la lucru sa il depun. Daca il dau, nu il mai pot prelungi, nu?  Cum ar trebui sa procedez?



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 15 iulie 2014 - 10:40

nu inteleg de ce are nevoie medicul de formularul in original al concediului initial pentru a elibera concediul in prelungire, nu te poti duce la el cu o copie a medicalului ? oricum in carnetul de formulare de la medic ramane un exemplar (cel verde), chiar asa greu i-o fi sa caute in urma ?

trebuie sa depui medicalul la firma, ambele exemplare originale (alb si roz). unde lucrez eu, regula este sa-l aduci in maxim 24 de ore de la data eliberarii, sau la externarea din spital. pentru medicalele eliberate la sfarsit de luna, nu trebuie depasita data de 5 a lunii urmatoare pentru depunerea la resurse umane, in caz contrar acel medical "neprezentat" in termen nu mai este dat la plata.

medicul care ti-a eliberat concediul medical este cel de familie ? daca nu, vezi ca pe medical trebuie sa obtii si viza medicului de familie, sa te ia in evidenta.



#3
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 15 iulie 2014 - 10:49

Am inteles. Nu stiam ca trebuie sa ajung si la medicul de familie cu el. Nu mi-a zis. Multumesc frumos!



#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 15 iulie 2014 - 11:07

daca te uiti pe formular, vei observa ca in partea de sus exista un "patratel" in care chiar asa scrie "luat in evidenta", iar medicul tau de familie acolo va trebui sa semneze si sa puna parafa.

neaparat sa semnezi si tu pe medical, in partea de jos a formularului si sa pui data primirii formularului. dupa ce iti vizeaza medicul de familie medicalul, sa-ti opresti si tu o copie a formularului, nu se stie niciodata.

acolo unde lucrezi, pe medicale este necesara semnatura/viza unui sef direct ? la noi da, in prima casuta din stanga sus, unde scrie "viza platitorului".



#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 15 iulie 2014 - 11:21

ce voiam eu sa mai adaug : daca spui ca sefii iti fac viata amara de cand ai anuntat ca esti insarcinata, fii cu ochii in patru, nu semna nimic fara sa citesti cu atentie, etc.

nu stiu daca acum mai este valabil, acum vreo 2-3 ani salariatii care aduceau concediu medical completau si o declaratie pe proprie raspundere (pe care o viza medicul de familie sau cel care elibera medicalul), in care declarau ca in perioada CM pot fi gasiti la adresa de domiciliu (sau in spital, dupa caz), angajatorul avand dreptul sa faca verificari, sa constate daca salariatul intr-adevar e bolnav si sta acasa/in spital. pentru ca s-au dat enorm de multe medicale aiurea, doar pentru ca persoanele respective sa scape de stresul de la job, sa se odihneasca, sa-si rezolve probleme personale, sa se duca in mini-vacanta sau la interviuri de angajare...tot ce vrei si nu vrei.

aveam eu o colega, cand obosea si nu mai facea fata sau stia ca urmeaza o perioada din luna cu incarcare maxima pe ce avea ea de facut, pac - trantea un medical pe motiv de cadere de calciu sau infectie urinara, ii dadea medicul de familie, erau rude. eh, si statea fata acasa, isi facea somnul de frumusete, se odihnea cateva zile si venea la munca proaspata ca o floricica, in timp ce colegii de birou ii faceau si treaba ei, stand peste program.



#6
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 15 iulie 2014 - 16:56

ce voiam eu sa mai adaug : daca spui ca sefii iti fac viata amara de cand ai anuntat ca esti insarcinata, fii cu ochii in patru, nu semna nimic fara sa citesti cu atentie, etc.

nu stiu daca acum mai este valabil, acum vreo 2-3 ani salariatii care aduceau concediu medical completau si o declaratie pe proprie raspundere (pe care o viza medicul de familie sau cel care elibera medicalul), in care declarau ca in perioada CM pot fi gasiti la adresa de domiciliu (sau in spital, dupa caz), angajatorul avand dreptul sa faca verificari, sa constate daca salariatul intr-adevar e bolnav si sta acasa/in spital. pentru ca s-au dat enorm de multe medicale aiurea, doar pentru ca persoanele respective sa scape de stresul de la job, sa se odihneasca, sa-si rezolve probleme personale, sa se duca in mini-vacanta sau la interviuri de angajare...tot ce vrei si nu vrei.

aveam eu o colega, cand obosea si nu mai facea fata sau stia ca urmeaza o perioada din luna cu incarcare maxima pe ce avea ea de facut, pac - trantea un medical pe motiv de cadere de calciu sau infectie urinara, ii dadea medicul de familie, erau rude. eh, si statea fata acasa, isi facea somnul de frumusete, se odihnea cateva zile si venea la munca proaspata ca o floricica, in timp ce colegii de birou ii faceau si treaba ei, stand peste program.

Pai si nu-i normal ca persoanele bolnave sa stea la domiciliu,ca doar de asta e medicalul?

 

Ca se duc la doctor sau diverse terapii e ok,insa sa fii in medical iar tu s apleci in concediu(mai sufeir si ep acolo pacatele mele vreun accident)sau sa-ti faci cumparaturile stiu eu pe unde...nu mi s epare ok.

 

Si la noi au fost cazuri de dati afara pe motiv de medical fals.S-a intilnit nas in nas cu seful ,cind el era bolnav-mort!!!! [:-)))] [:-)))]



#7
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 15 iulie 2014 - 17:39

Eu am completat declaratia data trecuta cand am avut medical. Acum nu mi s-a dat sa o completez. In orice caz, sunt tot timpul acasa. Nu am unde si de ce sa plec. Poate doar cand voi merge la investigatii (doppler si morfologie) voi pleca. In rest nu se pune problema.

Am sarcina cu risc, am trombofilie, episoade de sarcini oprite in evolutie in trecut, stres si fum in birou... medicul a considerat necesara retragerea macar pana ce depasesc momentul critic (13 saptamani). Plus ca in ultima perioada ametesc destul de rau si am probleme mari cu oboseala...


Editat de miha05, 15 iulie 2014 - 17:40 .


#8
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 15 iulie 2014 - 23:13

Ce a spus Corina e corect. 

Si eu am stat acasa aproape toata sarcina. Pe mine ma mutau de la un birou la altul ca nimeni nu ma vroia. Stiau ca voi sta 2 ani in CIC si blochez functia  [:)]

Stiu cat de aiurea e.

Si medicul meu ginecolog ma mai ruga uneori sa-i duc medicalul... dadea prea multe si uita ultima data. Adica noul co cu ce data sa inceapa.

Si eu imi faceam o copie a medicalului ca sa nu se rataceasca din intamplare bineinteles si sa raman descoperita. Cu acea copie mergeam si la medicul ginecolog pt prelungire.

Vezi ca medicul ginecolog nu poate sa iti dea pe toata sarcina ... vreo 2 luni trebuie sa le iei din alta parte  [:)]  te invat la prosti!



#9
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 16 iulie 2014 - 00:54

Pai si nu-i normal ca persoanele bolnave sa stea la domiciliu,ca doar de asta e medicalul?

 

 

In principiu da, in mare parte omul trebuie gasit la domiciliu, dar nu chiar 24/24. poate omul sa coboare pana jos la magazin sa-si cumpere o apa, sau la farmacie sa-si ia ceva, sau la diverse proceduri etc. Bineinteles ca nu in vacanta.... ala nu mai e concediu medical, clar, si este o inselaciune....

 

Tin minte ca intr-o vreme, prin 2009-2010 parca, odata cu masurile alea de austeritate, se infiintasera controale vis a vis de concediile medicale, care cautau oamenii cu CO medical acasa, si daca nu-i gaseau, le suspenda concediul.... Corect, asa groso-modo, dar nu in totalitate, tin minte ca o gasisera in culpa pe o femeie, in Co medical cu mana rupta (in ghips) care iesise pana la farmacie sa-si cumpere medicamentele pt tensiune.. Si nah, in timpul asta, nu era femeia acasa.... depinde si unde esti si ce faci, de nu esti acasa in timpul medicalului....



#10
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 16 iulie 2014 - 07:21

Eu nu am auzit concret niciodata un caz de verificare. Pierderile din sistem sunt in primul rand prin contractele de achizitie care sunt supraevaluate si cu dedicatie. Acolo sunt sute de milioane de euro care pleaca fraudulos catre persoane private.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -