Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Mamici de Septembrie (Dovlecei de Septembrie) (14)

gravide

560 raspunsuri la acest subiect

#381
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 31 iulie 2014 - 11:31

Neatza gagici :)

Eu cu insomnii noaptea, desi bebe e cuminte nu ma trezeste el, iar dimineatza dorm mult de tot de nu imi vine sa ma trezesc.

V-am citit dar zau daca am retinut ceva :(

Ma duc pe la piata, as gati ceva dar nu stiu ce. Pofta de tort am si eu dar cred ca o sa ma mtumesc cu o amandina. Trebuie sa ma adun, ca sunt varza :(

Eu recunosc ca am inceput sa intru in panica. Noi suntem singuri de 16 ani si acum trebuie sa ne mobilizam si sa invat sa avem grija de o mogaldeatza mica de om pe car eo dorim si o iubim neconditionat de cand era doar doua liniute pe test :) dar avem incredere, nu? Ma imbarbatez si eu :)

Pupici gagici cu burtici, incerc sa ma mobilizez sa gatesc ceva :)

#382
crisa17

crisa17

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 733 mesaje

Postat 31 iulie 2014 - 12:22

Alina, ce baiat mare ai tu acolo! Atat a avut Luca cand l-am nascut, la 39 sapt si 4 zile :). Sper sa fie cumintel voinicul si sa stea in burtica pana pe 23.

Lulu, sunt convinsa ca dc mi-as dori f tare un tatuaj mi-as face. La fel si cu gauri suplimentare in urechi sau in buric. Dar eu am si o imensa si iremediabila fobie de ace, asa ca nu fac nimic ce presupune introducerea unui varf de ac in pielea mea (exceptie fac injectiile intravenoase). Astept sa ne arati si restul tatuajului :). (Si cumnata mea are un tatuaj facut destul de recent, pe tot spatele, m-a bulversat cand l-am vazut).

Nic, spor la gatit. Eu stau linistita la capitolul asta cateva zile :). Am facut o supa de rosii cu galusti care imi place tare mult cum a iesit, am papat 2 portii asa recc, din frigider.
Nu te speria, o sa stii cum sa ai grija de bebe din instinct. Dc nu stii ceva, suni pediatra sau o prietena cu copil (tb sa fie una cu care esti pe aceeasi lungime de unda la capitolul crestere copil), sau ne intrebi pe forum :).

#383
LittleLulu

LittleLulu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.354 mesaje

Postat 31 iulie 2014 - 13:02

Nic, si pe mine m-a apucat panica, mai ales ca sunt singura acasa. Dar o sa ne descurcam si o sa fie bine, ai sa vezi. Suntem aici alaturi de tine si ne vom ajuta si aculta cat de mult putem! :-*

#384
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 31 iulie 2014 - 13:45

Alina sa fie sanatos voinicul si sa mai stea in buritca un picut :)

Ei, ma gandesc eu ca ne vom descurca, dar na, cred ca e normal sa avem acolo un pic de emotii si panica. Mai ales ca mai e asa un picut :)

Eu vreau sa fac ciorbica de vita si vita la cuptor cu cartofi si usturoi. Sa vedem daca o sa si iasa, dar o sa incep cu un noi pui de somn :)))

Pupici gagici :*

#385
Adriana288

Adriana288

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 384 mesaje

Postat 31 iulie 2014 - 14:26

Alina, felicitari pentru voinicut. Si David al meu tot atat avea cand l-am nascut la 39 saptamani si 5 zile. Dar sa stii ca oricum e mai mare decat estimarea ecografica.:) Asta ca sa te incurajez.:)) Sa mai stea in burtica cat va fi nevoie si sa vina pe lume sanatos.

 

Nic, si eu stau singura cu sotul. Primul copil l-am crescut cu pediatra si cu internetul. Si am cam gresit. Copiii nu sunt toti la fel. Eu nu stiam mai nimic despre asta si il cam comparam cu altii. Al meu a fost mai puturos si la mers, si la vorbie, si il cam fortam. Trebuie lasati sa creasca in ritmul lor. Sper sa nu mai fac aceeasi greseala si de data asta. L-am cam stresat. 

 

 Panicata sunt si eu, cu toate ca mai e putin. Ma tot uit la nasteri naturale pe youtube. Ce usor pare! O sa intreb medicul daca vine la nastere, si daca zice ca nu, o sa ii zic ca daca ma apuca nasterea eu nu ma duc la spital, ma duc la el acasa.:))))))))


Editat de Adriana288, 31 iulie 2014 - 14:29 .


#386
Adriana288

Adriana288

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 384 mesaje

Postat 31 iulie 2014 - 14:30

Nic, spor la treaba si pofta buna! Inceputul e promitator.:)))



#387
Lolaria

Lolaria

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 31 iulie 2014 - 17:08

a plecat si al meu sot azi, acum vreo 2 ore. zboara as we speak. tre sa aterizeze in max o ora. si asa o stare proasta am... sper sa treaca repede, nu stiu de ce m-am intristat chiar asa  [sad]



#388
arwen_76

arwen_76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 450 mesaje

Postat 31 iulie 2014 - 17:19

Hey dragelor, 

Eu azi iar am umblat lele prin oras, sunt rupta de oboseala. Stiam ca-mi place chinezesc si m-am infipt in mall la pranz dar nu mi-a priit si nu o sa-mi mai iau. Arsurile astea.... FFFFFoarte important, pana duminica seara, la C&A, cel putin in Bucuresti, au REDUCERI la produsele reduse deja, de inca 50% la casa. Am luat un tricou alb pt al meu sot, era redus la 29,90 lei la casa am platit 14 lei si ceva. Cine vrea pt copii, new born, e o ocazie extraordinara zic eu.

Burta mea face valuri valuri, dar nu sunt pe faza sa filmez. Azi la mani pedi ne-am distrat pe cinste, era cand pe stanga cand pe dreapta umflatura. Dupa 2 zile de liniste avea chef Piticu sa se zbenguie  [:-)))]

Alinaaaa, ce flacau maaare ai, esti "concurenta" mea directa  [:-)))]  [batcap]  Glumesc, dar asta inseamna si burtica maaare  [bib]  [soricel]

Fetelor, maine ma duc cu nasha in C&A, asa ca o lasam pe sapt viitoare intalneala. Ce ziceti de marti? Ca eu luni sunt la medici, dimineata de la 10:00 la Regina Maria, consult cu anestezistul, EKG, analize de sange, apoi neonatologu, discutie iar la 16:00 sunt la ginecolog la Columna, la dr mea. Eu am noi simptome, si anume ma furnica sectiuni de piele, gen un deget de la picior ca si cand ar fi o musca mergand pe el, dar nu e. Voi aveti asa ceva?

In ce priveste lucrurile, eu am crezut ca vrea inapoi astea electrice, gen sterilizator, cadita, dar daca stiam ca-si vrea hainele inapoi credeti-ma ca nu le luam. Mi-a zis dupa, acum cand a vazut si ceva haine cumparate de mine. V-am zis, primul instinct a fost sa i le dau inapoi in secunda aia, dar cred ca fac cum a zis si mama, le pun frumos separat, imi cumpar ce am nevoie si i le dau prin octombrie direct.

Ma duc sa-mi fac un dus sa ma racoresc si va mai scriu dupa.

Pupici



#389
crisa17

crisa17

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 733 mesaje

Postat 31 iulie 2014 - 17:47

Ria, bine ai venit in clubul nevestelor insarcinate si temporar fara sot :))). Lasa ca se intorc sotii repede (in unele cazuri). Important e sa fie alaturi de noi pe ultima suta de metrii si cand vom naste.

Arwen, chinezesc, bun-bun! Excelent pontul cu C&A, maine dimineata dau si eu o fuga inainte de a ajunge la md de familie pt primul prenatal.
Si gargarita mea a facut tumbe cand am fost la pedi :))).
Furnicaturi inca nu am..... sper sa nu experimentez.
Bafta luni la multiplele consulturi !
Marti ar tb sa merg la control, tb sa sun in ziua aia la spital sa vad dc mai au voie doctorii sa isi vada pacientele inspital; dc nu, tb sa ma programez la Inter Med.

#390
Lolaria

Lolaria

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 31 iulie 2014 - 17:58

mda, stiu ca-s miorlaita crisa, mai ales ca se intoarce joia viitoare, deci relativ repede. si nu mai pleaca dupa. cel putin 2 luni. dar am avut eu azi o stare mai nu stiu cum... nici n-am dormit azi noapte si am reusit sa dorm abia de la 10 la 12. iar el a plecat la 1:30... sunt asa, intoarsa pe dos, scoasa din rutina. in fine, trece. 

 

arwen, merci mult de pontul cu c&a, o sa dau si eu o fuga maine dimineata ca in seara asta sunt lenesa. 

 

fetelor din berceni, voi pe unde aveti medicii de familie? recomandati vreunul? eu sunt la o clinica de pe la pta sudului (pe cricovul dulce) si doctorul e f ok numai ca vrea sa faca mereu totul ca la carte si ma cam plimba. ca nu se poate sa-mi dea reteta compensata de clexane fara sa ma consulte. si tre sa vin cand poate el. ca nu poate sa-mi recolteze pt analize fara sa ma consulte, chiar daca am bilet de la medicul meu ginecolog. si da si fa o programare pentru consult si alta pt recoltare. si tot asa. ma gandesc ca daca ma plimba asa pt orice reteta am nevoie sa fie compensata si cand o fi cu bebe... pfff. si as fi vrut sa il schimb cu unul care nu tre sa ma consulte din 3 in 3 zile...


Editat de Lolaria, 31 iulie 2014 - 18:17 .




Etichetat si cu gravide

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -