Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Noiembrie 2014 (Brumarei de Noiembrie 2014) (Cap. 3)


314 raspunsuri la acest subiect

#21
panda7

panda7

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 13:41

Eu am contractii din cand in cand pe parcursul zilei dar nedureroase si intotdeauna apar noaptea cand tre sa merg la baie si cateodata ziua in cazul asta . In schimb durerile apar la mine atunci cand ma solicit mai tare...dar trec cu odihna la pat.


Editat de panda7, 21 iulie 2014 - 13:42 .


#22
Joy21

Joy21

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.680 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 14:14

Ziua buna! Va servesc cu o felie de tort si un pahar de sampanie, astazi ma sarbatoresc :)

Felicitari fetelor cu vesti bune de la eco si astept vesti si de la burticile care inca nu au fost.

mom2be, imi pare rau de incurcatura, insa e f bine ca ai plecat fara sa insisti. Nu toti doctorii au competentele necesare pentru a face o ecografie morfologica, care e complexa. Au existat si inca apar cazuri in care doctori de renume nu au reusit sa depisteze anumite malformatii. Si eu cand m-am programat la morfologie au verificat daca dr mea face morfologii de trim II.

#23
LizaB

LizaB

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 76 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 15:48

Mulțumim de tort, Joy!

M-a sunat astăzi doctorița... trebuia să mă reprogramez pentru eco. Se pare că ecograful a avut niște surse arse în interior (oare bebița mea are vreun amestec? :D) și nu poate fi reparat până pleacă ea în concediu - adică undeva săptămâna asta. Și se mai pare că am înțeles greșit. Ea măsurase totul la bebița, ceea ce nu știm dacă s-a salvat este filmulețul 4D (4D, nu 3D). Și, într-adevăr, știu că verificase mai multe: cutia craniană, inimioară, circumferința abdomnială, oase, tălpițe, rinichi, etc. inclusiv la mine col, artere uterine. Ea mi-a spus că bebele este bine din ce a văzut ea, urmează doar să scoată raportul când va fi gata ecograful. M-a întrebat dacă vreau să repet la med center (tot cu ea) și m-am gândit că mai bine nu. Dacă e chestie doar de filmuleț 4D, atunci nu țin neapărat să-l am și să o mai supun încă unei ecografii. Important este că e ea bine. Deci ne vom mai vedea pe 5 septembrie, la 28 săptămâni.

 

De contracții am uitat să-i spun :( Și eu am cam 1-2 contracții nedureroase/zi. Adică simt cum se strânge burtica preț de câteva secunde, apoi cedează. Cam de la ce frecvență ar trebui să mă îngrijorez?



#24
LizaB

LizaB

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 76 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 17:39

Voi cum stați cu ridicatul din pat dimineața? Pe mine mă cam dor șalele și trebuie să mă rostogolesc pe o parte întâi și apoi mă folosesc mult de mâini. Dar asta doar dimineața, sau dacă am stat nemișcată mai mult timp. Mă gândesc că dacă de-acum mă simt așa greoaie atunci cum va fi în ultimele luni? Și-ar mai fi o chestie pe respirație. Când e cald afară simt că nu-mi ajunge aerul pe care îl respir. Voi vă descurcați mai bine?



#25
mom2be

mom2be

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 20:50

Joy21, iti urez sanatate si bucurii alaturi de cei dragi!

 

Legat de contractii, si eu simt uneori, insa nedureroase sau putin dureroase, insa nu ma ingrijorez caci am inteles ca e normal - uterul exerseaza [:)] In schimb, am inceput sa am dureri serioase la coloana lombo-sacrata... cel putin cand stau in sezut sau ma ridic de pe scaun e crunt, cateva secunde raman intepenita de durere. Altceva... caldura nu o mai suport, desi eu nu eram rea de caldura, ci de frig.

 

Azi am facut eco. morfologica de trim. II - bebelinul in parametrii normali, vizualizate toate structurile si organele, iar la final mi-a facut si eco. endovaginala, pentru a-mi masura lungimea colului (bebele isi schimbase pozitia si nu l-a putut vizualiza prin eco. abdominala). Totul e ok pana acum, Doamne-ajuta in continuare! Burticile din Iasi, recomand cu caldura pe dna dr. Mihalceanu (Arcadia) - o profesionista!

 

Bafta burticilor care urmeaza sa faca morfologia!



#26
kraluca

kraluca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 624 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 07:20

Neata!

Joy - mai primesti urari de La multi ani? Sa fii sanatoasa si tu si familia ta!

Liza - am fost si eu la morfo si aceeasi problema cu ecograful... insa am avut noroc ca s-au salvat datele si a putut continua dupa aia, far probleme

mom2be - sper sa gasesti un dr cu care sa fii pe aceeasi lungime de unda... la fel ii doresc si Gabrielei. chiar si la jumatatea sarcinii cred ca se mai poate schimba dr... oricum, de acum e mai greu si e nevoie de mai multa observatie si atentie... si o comunicare eficienta, bineinteles

 

Am facut morfo la o dr care este un fel de mentor pt doctorita mea si a fost super ok... am stat o ora (pe ceas) si a masurat in detaliu fiecare aspect... ce mi-a placut a fost faptul ca masura de 3-4 ori un lucru, ca sa fie sigura si apoi dicta asistentei. am plecat bucuroasa ca totul e bine si linistita. Faza cea mai tare e ca asistenta ma stie si m-a intrebat de sot daca e suparat. el a fost la toate eco, la ultimul ne-a zis ca e fetita si acum la morfo nu a putut veni... 



#27
LizaB

LizaB

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 76 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 16:45

Joooy! Să-mi fie rușine  [batcap]. Ai spus tu ceva de tort, eu m-am entuziasmat și n-am mai realizat că de fapt e ziua ta. La mulți ani și multă sănătate ție și bebelușului!!!



#28
LizaB

LizaB

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 76 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 17:07

Am observat o chestie interesantă. Inițial am crezut că e coincidență, dar când am văzut că se repetă m-am gândit că nu e chiar întâmplare. Și anume... sunt momente (știți și voi) când bebele din burtică e foarte activ, la fel sunt și momente în care doarme sau se mișcă în așa fel încât probabil nu îl simțim. Zilele trecute mi s-a părut că au trecut mai multe ore și n-am simțit-o pe buburuză. Așa că i-am pus niște muzică lentă, de leagăn, cu căștile pe burtică. Ea nimic. I-am mai pus o piesă, nimic. Apoi i-am pus o compliație Mozart de pe youtube și... surpriză! S-a trezit și a început să se miște. Am zis că mi s-a părut, poate era momentul să se trezească. Astăzi am repetat de 2 ori aceeași fază și bebița iar a reacționat. Din câte am citit, bebelușii în burtică aud de pe la 18-20 săptămâni, dar reacționează la sunete mult mai târziu, prin ultimele săptămâni. Nu știu ce să cred... Oricum simt că am stabilit o cale de comunicare cu ea :) Și tati ciocănea la un moment dat burtica și vorbea cu ea, iar buburuza i-a răspuns cu un picioruș. L-a dat pe spate, vă dați seama :))



#29
Joy21

Joy21

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.680 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 20:18

Multumesc, dragelor!  [flo2]

 

Da, e frumos cand incept sa reactioneze bebelusii la sunete, la vocea noastra. Isi fac prezenta simtita din ce in ce mai mult si intelegem ca viata lor a inceput deja, chiar daca se afla in uter, aud, se joaca, se sperie, dorm, viseaza...  [il]

 

Eu nu prea ma plang de contractii, nu am avut decat cateva si la distante mari de zile intre ele. Oricum, e devreme pentru contractii, din luna a 8a incep sa apara. Ce ma deranjeaza este insa faptul ca mi-a amortit ieri un picior si de atunci schiopatez, parca nu si-a revenit complet. Am vb si cu dr mea si m-a sfatuit sa vad un neurolog.



#30
xandra28

xandra28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 518 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 20:54

Joy, la multi ani cu intarziere!

 

Eu sunt la mare, am stat mai mult sub umbrela si cu un prosop infasurat in jurul burtii si totusi am avut un interval de o ora cand am stat mai mult la soare, azi pe la 3-4. Pe moment nu mi-am dat seama, apoi a inceput sa ma usture pielea pe picioare si pe spate (din fericire, pe burta nu m-a prins deloc soarele). Cred ca am fost inconstienta, nu mi-am dat seama. Acum am intrat in panica si mi-am sunat dra care a spus sa stau linistita, cel putin atata vreme cat nu am facut insolatie (nu am facut, nu simt ca as avea temperatura). Ce o fi fost in capul meu, nu stiu.

 



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -