Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nastere naturala dupa cezariana

nvdc nastere naturala

25 raspunsuri la acest subiect

#1
ionella3003

ionella3003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.612 mesaje

Postat 10 iulie 2014 - 14:59

Dragi mamici,

 

Sunt insarcinata cu cel de-al treilea pruncut [flo2] . Prima nastere a fost naturala, declansata cu oxitocina pt ca era dr. de garda, iar cea de-a doua cezariana programata "la rece" din motiv de streptococ B (si pt ca dr. pleca a doua zi in concediu). Acum ma bate gandul din ce in ce mai serios sa nasc natural. Problema cea mai mare pare a fi, pentru inceput, gasirea unui medic care sa vrea sa te asiste si sa te sustina intr-o astfel de alegere.

 

Daca ati trecut prin asa ceva sau daca cunoasteti mamici care au trecut prin NVDC, va rog mult sa ne impartasiti si noua din experienta...

 

Mai mult decat atat, daca puteti sa imi recomandati un medic care sa accepte cu inima deschisa NVDC in Bucuresti, din nou va rugam sa ne spuneti - poate ne va fi de folos mie sau celorlalte mamici care aleg NVDC:)

 

Ma multumesc si va doresc sarcini pline de bucurie si pruncuti sanatosi si voiosi! [flo2]



#2
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 11 iulie 2014 - 01:32

Eu am mai scris la subiecte in leg cu VBAC, am nascut natural dupa cezariana anul trecut, dar asta s-a intamplat in Scotia, in spital de stat/NHS. Dar aici asta nu e ceva iesit din comun, o prietena de-a mea a nascut la fel, acum aproape 2 ani, si mai stiu si alte mamici in aceeasi situatia. A fost o experienta interesanta, travaliu foarte scurt, o nastere rapida, la 8 si un pic mi se rupsese apa, la  10 si ceva seara ajunsesem la spital, si la 00.05 o tineam in brate pe micuta. Nici macar nu au ajuns sa imi faca epidurala, asa de repede au mers toate. Am nascut asistata de o moasa si o doctorita rezidenta, plus sotul. A doua zi, la 3 dupa-amiaza, eram amandoua acasa. Daca ar fi sa nasc a treia oara, tot pentru nastere naturala as vota. [Dar cum fac 40 de ani anul asta... ramanem la doi copii. ]

 

In Romania, chiar acum recent am aflat de o mamica ce a nascut natural dupa cezariana in Timisoara parca, nu stiu numele doctoritei care a asistat-o, dar daca vrei, ma pot interesa. Stiu ca a nascut la o clinica particulara.



#3
ionella3003

ionella3003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.612 mesaje

Postat 11 iulie 2014 - 07:53

Multumesc pentru raspuns, Dark Bendis:). Ma bucur ca a fost bine si ca ai avut o nastere usoara. Sa iti traiasca printul si printesa:) Prima nastere a fost in romania sau tot in Scotia?

 

Stiu ca in strainatate e mai usor cu... normalitatea - cel putin din punctul asta de vedere. Din pacate la noi mentalitatea este care este - doctorita mea mi-a zis ca daca eu insist pot sa nasc natural cu ea, insa trebuie sa tin cont ca e alegerea mea si ca ea nu sustine asa ceva. Am fost la alt medic, din cadrul aceleiasi clinici - Regina Maria - care a mai avut cateva cazuri de VBAC insa, cum sunt prieteni - el si doctorita mea - am zis ca merita sa mai incerc o discutie cu ea inainte de a lua decizia finala. La clinica de stat iese total din discutie, din pacate...:(

 

Am studiat si eu cam tot ce am gasit pe net in legatura cu acest subiect, e complicat la noi in tara insa nu imposibil



#4
ama2675

ama2675

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 257 mesaje

Postat 11 iulie 2014 - 08:10

Ionela, am vazut din intamplare subiectul deschis de tine si iti raspund si aici. Pentru Bucuresti eu stiu de Romila ca e pro vbac, mai poti vorbi si cu Irina Popescu, ea e moasa si o gasesti aici http://www.nastecumsimti.org/  (din cate stiu naste si cu Romila, adica colaboreaza). 

Pentru Timisoara, doctorul meu e pro vbac, dar in cazul meu particular a zis ca trebuie sa asteptam sa vedem cum evolueaza aceasta sarcina, ptr ca daca va fi ca prima el nu are ce sa imi faca. Cel mai mare minus fiind faptul ca eu nu am avut colul perfect inchis si in 42 de saptamani si a zis ca nu are cum sa imi declanseze travaliul peste cicatricea de la cezariana. 
Mie mi-a zis ca ptr vbac trebuie sa indeplinesc 3 conditii: 
1. copilul sa fie asezat ok, adica nu intr-o pozitie dificila 
2. sa se declanseze travaliul natural 
3. marimea copilului vs. cea  a mamei 
Luand in vedere ca la prima sarcina bebe a fost in pozitie transversala, cu fata in sus (adica statea ca in barcuta :)), nu am avut nici urma de travaliu nici in 42 de saptamani si am avut un copil mare (3.800, 52 cm, eu avand 1.55 cm :D), istoricul nu e foarte promitator....

Stiu ca se mai face vbac la Brasov (nu mai stiu clinica) si la Isis in Constanta (in caz ca vrei sau poti sa te deplasezi). 



#5
ionella3003

ionella3003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.612 mesaje

Postat 11 iulie 2014 - 09:13

Multumesc frumos, ama [flo2]  La dr. Romila am fost si, daca nu reusesc sa o scot la capat cu doctorita mea, probabil ca voi merge mai departe cu el. Mi-a fost recomandat si de catre dr. de familie - tot din cadrul RM - ca fiind un doctor curajos:) Mi s-a parut cam visator la prima vizita, insa o pun pe seama faptului ca nu am aveam lururile clarificate cu doctorita mea, si a fost un pic mai rezervat. Cu Doamne ajuta inainte:)



#6
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 11 iulie 2014 - 11:51

Ionela, poti descoperii aici experientele altor mame care au reusit cu VBAC in Bucuresti:

 

NVDC-Nasterea Vaginala Dupa Cezariana

nastere naturala dupa cezariana

 

Evident cu cat sunt mai recente cu atat mai bine. Tin minte ca unul din doctori care incerca VBAC a plecat din Ro.

 

Ama, pozitia si marimea copilului nu pot fi prezise acum dar nici nu scad probabilitatea de a reusi la VBAC.



#7
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 11 iulie 2014 - 12:00

In Romania din pacate nu se incurajeaza nasterea naturala dupa cezariana. Am fost exact in situatia ta, o nastere naturala, o cezariana de urgenta dupa si la a treia sarcina am vrut sa nasc natural. Doctorul care-mi urmarea sarcina (si mi le urmarise si pe cele dinainte, si colaboreaza cu Regina Maria) nu m-a incurajat deloc in directia asta, dar cum eu am fost un pacient destul de incapatanat si tineam cu tot dinadisnul sa nasc natural ajunsesem la varianta ca daca tin neaparat sa nasc natural el nu ma poate impiedica, dar mai avea un pic si-mi cerea o declaratie e propria raspundere ca e alegerea mea, si nu a lui. N-a mai fost nevoie pentru ca placenta a fost praevia,si chiar fara o alta cezariana inainte, tot ar fi fost caz de cezariana.

 

Insa acum sunt din nou gravida si sincer nu exclud din start posibilitatea de-a naste natural. Nu stiu in ce masura vreun doctor in Romania ar inuraja asa ceva, in conditiile in care si legat de sarcina au fost multe pareri ca este riscanta (pe motiv de 2 cezariene), si trebuie monitorizata indeaproape, si ca obligatoriu trebuie sa nasc cu cezariana.



#8
ama2675

ama2675

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 257 mesaje

Postat 11 iulie 2014 - 12:06

Otilia, evident ca nu pot fi prezise :) vorbim doar de posibilitati si date statistice. Dar daca bebe va avea aceasi pozitie ca si prima, adica transversa, si de nu ar fi VBAC nu au cum sa o scoata natural din mine :( 
Oricum, pana la momentul nasterii nu avem nici o garantie. Putem spera, ne putem pregati, dar nu putem avea garantii ca si reusim



#9
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 11 iulie 2014 - 12:07

Micky, eu am o prietena care a nascut natural dupa 2 cezariene insa a nascut prematur. Dupa aceea a mai nascut de 2 ori prin cezariana. Ultimii doi copii au avut peste 4 kg.

Eu cred ca e foarte greu sa gasesti un doctor disponibil, e si riscant insa nu imposibil. E bine insa ca tu ai avea distanta mare de timp de la ultima cezariana.

 

Desigur, exista si varianta sa te duci la spital in ultimul moment dupa ce se declanseaza travaliul dar eu n-as face asa ceva.



#10
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 11 iulie 2014 - 12:11

Ama, surprize pot fi in orice moment. Eu la ultima nastere m-am pacalit din nou. Cand a iesit capul copilului (la a doua nastere mi-au masurat bazinul pe interior ca sa fie ei siguri ca am sanse de VBAC) am zis ca gata am scapat. Dar n-a fost deloc asa, s-a blocat in umeri.





Etichetat si cu nvdc, nastere naturala

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -