Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Capriciile modei la copii, despre alegeri, nazuri si dileme

capricii moda moda pentru copii imbracaminte

94 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 10 iulie 2014 - 10:41

Capriciile modei la copii, despre alegeri, nazuri si dilemele parintilor ... la voi cum e?

 

La momentul de demult in care singura dilema era daca ii dai body-ul albastru cu dungi sau pe cel albastru cu buline, timpurile de azi pareau o utopie. Atunci, cand odrasla isi exprima preferintele doar pentru masinuta cu lumini si sunete in detrimentul papusii, vremurile cand urma sa devenim sclavii modei erau indepartate si ireale. Dar iata-le, in deplinatatea manifestarilor lor...
Rosul este ”pentru fete”...

Tricoul rosu nu e bun, pentru ca rosul este ”pentru fete”. Surprinzator, teoria nu mai tine cand cumparam a zecea masinuta rosu-Ferrari.

Pantalonii in carouri alb-albastru sunt ”demodati, mami, nimeni nu mai poarta carouri in ziua de azi!” La fel ultima camasuta pe care i-ai cumparat-o, pe care ai dat o gramada de bani si care-si face veacul nepurtata in fundul dulapului, asteptand sa creasca vreun alt copilas mai putin critic cu privire la moda.

Iar jeansii trebuie sa fie neaparat slim, neaparat albastru-deschis si, daca e posibil, sfasiati strategic. Se accesorizeaza cu citeste mai departe aici.

 

modalacopii-mare.gif



#2
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 11 iulie 2014 - 15:43

Nu cred ca exista capricii ale copiilor mai mari dacat ale adultilor , probabil ei ne copiaza. Eu nu ii spun niciodata ; "Uite rochia asta e de la XXXX , sau jacheta e de la YYYY.Le iau de acolo pentru ca acolo cred eu ca au materiale mai bune , croiala mai frumoasa , sunt cool , trendy.... Si nici de bani nu ii spun nimic , ,,inca.

 

Dar , slava domnului , nu am avut drame asa mari pana acuma .

 

Nu a fost niciodata fan-ceva si sa isi doreasca sa poarte imbracaminte cu "caracter".

Am mai avut cateva tricouri cu hello kitty dar in rest mai nimic , nici macar o peppa pig [:)] .Mai degraba prefera un print sau un animalut.

 

In dulapul de vara predomina culorile deschise si light , mult alb , crem , roz-pal, albastru , galben , flori , dungi , de toate.

 

Eu sunt bucuroasa sa o vad imbracata cum vrea ea ca si asa cea mai mare parte din timp e la scoala in uniforma.

 

 

Dar sunt lucruri pe care eu le cumpar si nu ii plac , nici nu ma complic sa cer lamuriri , le duc inapoi . M-am obisnuit sa pastrez bonurile [pk] .

 

Cu incaltamintea e la fel , trebuie sa fie comfortabila si frumoasa.Singurii pantofi care nu ii plac sunt cei sport ALLSTAR.



#3
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 12 iulie 2014 - 10:13

Eu am probleme cu garderoba.Oricum din cauza ca are o conformatie mai dificila pe ea cad bine doar hainele de firma,care sunt facute cu simt de raspundere,nu turcismele si chinezariile..nu cunoaste banii,nici nu realizeaza valoarea lor.



#4
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 12 iulie 2014 - 10:23

Eu am probleme cu garderoba.Oricum din cauza ca are o conformatie mai dificila pe ea cad bine doar hainele de firma,care sunt facute cu simt de raspundere,nu turcismele si chinezariile..nu cunoaste banii,nici nu realizeaza valoarea lor.

Eumada, mai dat gata cu ce ai scris mai sus.

Cum mai un copil la virsta de 5-6 ani sa aiba o conformatie dificila?

Are conformatie de copil.

 

Iarta-ma ca iti spun dar din propozitia de mai sus razbate o doza enorma de snobism.



#5
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 12 iulie 2014 - 10:29

No way.are conformatia lu'tac'su.fara talie umeri lati ...de aia si facem mult sport.sa se dezvolte armonios.nu vreau sa sufere cand merge la scoala asa cum am suferit eu...si raman la parerea mea ca firmele consacrate fac haine pitrivite si de buna calitate.si frumoase si rezistente.i

#6
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 12 iulie 2014 - 19:39

Si care-s firmele consacrate?

#7
larasarit

larasarit

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 564 mesaje

Postat 14 iulie 2014 - 09:02

Cu turcismele si chinezariile si eu am o problema...nu sunt sigura de calitatea materialelor (chiar daca pe eticheta scrie ca-i bumbac) si marimile nu se potrivesc..marcile (gen Tex) din hipermarketuri ..unele supermarketuri sunt mai mult decat ok..pt noi.

 

Am un copil mofturos...de la un an  [:)] (nu ii place un anumit articol pt ca nu are papitoi) si un alt copil pt care nu conteaza ce are pe el, numai afara pe bicicleta, motocicleta, trotineta, [bicic]

 

  sa se vada!


Editat de larasarit, 14 iulie 2014 - 09:08 .


#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 14 iulie 2014 - 09:05



Si care-s firmele consacrate?

Zara e in top in Romania! [:D]

 

(ai un alt statut daca ai marca Zara pe copil [:D] )


Editat de andacos, 14 iulie 2014 - 09:05 .


#9
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 14 iulie 2014 - 14:53

tex din carrefour a decazut in ultimii doi ani la gama destinata fetitelor de 5-6-7 ani, cu greu am mai gasit hainute frumoase si ok la pret. de aici ii mai cumpar fetitei lenjerie, pijamale, colanti, pantaloni 3/4 si scurti.

tricouri, rochii si fustite ii cumpar din h&m, c&a, urmaresc promotiile si/sau lichidarile de stocuri.

lucrusoare frumoase si cu pret bun la reducere i-am luat si de la next din mall baneasa.

zara e scump pentru buzunarul meu. da, au hainute foarte frumoase, dar nu-mi permit sa cumpar de la ei. un tricou e 30 lei cel putin, iar rochiile, fustele si bluzitele gen camasuta/ie se invart ca pret pe la 90-100 lei/buc.


Editat de CorinaDani, 14 iulie 2014 - 15:01 .


#10
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 14 iulie 2014 - 15:16

prefer sa iau de la Next.Am mai luat de C&A,am gasit tricouri faine...undeva la 30 lei si la H&M(hm astia n-au haine chiar super,eu intru ocazional pe la ei)..cele mai bune,colanti,rochite,tricouri le am tot de la next.Fata de alea turcesti care dupa doua spalari sunt decolorate...astea de la next ...nici nu se cunosc ca sunt purtate.Mai primesc de la vara-mea ,la Zara de exemplu nu gasesc haine potrivite pentru Eva,pe mine ma intereseaza materialul si calitatea foarte mult....doua rochii a avut de la Zara,le-a purtat de doua ori si gata.Nu au mai incaput-o.Le-am dat cadou si mi s-a rupt inima....copiii cresc repede tare si una doua le raman mici hainele.

Editat de eumada, 14 iulie 2014 - 15:18 .




Etichetat si cu capricii, moda, moda pentru copii, imbracaminte

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -