Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Decembrie 2014 (Minuni de Decembrie 2014) - cap. 4


308 raspunsuri la acest subiect

#241
monalexa

monalexa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 31 iulie 2014 - 15:02

Hehe inca o bebita! Felicitari just_blue!

De mi-ar zice si mie saptamana viitoare la fel ;)).

 

Aristica  mai vreau sa te intreb ceva. Citisem pe ceva forum ca e pacat ca se scurge colostrul asta, ca nu se mai reface, in loc sa-l pape bebe. E o aberatie? Ma ganedesc ca dupa ce se naste bebe oricum se mai secreta destul si nu are legatura cu ce ti-a curs inainte de nastere. Sau are?



#242
llailla

llailla
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 31 iulie 2014 - 15:07

Multumesc pentru raspunsuri.

 

La morfologie a fost tare emotionant. Ne am bucurat tare mult ca bebelusa este sanatoasa si ca evolutia ei este normala :)

Am primit si un dvd cu ecografia. Am ajuns  seara  acasa si ne am mai uitat odata la ea :)

 

Aristica - doctorul nu m a speriat, mi a sesizat si m-a informat despre ce e vorba si mi a zis sa reduc activitatea (eu alergam in parc sau faceam exercitii acasa cam de 4-5 ori pe saptamana si mi a zis sa reduc la mers cam 1-2 ori/sapt). 

Doar ca eu am ajuns acasa si am tot citit informatii si m am ingrijorat....acum m am mai linistit, o sa urmez recomandarile si o sa am grija de mine. 


Editat de llailla, 31 iulie 2014 - 15:10 .


#243
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 31 iulie 2014 - 16:19

just_blue, felicitari pentru fetita! Ai facut deja morfologia de trim II? Stiu ca aveai sarcina cu putin mai mare ca a mea, iar eu am implinit azi 18 saptamani...

mona, m-ai facut sa zambesc :) Nu, nu ramane bebe fara colostru, stai linistita. Dupa nastere nu vei avea direct lapte, ci acest colostru, apoi lapte si laptele va avea consistenta diferita, in functie de nevoile lui bebe.Ei, e destept organismul asta al femeii.

 

L.E. Ilailla, ieri ai scris ca incerci sa-ti pastrezi optimismul, de aici mesajul meu catre tine


Editat de aristica, 31 iulie 2014 - 16:25 .


#244
monalexa

monalexa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 31 iulie 2014 - 16:51

Aristica, mersi mult :).

Si mie mi se parea o aberatie, dar nu citisem intr-un singur loc si ma gandeam ca noah... poate unii stie :P



#245
Oana2014

Oana2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 476 mesaje

Postat 31 iulie 2014 - 17:37

Oooo, Oana, bravooo! Ce ma bucur ca esti doar pe 0,6, ca asa, daca faci doza unica, poti opri la timp clexanele la final si e posibil sa nu ai probleme la nastere. La 0,8 e mai greu, mai ales daca ai doza impartita, sa te acopere la 12 ore. Daca ajungi acolo, sa-mi spui sa te pun in legatura cu MeAlex, ca sa stii ce te asteapta la final. Ea are bebe sanatos, de 1 an si 1 luna. Ce rezultate ai avut la analize?
Andreea, pai de maine te avem ma mult alaturi de noi, c-o sa stai acasa, la calculator, nu?


Multumesc Aristica!

Analizele au iesit asa: fibrinogen 571 ( 200-400 era normal), APTT 21,6 ( 26-36), PT INR 1,04 ( 0,7-1,2), LA R 1,06 ( 0,8-1,2), LA2 27,6 ( 30-38). La comentarii scrie: D-Dimeri = 1003 ug/L; aFXa = 0,17 UI/ml. Ai idee ce inseamna asta?

#246
just_blue

just_blue

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 282 mesaje

Postat 31 iulie 2014 - 18:59

Multumesc, fetelor! Eu am ramas in urma cu modificarea semnaturii si de asta v-am indus in eroare. Sorry!

 

Mi-am facut maine programare la cardiolog, imi e frica de eclampsia asta...



#247
LoryAndre

LoryAndre

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 01 august 2014 - 00:13

Buna fetele! Azi am facut 19 sapt! pe 29.07 la ecografie, am aflat si noi ca o sa avem o fetita! Din cate a zis doctorul e dezvoltata normal pt varsta ei..nu mi-a dat insa foarte multe detalii...are cam 250-260 gr! Mi-a zis ca o sa vedem mult mai multe la morfologia de sem 2, care o am programata de 01.09..Mie mi se pare ca e cam tarziu pusa(23 sapt si 3 zile). Voi ce ziceti? 

In rest, eu ma simt bn...din pacate inca nu mi-au schimbat programul la munca..indiferent de ce adeverinte le-am dus eu de la medic, asta insemna ca inca lucrez ture de noapte(lucrez la receptie hotel)..si e destul de obositor! 



#248
AndreeaP1

AndreeaP1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 698 mesaje

Postat 01 august 2014 - 08:31

Lory nu e tarziu ca eu am facut-o la fix 23 sapt si 3 zile...cam asta e perioada...

legal patronul e obligat sa nu te mai puna la munca de noapte......



#249
AndreeaP1

AndreeaP1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 698 mesaje

Postat 01 august 2014 - 10:11

Fetelor....apropo....voi unde va simtiti bebeii??? eu pana acum 2 zile il simteam deasupra buricului si se si vedea cum misca acolo....acum il simt foarte jos sub buric si se vede ca acolo misca....e oare normal??? sa isi fi modificat pozitia el si de aia?



#250
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 01 august 2014 - 10:20

La mine misca doar sub buric, niciodata nu l-am simtit mai sus. Si parca senzatia e ca in loc sa urce, tot coboara [:D]

 

Nu stiu la voi, mai ales la primele sarcini, dar la mine e un intreg show cu miscarile astea, cand era mic si nu misca inca, off, nu mai misca o data, cand a inceput sa miste, off, ce rar il simt, acum ca-l simt des, devine enervant, off, nu se mai linisteste si el, si tot asa [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] . 




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -