Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Decembrie 2014 (Minuni de Decembrie 2014) - cap. 4


308 raspunsuri la acest subiect

#171
Betty_1185

Betty_1185

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 142 mesaje

Postat 23 iulie 2014 - 10:06

Hei Loredana felicitari si multi, multi inainte plini de fericire si multa iubire.



#172
babymelon

babymelon

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 366 mesaje

Postat 23 iulie 2014 - 10:12

Buna viitoare mamici,

 

Cand am mers prima oara la medic, pentru confirmarea sarcinii, am primit o fisa cu ce analize trebuie realizate in fiecare trimestru de sarcina si in ce saptamani.

 

In ceea ce priveste morfologie de trim. II, apare ca se face intre 21-23 saptamani. Nu cred ca este vreo problema daca este realizata mai devreme, insa este stabilit acest termen pentru ca atunci este suficient de dezvoltat bebele ca sa ii poata fi masurate toate organele.

 

Aristica, si la mine sarcina este micuta – 18 saptamani, maine - aproape ca nici nu se vede burtica...dar este bine ca aflam in avans informatii din experienta celorlalte :)

 

O zi racoroasa si frumoasa sa avem!



#173
babymelon

babymelon

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 366 mesaje

Postat 23 iulie 2014 - 10:15

Ahhh...ca sa nu mai zic ca nu stiu daca am simtit pana acum vreo miscare! Am avut de cateva ori (max 3) impresia ca se petrece ceva neobisnuit in burtica, dar nu stiu... :) Este greu sa iti dai seama daca nu ai experienta unei alte sarcine  pentru a sti la ce te astepti!



#174
anna_z

anna_z

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 174 mesaje

Postat 23 iulie 2014 - 11:17

Oooo Deyutu imi pare bine sa aud ca avem aceiasi data probabila  [pk]  [pk]  sa sti ca si eu o sa nasc tot la privat dar eu pe la 13 saptamani deja i-am zis la medic ca vreau sa nasc cu el, dar mi se parea ca el si-a dat deja seama  [soricel] , inseamna ca eu cu kg stau bine, la inceput mi-a fost foarte rau si am dat jos 4 kilograme si ceva si acuma ma cam mentin tot acolo am mai pus numa 500 de grame  [pk]  [pk]  [pk]  si mi se pare tare ok, vedem ce o fi mai incolo



#175
LoredanaM26

LoredanaM26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 384 mesaje

Postat 23 iulie 2014 - 13:58

     Multumesc Betty! 

     Mamici am luat analizele: glicemia mi-o arata scazuta 71, si vreo 5 chestii scazute sau crescute la hemoleucograma! Mai astept rezultatul la urocultura si papanicolau! Sper sa nu fie ceva grav :(



#176
Oana2014

Oana2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 476 mesaje

Postat 23 iulie 2014 - 19:31

La multi ani Loredana, sa fiti fericiti si sanatosi!

#177
simonika30

simonika30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 24 iulie 2014 - 14:35

 Buna burtici! Va scriu si eu dupa atata timp in care v-am urmarit postarile. Azi am implinit 21 de saptamani si nu-mi vine a crede cum a trecut timpul!Sunt si eu la jumatatea drumului si deja incep sa ma gandesc la nastere. Voi nu aveti emotii, teama? Mai ales cele care sunt la prima sarcina?

 La mine bebita a inceput sa fie din ce in ce mai activa incepand din saptamana 19. Cum nu-i convine pozitia, cum ma atentioneaza cu piciorusele. O simt tot mai des, e ceva minunat, nou, surprinzator.Burtica creste cu repeziciune si incep sa ma bucur de tot mai multa atentie din partea necunoscutilor.E cred cea mai frumoasa perioada a sarcinii!

 Va pup cu drag pe toate si le urez bun venit celor mai noi!



#178
babymelon

babymelon

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 366 mesaje

Postat 24 iulie 2014 - 14:52

Bun venit, Simonika30!

 

Si eu sunt foarte emotionata...mi-e foarte teama de nastere, sunt la prima sarcina; nu stiu la ce sa ma astept, dar sunt optimista si imi doresc sa trecem cu bine peste asta.

Si din punctul meu de vedere, sarcina este o perioada minunata – cu atat mai mult cu cat nu sunt probleme de sanatate si ai o stare generala ok (fara greturi, dureri etc). Este minunat, emotionant cum din doua celule se formeaza un bebe :D

Deocamdata eu ma bucur mai mult de atentia cunoscutilor, deoarece burtica mea de 18 saptamani (azi! :) nu este foarte vizibila; seara este singurul moment al zilei in care ma simt si eu insarcinata :))



#179
anna_z

anna_z

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 174 mesaje

Postat 24 iulie 2014 - 17:39

Hei fetelor nu fiti speriate, e normal sa avem emotii cu toatele dar sa stiti ca eu acuma fiind la a 2 sarcina nu le pot numi emotii, sunt numai foarte nerabdatoare sa nasc si sa-mi tin puiul in brate. Sa stiti ca experienta nasteri este una din cele mai frumoase lucruri care se pot intampla unei femei si dupa ce iti iei prima data puiul in brate uiti de tot greul asa ca muult curaj v-am pupat  [deziuata]



#180
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 24 iulie 2014 - 20:08

hiiiiiiiiiiiiii, potarnichea mea a primit primul ei pupic virtual de la un baietel. Multumiiiiiiiiim frumos!!! Il intoarcem inzecit! [pup]  [pup]  [pup]  [pup]  [pup]  [pup]  [pup]  [pup]  [pup]

Am fost azi la eco si totul e ok, asa ca urmatoare eco e morfologia, peste 5 saptamani.

Fetele cu sarcinile mai mari, cum a fost la morfologie? Miky, parca tu te duci maine, nu?

 

pup burtile paroase!




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -