Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Decembrie 2014 (Minuni de Decembrie 2014) - cap. 4


308 raspunsuri la acest subiect

#1
decembrie2014

decembrie2014

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 54 mesaje

Postat 07 iulie 2014 - 12:18

[barza1] Odiseea noastra - Capitolul 1Capitolul 2; Capitolul 3    [barza1]

 

Tocmai ai aflat ca o sa nasti in Decembrie 2014? Atunci esti bine venita in grupul gravidutelor care asteapta barza in luna decembrie din 2014. Nu esti inca sigura de data nasterii sau doresti sa o mai verifici te sfatuim sa folosestiCALCULATORUL datei nasterii. De asemena iti recomandam sa citestiOdiseea Sarcinii (care urmareste sarcina pe saptamani) si sa citesti ce spun alte mame ca tine pe Jurnal de Sarcina.

 

minuni%20decembrie%20mare.jpg

 

La desprecopii.com oferim posibilitati multiple pentru gestionareagrupului de mamici: 
- Discutiile publice se desfasoara in cadrul acestui subiect. Un subiect care o sa devina un subiect maraton la care scriem zi de zi. Putem sa pune poze, linkuri si ne folosim de subiectul public ca sa recrutam si alte mamici ca noi.
- Discutii private vom putea avea in cadrul GRUPULUI
- Tot in cadrul GRUPULUI putem avem: albume, evenimente, linkuri utile, sondaje, video-uri, wiki, sondaje, intrebari si raspunsuri (Q&A)
- In curand in cadrul GRUPULUI: liste diverse, Wiki, Albume Video, Evenimente Extinse, Date de nastere, si multe altele

 

Linkuri rapide:

Lista DPN | Rugaciuni | Dezbateri private | Cum se citeste o ecografie | Albume

 

Zodiac corespunzator: Sagetator 22 Noiembrie - 21 Decembrie sau Capricorn 22 Decembrie - 19 Ianuarie

 

sagetator12.jpgcapricorn11.jpg

 

Instructiuni capitol nou


Editat de decembrie2014, 13 iulie 2014 - 10:43 .


#2
AndreeaP1

AndreeaP1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 698 mesaje

Postat 07 iulie 2014 - 16:12

Buna burtici...cum va simtiti azi???? Eu sunt in concediu....azi am alergat cu treaba toata ziua dar maine o iau pe nasa de manutza i mergem la o piscina cateva ore



#3
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 07 iulie 2014 - 18:25

bunaaaaa! eu am piticul cu diaree si-l tot indop cu diverse saruri, alerg de bezmetica prin curte, ca asta nu sade locului, de la 8 tot incerc sa bag la spalat mopurile si carpele pentru doamna de la curatenie si uite ca tot n-am reusit...parca sunt tot intr-o alergatura. Burta nu da semne de nika, nika...si, da, revin, 8 kile sunt in plus  [xdulci]  [xdulci]  [xdulci]  figura asta mi se potriveste de minune. Tocmai am venit din mega image, unde au gogosile alea pufoase (probabil cu 1000 de E-uri). Sarcina trecuta am avut 17 in plus, acum, ma gandeam ca ma opresc la 20, dar, la ce start am, cred ca daca ma opresc la 25 o sa fie minunat  [nebu]

si-n alta ordine de idei, uitandu-ma in coltul ecranului, vad ca suntem in 7, iar eu pe 10 am eco. parca trece timpul asta incredibil de repede. Am impresia ca abia ce-am venit de la prima morfo. Dar, judecand dupa parul de pe picioare si adiacentele, se pare ca trecu timpul, pe bune.

da chiar, fetele, eu iar m-am umplut de par pe burta. Si data trecuta, tot asa, zici ca eram pui de urangutan. Dar acuma e mai razlet...



#4
monik2014

monik2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 432 mesaje

Postat 07 iulie 2014 - 20:21

Par pe burta clar am si eu! Da ma fac ca nu-l vad:)
In rest sunt bine. Bebe misca din ce in ce mai des. Il simt in fiecare zi de mai multe ori. Maine fac 18 saptamani de la UM.
Mi-am mai cumparat niste rochite de vara care imi rotunjesc asa frumos burtica!
Sa aveti o seara linistita!

#5
baam

baam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 429 mesaje

Postat 08 iulie 2014 - 10:40

Si eu am par ... mult :((. Dar asta e. Si eu am eco pe 10, o sa am 16 si 6 zile de la um. Sper sa ne spuna ca sunt bine puii si poate aflam exact ce tinem la caldurica in burtica. Am visat f urat azi-noapte si n-am mai putut dormi, f f urat, nici nu pot povesti... parca vedeam toate capetele bunicilor si pers dragi din viata mea care nu mai sunt,... dar e infricosator cosmarul, mai bine nu va mai zic, si am ramas cu imaginea visului de nu-mi pot reveni. Mi-e teama de ceva rau, sper sa fie totul bine pt ca am avut niste zile cu multa tensiune in familie si la serviciu si am plans zilnic. Am si impresia ca nu-mi mai simt burtica la fel ca acum cateva zile... o sa innebunesc.

 

Dragelor am repetat analizele la sange din tr 2 si mi-a iesit calciu, hemoglobina, eritrocite, hematocrit sub limita, adica mai mici nu cu mult si leucocitele si neutrofilele mai mari putin. I-am trimis doctoritei mail dar nu mi-a raspuns inca, din cate am citit ar fi anemie si din cauza leucotitelor as avea o infectie pe care o pun pe baza faptului ca am gingiile inflamate si sangereaza sau pt ca psoriazisul isi face de cap.

 

Hai ca m-am mai descarcat putin la voi :)

 

Va pupacesc burticile si va doresc o zi frumoasa!

 

[gravired] 16+



#6
Betty_1185

Betty_1185

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 142 mesaje

Postat 08 iulie 2014 - 11:00

Si eu am par pe burtica, mult, negru si urat, parca sunt maimuta :(((((((((((((

Am fost la epilat saptamana trecuta si a zis cosmeticiana ca nu ma epileaza pe burtica ca o sa cada dupa ce nasc :(.

 

Fetelor am fost ieri la ecografie daca bebe pana acume ra fetita si eram maximd e fericita ieri dl Badea a zis ca i se pare ca e baiat, dar ca nu sta deloc linistit si nu poate sa zica exact, asa ca pana in august stau si astept sa se faca fetita la loc [bib] 

 

In rest e f bine, e dezvoltat normal chiar 2 zile peste, eu am 17 sapt si o zi si el era de 17 si 4 zile, ceea ce e f bine, are 150 batai pe minut si inca 3 pagini cu tot felul de masuratori facute intr-o ora de ecografie.

 

Mi-a mai luat dr niste secretii vaginale, culturi sau n-am inteles ce zicea el acolo ca ia, pentru analiza, voua  v-a luat asa ceva ? ca n-am auzit pe nici una.

 

Pupici la toate .



#7
just_blue

just_blue

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 282 mesaje

Postat 08 iulie 2014 - 11:50

Buna, fetelor!

Eu am avut o noapte crunta, cu dureri de cap ingrozitoare, cu stari de greata si voma...Am crezut ca imi dau duhul :( Imi venea sa iau toti peretii la rand...

Azi sunt la a 3-a zi dupa si ma simt mult mai bine...

Daca vreti sa vedeti ce mai mesteresc eu, ma gasiti aici: https://www.facebook...228362873857151

Pupici :)



#8
lucasiela

lucasiela
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 08 iulie 2014 - 13:33

Buna!

 

Fetelor voi ati facut tripul test si daca nu inca, il veti face? Credeti ca mai este necesar daca dublul test a iesit cu risc scazut?



#9
LoredanaM26

LoredanaM26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 384 mesaje

Postat 08 iulie 2014 - 13:59

                 Baam si eu m-am trezit la 3 dimineata si nu am mai dormit, am avut niste intepaturi groaznice in zona vaginului care urcau in sus spre uter! Cand am reusit sa adorm pe la 8 dimineata am avut un cosmar ingrozitor: pierdeam mult sange, cheaguri, nu reuseam sa gasesc medicul ca in final sa imi zic ca am pierdut copilul. A fost groaznic m-am trezit ametita si acum sunt confuza, totul a parut atat de real..... In fine, multi hormoni probabil! 

                 Mamici voi faceti analize de sange in trimestrul 2? mie nu mi-a dat nimic doctora, eu le-am facut inainte sa raman insarcinata si de atunci nu am mai repetat nimic. Sa ii cer doctorei sa le fac???? Luni sunt programata la morfologie fetala la ora 15.00, iar vinerea viitoare merg la medicul meu cu rezultatul. Sunt asa emotionata sa-mi vad bebeul, imi este foarte dor de el, mai ales dupa cosmarul asta simt nevoia sa il vad sa stiu ca e bine!!

               Pup burtici!



#10
Oana2014

Oana2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 476 mesaje

Postat 08 iulie 2014 - 18:34

Lucasiela eu nu am mai facut triplu test pentru ca dublu test a iesit bine.

Maine ma duc si eu la doctor, ieri am facut 18 saptamani. De cateva zile ma mananca/ustura rau jos de parca as fi iritata. Am tot citit pe net si cica se schimba PH-ul dar trebuie sa o intreb maine pe doctora sa vedem ce zice. O sa o intreb si eu despre analizele de trimestrul 2 ca sunt curioasa daca imi da sa fac.

Editat de Oana2014, 08 iulie 2014 - 18:40 .



Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -