Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Mamici de Octombrie 2014 (Bobocei de Octombrie 2014) - 6

sarcina gravida bebe octombrie 2014

193 raspunsuri la acest subiect

#11
medeeaaida

medeeaaida
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 07 iulie 2014 - 22:35

Si eu am reusit (dupa multe incercari, parca stia ca e filmata si se oprea)sa am un filmulet de 2 minute cu tumbele micutei mele, dar m-am invatat, preventiv ,cand ma pun in pat, intinsa, filmez burtica si dk nu apar miscari sterg filmarea.



#12
kopilash

kopilash

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 31 mesaje

Postat 08 iulie 2014 - 01:06

Neata viitoare mamici,

 

V-am mai tot auzit ca vorbeati de contractii sau de burtici super tari ...stati linistite e vorba pur si simplu probabil de contractii Braxton Hicks si sunt inofensive:) atata timp cat nu doare. 

Despre soacre....socrele...sunt o comoara la casa omului :)))) (not!!!!!) a mea si acum are o problema cu faptul ca noi scutecim textil la primul bebe si ca planuim sa facem la fel si cu al doilea. Pur si simplu nu pricepe de vrem noi sa facem asa :)

Eu una..in primele 3 luni nu am vrut nici macar pe ai mei langa mine....a fost greu ?? da , fparte greu ca eram numai eu si sotul si departe de tara dar atata ai mei cat si socrtii nu ar fi facut altceva decat sa adauge la stres si oboseala.

Zicea cineva de infasat si ca e impotriva ideii....nu mai tin minte cine....si eu am fost impotriva dar sa stiti ca am incercat si a mers de minune (cam o luna jumate cred) dar a ajutat enorm mai ales cand avea bebe colici. Il linistea imediat daca il infasam fedeles. 

Si ca sa ma adaug si eu pe lista oamenilor extraordinar de enervati ca ei mai au in copil si stiu :)))))) agaug si eu la lista necesara in primele luni de viata ale lui bebe : Colic Calm !!!!! Va doresc din tot sufletul la toate ca bebei vostrii sa nu aiba probeleme cu colicii dar daca au pe noi Colic Clam ne-a ajutat si a fost singurul care a mers.

Este o tinctura facute din extract de plante si carbune si este absolut safe pentru bebei mici mici.

Insa atentie.....medicamentul nu e ieftin si ( din cate stiu eu) nu se gaseste in Romania dar se poate comanda din Anglia ( a luat o prietena). O sa aiba copii vostrii colici? NU stiu! O sa ajute medicamentul asta ? La unii da...la altii nu...insa merita sa va interesati din timp.

De asemenea interesati-va despre vaccine si tinutul lui bebe la piept imediat dupa nastere (  se poate si in caz de cezariana) si alaptat :)))))

 

Gata...tac! nu va mai bat la cap cu sfaturi 



#13
ROXYC

ROXYC

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 08 iulie 2014 - 08:23

Neata fete,

 

Andreutza mie in caz de dureri si intarituri de burtica (care probabil sunt contractii) mi-a recomnadat dr Albu: Nospa forte de 80, daca nu-mi trece intr-o ora sa iau supozitor uscosin si daca nu trece dupa inca o ora de cand am luat supozitorul sa iau Nifedipin (parca) si daca dupa inca o ora nu trece sa merg la spital. Eu n-am dureri, decat intarituri de burtica. De durerea in partea ficatului nu-mi spune ca eu o am de ceva vreme. Arsuri nu am zilnic depinde foarte mult de ce mananc, asa am simtit eu dar vreau sa spun ca daca cumva imi apar beau imediat laptic dulce rece nu cald si-mi trec.

Va tot aud cu soacrele si-mi dau seama ca si eu sunt o norocoasa ca nu locuiesc cu ea, asa ca n-o bag in seama. [:)]

 

Pupici burtici



#14
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 08 iulie 2014 - 08:30

medeea - greu e cu apa, eu de abia reusesc sa beau 1.5 litri, dar ce-i drept nu fac efort, nu stau pe-afara, dar inca nu am avut senzatia de gura uscata.

De intarituri de burtica v-am tot zis...

Arsurile incept sa apara, dar nu des, uneori dureroase, exact ca atunci cand inghiti o bucata de mar nemestecata bine si iti ramane blocata pe drum...



#15
MihaelaMela

MihaelaMela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 08 iulie 2014 - 09:50

Roxyc, stai linistita cu rh-ul daca ti-a iesit negativ de la inceput inseamna ca esti ok si bebe va lua rh-ul tau, eu asa am inteles era o problema daca il lua pe al sotului.
Screening-ul nu l-am mai facut, il fac sapt viitoare ca sunt capie abia am ajuns la birou si cand am ajuns era o calduraaa de nu mai puteam. Analiza asta trebuie facuta mai ales femeile care au ovare polichistice si care sunt mai plinute sau care iau mult in greutate in timpul sarcinii. Nu costa mult in jur de 25 de lei la MEDAS si se face intre 24-28 de saptamani.

Bebelina m-a trezit aseara pe la 3 dim cu 2 suturi in ficat de nu-mi venea sa cred :))

Arsuri am doar daca mananc ceva aiurea, in rest singura problema sunt picioarele umflate, atat!



#16
GeoM80

GeoM80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 08 iulie 2014 - 10:00

Buna dimineata ! :)

 

Kopilash, referitor la contractiile Braxton Hicks, acestea sunt valabile doar cand burta se mentine tare pentru cateva secunde. Daca aceasta stare se prelungeste, atunci nu este tocmai OK. Cel putin asa am citit eu.

Si mie mi se intareste burta zilnic si ma tine foarte mult. Cand am fost la control, doctorul mi-a spus ca nu este in regula, cu atat mai mult cu cat bebelina s-a si intors si exista oricand riscul sa mi se rupa membranele. Tratamentul pe care mi l-a prescris este de 3 no spa/zi si 2 uscosin. Sper sa-si faca efectul.

 

O zi frumoasa va doresc!



#17
alinabacau1

alinabacau1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 45 mesaje

Postat 08 iulie 2014 - 21:00

24 de saptamani

Miniaturi atasate

  • SDC13741.JPG
  • SDC13743.JPG


#18
whateverTM

whateverTM

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 08 iulie 2014 - 22:00

fetelor, trebuie sa ma descarc un pic, sper sa nu va incarc pe voi negativ:(

din curiozitate (bolnava?) am inceput sa citesc la sectiunea in care povestesc mamele cu prematuri si acum sunt total data peste cap. as vrea atat de mult sa dau timpul inapoi cu 2h si sa nu fi citit niciodata acolo. unele lucruri e mai bine sa nu le stii, sau cel putin nu cu atatea detalii...cu toate stim cam ce se poate intampla teoretic, dar cand citesti si afli cazuri anume si vezi poze e mult mai greu...deci un sfat, nu cititi decat daca sunteti (mai) puternice..

 

In alta ordine de idei, azi am fost la control, 24sapt, 750 gr are bebe si totul pare in regula. Hemoglobina e la 100 (de la 112 in iunie, 121 in mai) si doctorita nu e multumita, Mi-a schimbat fierul si sper pe asta sa-l suport mai bine (tardyferonul nu il toleram). Voi cum stati cu fierul/hemoglobina? sunt unele suplimente de Fe mai indicate decat altele in sarcina? Cred ca va trebui sa imi fac dieta fixa si sa numar mg de Fe zi de zi, altfel combinatia de anemie + trombofilie tratata cu heparina s-ar putea sa devina riscanta la nastere.

 

Mda, se pare ca azi nu e ziua mea cea mai buna, dar va atasez mai jos o poza de saptamana trecuta, de la ziua mea, eram intro forma mult mai buna:) Multumesc mult fetelor care m-au felicitat!

 

Promit urmatoarea postare sa fie cand sunt intro pasa mai buna:) Sa fiti sanatoase si zambarete!

 

 io.jpg

 

 



#19
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 09 iulie 2014 - 08:57

alina - frumoasa burticuta [flo2]

 

whatever draga, cazuri mai putin fericite au existat si vor mai exista, TU insa trebuie sa te gandesti la bebelusul tau, care in acest moment depinde de tine, iar stresul si gandurile tale mai putin pozitive...nu sunt indicate in sarcina, sunt convinsa ca esti constienta de asta! Doamne fereste sa se intample oricui ceva neplacut, dar de ce sa ne gandim la asta, sa citim si sa ne umplem inima cu amaraciune? In schimb, tu trebuie sa te gandesti la lucruri ppozitive, ia partea buna a lucrurilor, si asta doar pentru bebele tau, sa ii fie bine.

Acum ca medicul ti-a schimbat fierul, sper sa fie mai bine, dar asta nu inseamna ca trebuie sa te gandesti doar la asta de acum, .. cum se zice... problemele ni le facem singuri, asa te rog incearca si gandeste cu mai mult optimism, nu te lasa prada gandurilor si evita pe cat posibil sa mai citesti subiecte care nu iti fac bine si evident doctor google, este valabil ptr toate gravidutele de altfel.

Evitati stresul!

Ai grija de tine si astept sa ne spui cum te mai simti [flo2]



#20
MihaelaMela

MihaelaMela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 09 iulie 2014 - 09:38

Gata, acum m-am dus la baie si am facut o poza, acasa uit :)) ma iau cu altele si uit.

Am o burtoaie pufoasa, bine ca si eu am fost "pufoasa' de la inceput, asta este, sanatoase sa fim !


Editat de MihaelaMela, 09 iulie 2014 - 09:50 .




Etichetat si cu sarcina, gravida, bebe, octombrie, 2014

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -