Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Mamici de Octombrie 2014 (Bobocei de Octombrie 2014) - 6

sarcina gravida bebe octombrie 2014

193 raspunsuri la acest subiect

#121
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 23 iulie 2014 - 21:21

 

Auditie placuta!  [flo2]



#122
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 24 iulie 2014 - 09:59

silvia, eu de vreo luna ii pun mozart ptr bebici, la casti pe burtica :)))))



#123
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 24 iulie 2014 - 10:01

pe voi va iau caldurile? pe bune, stau pe loc nu fac nimic si ma iau bufeuri de caldura...noroc ca am un evantai si ma mai "zvant" dar....uuuffff; plus ca respir tot mai greu, obosesc stand pe scaun



#124
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 24 iulie 2014 - 11:17

Anda si pe mine ma termina caldura! Nu pot dormi noaptea, ma trezesc si stau si cate 2 ore treaza.. La muzica pt bebei eu m-am axat acum pe Raimond Lap. Imi place asa de mult! Ma gandesc sa o obisnuiesc pe bebelina cu melodiile lui si cand o fi agitata dupa ce s-o naste sa o linistesc in felul asta.

 

Ma gandeam ca sunt multe fete care nu au mai scris de mult.. Poate cand or intra in prenatal or avea mai mult timp



#125
alinabacau1

alinabacau1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 45 mesaje

Postat 24 iulie 2014 - 13:41

multumesc fetelor de urari,sa fiti sanatoae si voi si bebeii

.

eu ieri mi-am luat glicemia si mi-a iesit 68 sub limita normala..o fi normal? la voi cum e?

 

aa cu plecarea la mare ne-am razgandit,nu mai mergem .Am zis ca vom cheltuii banii cam degeaba :in apa nu am voi,la soare nu...asa ca mai bn mergem la noi in bacau la vreo piscina...dar oare in bazinele astea am voie sa intru?habar n-am... [batcap]



#126
Ana_26

Ana_26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 24 iulie 2014 - 13:46

Buna ziua burtici! 

 

   Vreau sa urez si eu sarbatorilor La multi ani, sa fiti sanatoase si sa aveti o viata frumoasa. 

   Mytzus, Casa de piatra!!! Superbe poze, ma bucur ca te-ai putut bucura de o vacanta inainte de venirea lui bebe!

 

Fetelor, eu am avut niste zile nebune. Abia am terminat renovarile, dar mi-au ramas orele de conducere. Desi la renovari  m-am ocupat doar de cumparaturi si verificari, m-au epuizat si fizic si psihic. 

 

Zilele trecute am fost pana la Auchan sa cumpar cate ceva si sora mea a zarit perna pt gravide si am inhatat una (75 lei, cred) si vreau sa va spun ca merita banutii pt ca intr-adevar dorm mult mai bine. Ce ma chinuie este caldura si o senzatie de reflux, care se amplifica atunci cand stau intinsa, daca ma ridic in fund ma linistesc imediat.

Tot in Auchan vreau sa va spun ca aveau preturi foarte bune la hainutele pentru bebelusi (body bumbac 100% - 5lei) si chiar si la paturi am vazut cele mai bune preturi. Acum ca am terminat cu renovarea, vreau sa ma apuc sa cumpar toate cele pentru bebe, ca pana acum am luat numai hainute.



#127
Ana_26

Ana_26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 24 iulie 2014 - 13:55

Aaa... am uitat sa spun ca ma bucur de fiecare data cand citesc ca ati fost la medic si bebe e bine si creste frumos. Emysa, sanatate multa si sa ai grija de tine si de bebelin. E perioada in care trebuie sa ne rasfatam si sa lasam treaba mai usor.

 

Eu am putine emotii pentru ca sunt tare curioasa cat mai cantareste baietulul meu. Cand am fost la control ultima oara (24 sapt) avea 700 de grame si medicul a zis ca este ok. Luni mergem iar la control (merg cu o sapt mai devreme pentru ca este si sotul meu in tara si profit de ocazie sa il mai vada si el pe bebe) si sper sa fi depasit si bebelusul meu pragul de 1kg. 

Nu stiu voi cum sunteti dar eu la ultimul control aveam cateva intrebari pe care bineinteles mi le-am amintit cand deja plecasem de la cabinet, am uitat chiar si pozele de la eco. Asa ca de data asta mi-am propus sa imi scriu pe o foaie toate intrebarile ca sa nu mai omit nimic, pentru ca se pare ca al meu creier este in vacanta. Oricum o sa fie si sotul meu si el este oricum curios si ii place sa stie tot asa ca sper ca de data asta sa plec de la cabinet cu toate raspunsurile.



#128
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 24 iulie 2014 - 14:56

alina, cu toate ca inotul este recomandat in sarcina, nu stiu cat de indicat este inotul la bazin/piscina... "Substantele chimice cu care este tratata o poate expune unor riscuri foarte mari. Clorina este substanta cea mai des folosita pentru dezinfectarea psicinelor publice si nu numai....o anumita componeneta a clorului poate avea efecte periculoase asupra bebelusului nenascut.".....



#129
Lorici

Lorici

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 24 iulie 2014 - 17:34

Buna fetelor,

silvia...app de cele care nu au mai scris demult :) eu sunt una dintre :))...si da, sper sa am mai mult timp in prenatal. Insa am citit toate mesajele voastre:). Eu abia astept sa intru in prenatal, dar pana la 1 septembrie mai am destul de munca, dar nu mai am niciun chef de nimic. 

Acum imi dau batai de cap niste analize pe care trebuie sa le repet maine, cele de endocrinologie. Mi-a iestit TSH in valori normale insa fT4 ( tiroxina libera ) este sub limita normala , adica 9,6 , limita inferioara fiind 12. Se pare ca nu este prea ok si daca maine imi iese la fel, dr mi-a zis ca ma trimite la un consult endocrinologic. Sunt putin speriata cu asta....voi cum stati cu valorile astea ? Credeti sa fie doar ceva hormonal si normal in sarcina ???

Silvia stiu ca tu aveai prb cu hemoglobina....si eu ma lupt cu valorile ei. Mi-a iesit luna trecuta 9,7 si dupa o luna de fiole Tot hema am 10,1... Tot mica, dar macar creste. Dr mi-a sis sa continui cu ele. Tensiune 9 cu 6/ iar glicemia 67( parca era cineva cu glicemia 68 ) ..se pare ca nu e o prb ca e mica. 

 

Va pup cu drag mamici si

bebici frumosi si sanatosi sa avem !!!



#130
miky_mamica

miky_mamica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 518 mesaje

Postat 24 iulie 2014 - 20:25

Buna seara fetelor,

 

Sunt o gravidutza de 26 saptamani cu o minunatie de fetita in burtica si voi naste si eu in Octombrie 2014 asa ca doresc sa ma alatur grupului de burtici.

Ca si date am UM 18.01.2014 si DPN 25.10.2014. Fetita noastra e o zgubilitica care e urmarita de dr Tariq de la Spitalul Judetean Ilfov si pana acum problemele de sarcina tin de lipsa de o anemie care este tinuta sub supraveghere ...

Data mea de nastere e 27 Octombrie 1982, am 31 ani si sunt la a doua sarcina si mai acasa un baietel de 6 ani si jumatate care e tare incantat de viitoarea lui surioara asa ca seara de seara ii spune povesti si ii canta fel de fel de cantecele.

Sunt acasa in concediu medical in perioada asta pt ca tensiunea scazuta si lipsa fierului din organism l-au facut pe medic sa ma tina vreo 2 sapt pe acasa.

O seara frumoasa va doresc si sper sa pot intra des pe aici sa ne sfatuim in diferite aspecte ale graviditatii!


Editat de miky_mamica, 24 iulie 2014 - 20:26 .




Etichetat si cu sarcina, gravida, bebe, octombrie, 2014

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -