Sari la conținut

Sari la conținut


Care crezi ca sunt alimentele cu cel mai mare aport de zahar in alimentatia copilului tau?


20 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 04 iulie 2014 - 08:41

Vorbim iar despre zahar in alimentatia copiilor. Stiti care este norma zilnica maxima admisa pentru un copil intre 5-7 ani? Monitorizati cat zahar consuma? Cum tineti lucrurile sub control? Care sunt alimentele care au cel mai mare aport de zahar?

 



#2
valylie

valylie
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 07 iulie 2014 - 08:22

Nu monitorizez exact cat zahar consuma dar ma uit pe ambalaje. Spre exemplu, in cerealele este mult zahar. Pe pungi, conţinutul de zahăr nu depăşeşte de  12-14%, dar cantitatea de glucide este mult mai mare. Am redus mult cantitatea de cereale pe care o mancam acasa (mancam si noi parintii). Pentru un copil este indicat cam 35g de cereale pe zi dar la noi se umplea castronul (uneori se umplea de 2 ori)! O cutie de cereale noua nu rezista in casa mai mult de o saptamana iar daca manacam si noi este gata in 3 zile.



#3
DavidaMi

DavidaMi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 07 iulie 2014 - 10:41

Coca Cola, Fanta, Prigat, etc. = peste 10g la 100ml

Noi cand mergem la restaurant avem regula:

  • un pahar de cola = fara desert!
  • cola NUMAI un pahar (dupa aceea se trece pe apa plata)

Gemurile din comert = f. mult zahar

 

"Pacaleala" cu indulcit natural (de exemplu cu suc concentrat de struguri) care inseamna TOT ZAHAR.



#4
DavidaMi

DavidaMi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 07 iulie 2014 - 11:00

Am cautat pe http://www.carrefour-online.ro/:

 

Coca Cola = 10,6g/100ml 

Nestle IceTea = 6,6g/100ml

Phanner (suc de portocale/mere) = 10g/100ml

Santal = 11g/100ml

 

Apropo de cereale, iata aici compozitia de la: CEREALE 460G NESQUIK DUO

cereale (63,6%), făină integrală de grâu (38%), griş de porumb (8,4%), făină de orez (6%), făină de grâu (5,6%), făină integrală de orez (5,6%), zahăr, pudră de ciocolată (11,3%), ciocolată albă, zahăr, unt de cacao, lapte praf integral, ulei vegetal, sirop dezhidratat de glucoză, sare, vitamine, minerale.

Sursa: http://www.carrefour...60g_nesquik_duo

 

Vorba sora-mii: bomba calorica! 400kcal/100g si glucide 75.6g/100g



#5
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 07 iulie 2014 - 11:56

Copiii mei nu au mancat niciodata cereale nesquik ... de cola sau fanta nici numai vorbesc! Stie f bine cel mare ca sunt numai pt adulti. La fel ca si cafeaua sau tigarile.

Tin minte ca o data i-am cumparat apa minerala pt ca nu am gasit plata la sticlute mici. A inceput sa urle in magazin ca i-am cumparat bere!  [:)]  

Insa in ultimul timp nu mai mananca spanac cel mare... asa ca atunci cand avem spanac cu brocolii avem si clatite una cu nutela si una cu gem...  [:)]

Cereale folosim din porumb. Fara zahar. Si numai in iaurt. Laptele il bea simplu cu 2-3 feli de paine cu unt si gem sau branza... ce am.



#6
Anemona11

Anemona11

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 07 iulie 2014 - 13:46

Cereale folosim din porumb. Fara zahar. Si numai in iaurt. Laptele il bea simplu cu 2-3 feli de paine cu unt si gem sau branza... ce am.

 

Ela, ce cereale folositi? Ce marca? Cat zahar este in ele?

Eu m-am uitat pe toate cutiile si pana si fulgii de porub cei mai simpli contin zahar.

 

Si la noi cel mare mananca cerealele cu iaurt, cel mic numai cu lapte.

Iaurtul este simplu, fara fructe ca cele cu fructe au si ele zahari. Daca cerealele sunt din cele mai putin dulci punem un pic de miere...



#7
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 07 iulie 2014 - 14:37

Ela, ce cereale folositi? Ce marca? Cat zahar este in ele?

Eu m-am uitat pe toate cutiile si pana si fulgii de porub cei mai simpli contin zahar.

 

Si la noi cel mare mananca cerealele cu iaurt, cel mic numai cu lapte.

Iaurtul este simplu, fara fructe ca cele cu fructe au si ele zahari. Daca cerealele sunt din cele mai putin dulci punem un pic de miere...

 

Habar nu am exact cum se numesc pt ca le tin in cutii speciale dupa ce desfac punga si o arunc. Dar le cumpar din DM. Am cumparat si din hipermarket... scrie pe ele ca nu contin zahar. Sunt ceva mai tari insa  [:)]  Si am obs ca in general scrie ca sunt importate din germania... habar nu am daca e asa sau nu.

Oricum noi nu mancam asa multe... o punga imi ajunge si o luna. Pt ca meniul incerc sa-l tin cat mai variat. Nu e o obsesie... dar incerc si eu...

Iaurt si noi tot simplu pt ca eu de cate ori am mancat iaurt cu fructe m-am umplut de bube... asa ca mie frica sa le dau copiilor... daca o semana cu mine!

Miere noi doar cand suntem bolnavi sau vara le mai bag in limonada facuta de mine... o evit insa ca al meu baiat ar manca borcanul cu totul!



#8
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 07 iulie 2014 - 21:05

Pentru copil cumpar alimente fara zahar sau cu cat mai putin posibil. Exceptie sunt cerealele Cheerios Honey and nut, din care rontaie ocazional, ca un snack, in masina sau cand suntem prin magazine si vreau sa-l tin ocupat.
Din pacate enorm de multe alimente contin zaharuri ascunse, se regasesc in procentul de glucide. Ketchupul dar si pasta de tomate, de exemplu. Deci nu e suficient sa evitam sa le dam Cola etc., trebuie sa supraveghem si cu ce gatim.
Nu am solutii alternative, doar incerc sa micsorez pe cat posibil procentul de zahar.
Din fericire deocamdata copilul meu nu agreeaza prea mult gustul de dulce, cand avem tort la vreo aniversare, prajituri in casa, gusta 2-3 lingurite maximum. Nu imi fac iluzii insa ca nu ii va place in timp.
Mananca insa cu placere iaurturi cu fructe.

Ela, e o scumpica fetita ta. Tare trebuie sa fi fost baiatul cand tipa ca i-ai luat bere...l-ati educat prea bine.

Editat de Fleurdelise, 07 iulie 2014 - 21:07 .


#9
rudyi

rudyi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 08 iulie 2014 - 14:07

zaharul este foarte daunator pentru organismul copilului si de aceea sfatuiesc toate mamicile sa incerce sa inlocuiasca zaharul cu miere, sirop de arțar, sirop de stevia sau nectarul de agave. 



#10
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 08 iulie 2014 - 20:42


Ela, e o scumpica fetita ta. Tare trebuie sa fi fost baiatul cand tipa ca i-ai luat bere...l-ati educat prea bine.

 

Multumesc [flo2]  sunt atat de dulci cand sunt asa micuti!

 

Cu baiatul eram la selgros... sau metro... oricum genul asta care vand doar la baxuri apa. A fost tare aiurea cand a inceput sa tipe "mami mi-ai luat bere!!!" o mie de ochi s-au atintit instant asupra mea [:)] M-am facut rosie- albastra!

 

Eu in loc de bulion imi pun in fiecare vara-toamna zarzavat la borcan. Si acum am facut deja 15 borcane pt ca numai aveam... astea sunt de folosinta imediata ca sa zic asa. 

Sunt doar rosii cu ardei gras rosu. Merge si pt ciorbe dar si pt sosuri.

Bulion folosesc extrem de rar si in general la mancaruri mai grele... gen sarmale. 

Ketchapul nu-l folosim deloc... maioneza nici atat. Nici nu stiu ca exista :D 

 

Baiatul meu ar rade tot ce e dulce daca il las... fata insa tot asa... nu prea se omoara. Culmea e ca baiatului nu i-am dat nimic dulce pana la 2 ani ... ca la carte. 

Fetei insa i-am mai dat ca vedea la baiat si trebuia sa-i rup si ei un picut. Bine... nici baiatul nu are acces zilnic cum ar vrea el la dulce sau cat ar vrea el!




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -