Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

FIV cu dr. Dragos Albu 112

fiv medlife albu

402 raspunsuri la acest subiect

#211
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 11:20

loli [majoreta] [majoreta] [majoreta] In Bucuresti exista un aparat RMN deschis la clinica Hiperdia pt persoane claustrofobe. Eu nu sunt, dar cand l-am facut pe primul, la cap, mai-mai ca era sa o ia piticul razna. La al 2-lea a fost muult mai bine. Ella parca povestea ca unde a facut i-au pus casti cu muzica ... boierie !

Sofia durerile ca de cm sunt normale. eu le-am avut si la sarcinile obtinute natural, si dupa FIV. Balonarea e de la punctie, o ovulatie cu mult mai multi foliculi fata de normal, pe urma mai e intretinuta si de progesteron. Simptomele difera de la om la persoana [soricel] Cel mai bine concentreaza-te pe ceva dragut, relaxant. Daca stai sa le pandesti iti cresti nivelul de stres inutil, pana cand nu o sa vezi rezultatul de la beta negru pe alb totul sunt supozitii.

Stiu, toate am vrea sa stim cat mai repede daca s-a intamplat minunea, sa facem totul ca sa ajutam la ea, dar uneori din exces putem face mai mult rau. 


Editat de QiaoBing, 22 iulie 2014 - 11:22 .


#212
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 11:23

Vreau-bebel :* super lipiciosi :*

Sofia sa urmezi intructiunile din lista. Ia nospa pt dureri. Si ganditi pozitiv :) eu la primul fiv nu m/am gandit la un esec, pur si simplu ma gandeam oare cat de mare o sa fie beta. Ma gandeam la sute de unitati si asa a si fost :) ca ulterior s-a oprit si nu a fost ok, m-a cam dar peste cap, dar nu am acceptat ca voi avea beta negativ :) asa si voi :) ganditi pozitiv si lasati grijile pt una alta pt atunci cand o sa le vina randul. Acum e perioada de beta pozitiv :)

Pupici gagici :*

#213
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 11:39

prietena mea care e acum insarcinata cu gemeni la 44 ani, a facut 9 fiv-uri. la ultimul a zis ca a fost f detasata, si-a vazut de viata ei normala in timp ce iti facea tratamentul, nu s-a mai cocotat in virful patului dupa ET sau la beta pozitiv, nu a mai despicat firul-n patru cum face ea de obicei, nu s0a mai panicat din nimicuri ca pana acum. E greu sa fii asa de la primul FIV cand totul e nou, nu stii la ce sa te astepti, ai mari sperante ... dar de asta suntem noi, astea mai "versate", aici, sa va tinem cu picioarele pe pamant. Poate ca par cam rece/dura uneori, dar credeti-ma ca daca as fi avut experienta de acum la inceputuri ... eheee, multi neuroni economiseam.  E lung drumul de la ET pana la beta, dar si mai lung de la beta pana la bebe in brate, asa ca trebuie sa va inarmai cu multa rabdare si cu nervi de otel.



#214
Xenia02

Xenia02

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 466 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 13:44

Buna fetelor,

A sunat dna embriolog sa imi zica ca din cei 10 au fost mature 7.
Le-au injectat si au rezultat 3.
Estimativ transferul are loc in Z3, joi.
Nu avem cum sa asteptam pt blasto, din pacate.
Ramane sa ne auzim maine sa vedem cum evolueaza.
ce parere aveti?
sunt sanse si in z3?
voi cat v-ati luat liber dupa Et?
mc

#215
vreau_bebel

vreau_bebel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.493 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 13:56

Xenia e f bn! Nu te stresa, gandeste te ca e suficient 1 si lipicios.
Eu in iarna din 14 colectate si 9 ovo mature nu am obtinut niciun embrion, mi as fi dat ani sa mi se spuna ca macar 1 a fertilizat.
Sunt f mult reusite din ET si de z2 si de z3. Te pup si ai incredere in puiutii tai!

#216
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 14:13

xenia  eu nu am mers niciodata mai mult de z3, avand f putin de fiecare data si tinand cont si de varsta mea nu au riscat. Anul trecut am avut doar 2 embrioni transferati in z2 din care unul s-a prins. Pe prima pagina o gasesti pe alinutza  cu 1 ovo fertilizat -> 1 embrion transferat parca tot in z2 -> 1 fetita. Nu iti trebuie decat unul si bun, sa fie lipicios, luptator si sa iasa un bebe sanatos.



#217
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 14:28

in ziua cu ET am stat cuminte, in ziua urmatoare la ultimele 2 fiv-uri eram deja in avion in drum spre casa. am prins week-endul si de luni la servici. acum depinde si de job, daca e stresant, stai in picioare, faci efort, mai bine iti iei liber. Ideea e ca perioada de asteptare pana la beta e destul de dificila si pare ca trece infernal de greu daca nu ai o preocupare, de asta eu am preferat sa ma intorc la servici.

De tinut cont ca in zilele 6-9 de la punctie de redus efortul fizic, fiind fereastra de implantare. Asta nu inseamna stat in pat, statul in pat nu ajuta, dimpotriva. O activitate normala pune sangele in circulatie care iriga si uterul. Nu uitati de hidratare, min 2l lichide.zi, la culcare un pahar cu apa  (asta pt toata lumea),



#218
Adry9

Adry9

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 108 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 14:34

Da NicNic e bine sa te relaxezi un pic,cat inca m-ai poti.Eu nu m-ai pot face mare lucru,obosesc imediat :)Am terminat cu totul camera bebelului,calcat hainutele,sunt pregatita. Mi-a oferit reducerea de 1400,este pentru oricare pachet pentru care optezi

#219
ina30

ina30

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 62 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 14:48

xenia,stai linistita...cum au spus fetele,unul sa fie lipicios!au fost atatea cazuri de reusita in ziua 3,deci nu te stresa

Eu nu mi-am luat concediu,merg la serv ca sa nu ma gandesc doar la asta.Bine,lucrez la birou si este ok.



#220
Deborah84

Deborah84

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 145 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 15:02

Multumesc gagici pt raspunsuri .....azi ma simt bine...o zi mai rea, doua mai bune...:)))

Qiao... pana acum vad ca functioneaza de minune grapefruitul si lamaile....sper ca nu gresesc ca fac abuz dar consum un grapefruit pe zi si cam 2 lamai....fara zahar eu sunt anti-zahar ...nici in ceaiul de pelin nu l-am pus vreodata (in trecut).....

 Fetele in focuri : A mai ramas o prietena de-a mea insarcinata......la fiv 2...la primul si a luat liber si a stat acasa dupa ET....si n-a fost sa fie, iar la al doilea a transferat un embrion de 3 zile congelat ca atat mai avea...nu avea nici o sperant nici nu s a gandit ca poate fi bine....s-a dus la servici exact a doua zi dupa ET si ea are o munca ce o solicita fizic destul de mult.....acum are 7 saptamani ..si a vazut si inimioara....Cred ca cel mai important ZEN-ul .....eu am gresit ca m.am stresat pt orice mica durere dupa Et si cautam intrebari si raspunsuri pe net.....nu am fost relaxata deloc....durerile de burta nu pot prezice ceva de rau......eu cand am avut beta pozitiv /hemoragie dupa Fiv, ma durea burta normal a la menstruatie.....acum cand am ramas insarcinata...4 zile inainte de data menstrei incepusem sa iau calmante si purtam absorbant....asteptam un tzunami la ce dureri aveam....dar nu a mai venit deloc....

Doamne ajuta sa ne gravidim TOATE !!!!

Va multumesc ca existati !!!!





Etichetat si cu fiv, medlife, albu

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -