Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

10 metode (creative) de renuntare la suzeta

suzeta renuntare la suzeta

6 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 18 iunie 2014 - 11:27

Cu suzeta sau fara suzeta - la inceput mamica decide ...

 

Folosirea suzetei este, desigur, o optiune asupra careia parintii unui bebelus sunt singurii in masura sa ia o decizie. Copilul nu are de unde sa stie de existenta suzetei, prin urmare, introducerea sau nu a acesteia in viata bebelusului este o optiune exclusiva a adultului. Inainte de a-i da copilului o suzeta, multi parinti au anumite ezitari legate de avantajele si de dezavantajele utilizarii acesteia.

Desigur, suzeta nu este neaparat necesara, dar poate fi de mare ajutor. Pentru multi parinti, adevarata bataie de cap nu este legata insa de introducerea suzetei, ci de scoaterea ei din viata copilului care nu mai este deja bebelus. Iata insa 10 metode (creative) de renuntare la suzeta ... [bib] [bib] [bib]

 

renuntare-biberon.jpg



#2
tora97

tora97

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 461 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 12:19

ma bag si eu in.. discutie:

cu fetele mele am experimetat si suzeta si degetul. votez entru suzeta, de care "am scapat" mai usor decit de "deget".

eu siteodora "aveam" o vulpe (cu ana o avem pe "Utzik" o vrabiutza piricioasa si bagacioasa) care stia tot si aparea cnd nu te asteptai: vulpea asta, fura, pindea, etc. baaa.. mai fatase si niste pui, micutziii, dragalasiii, smiorcaitiii, pt care le-a furat pe Suzi (era deja terfelitaaaa, ciupita, vai viata ei) si pe Bibi.



#3
Raluk_32

Raluk_32
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 14 iulie 2014 - 16:40

Eu sunt de parere ca mai bine fara...sau cel putin fara sa se exagereze..cunosc multi parinti care prefera sa-i dea suzeta pt ca se linisteste imediat...fara sa incerce si alte variante. La mine fie a mers, fie am fost un caz fericit, dar suzeta nu a fost atat de importanta si de nelipsit :)



#4
bluekidoo

bluekidoo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.077 mesaje

Postat 23 iulie 2014 - 13:04

Fiica mea avea aproape 2 ani si, desi renuntase la suzeta pe timp de zi, noapte nu se putea fara. Am incercat fara sanse de reusita sa-i spunem ca a rupt-o pisica, ca a pierdut-o etc sfarsind prin ai da-o ca sa o putem culca si opri din plans. Intr-o zi, era cu sotul meu pe strada si nelipsita suzi, cand au trecut pe langa un bebelus ce plangea. Intr-un moment de inspiratie, sotul meu i-a propus sa i-o dea pe suzi bebelusului ca sa se linisteasca, spunandu-i ca ea este deja mare si nu mai are nevoie de ea iar bebe este mic si nu are suzeta si ar avea si el nevoie. Spre surprinderea lui, fiica noastra a acceptat din prima. Cateva seri a mai cerut-o dar ii aminteam ca i-a dat-o bebelusului ce plangea...

Un an mai tarziu a gasit-o intr-o cutie, a venit cu ea la mine si mi-a spus: uite-o pe suzi, mi-a adus-o bebelusul inapoi, dar o las aici ce eu sunt mare acum, nu-mi mai trebuie".



#5
Aniy

Aniy
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 27 octombrie 2014 - 10:44

La mine doar suzeta a fost preferata copilului meu, a rontait suzeta pana la 1 an si 2 luni si s-a suparat pe ea ca nu mai avea gust bun si a aruncat-o dupa pat si din clipa aia nu a mai dorit-o deloc.

Am avut noroc si am scapat usor.

 

Succes tuturor! [flu]



#6
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 14 noiembrie 2014 - 21:45

eu incerc sa imi obisnuiesc copilul cu suzeta dar pur si simplu nu o suporta. O impinge afara cu limba la 2 secunde dupa ce o ia in gurita... Si eu sunt pentru dar se pare ca bebe al meu nu e..



#7
Doaga Oana

Doaga Oana
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 01 septembrie 2022 - 10:54

Copilul meu de an si 8 luni nu vrea sub nicio formă sa renunțe la "suzi" asa îi zice el, ziua uită de ea pentru că are activitate, dar noaptea sub nicio formă nu reușim sa dormim fara "suzi", cred că și pentru mine a devenit o obsesie ... am încercat de foarte multe ori sa dormim fara ea dar nu am reușit până acum, poate mai avem de așteptat până renunțăm la "suzi" Dragi mămici dacă îngerași voștri refuză suzeta nu îi forțați este mai bine fără!!!



Etichetat si cu suzeta, renuntare la suzeta

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -