Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 1 voturi

Sperierea diavolului cu trafaletul


25 raspunsuri la acest subiect

#21
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 16:07

Eu intru in categoria celor care au de mult pata pusa pe preoti (or fi si din aia cu har, care au imbracat roba din pura credinta, insa cei cu care-am avut eu de-a face sunt doar cei care au ales sa predice doar pentru ca-i un job sigur si banos), asa ca asta cu indrumarea dezinteresata, n-o cred nici sa ma pici cu ceara!

 

Pui pariu cu mine ca indrumarea viitorilor soti spre sfintirea masinii I-a usurat de cateva zeci, poate chiar sute de lei?! Si-atunci, cand ei intreaba daca chiar e necesar (o expresie folosita atunci cand nu prea vrei sa faci ceva), popa spune da, si va costa atat, crezi ca nu e impunere?! Daca venea preotul si zicea, vai , ce frumos, hai sa v-o sfintesc, stiti, sa-l aveti mereu pe Dumnezeu aproape, dar nu va faceti griji, e placerea mea, nu costa nimic, ca oricum sunt aici, crezi ca mai intrebau ei daca chiar e necesar??? 

Mikyy...fara suparare,presupunerile tale nu ma intereaseaza.

 

Dana



#22
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 16:24

Nu,n-o sesizez,de ce as sesiza ceva ce vrei tu sa vezi.

 

Preotul are si datoria de a indruma viitorii soti,ca tu vrei sa vezi ca o impunere...e treaba ta.

 

edit:tinerii ar fi putut refuza actul ,nu rea absolut nicio problema.Insa l-au acceptat din motive doar de ei stiute.

 

 

Dana

 

 

"pai sigur ca trebuie" e cum nu se poate mai diferit de  indrumare.

 

e convingere prin inselaciune.

 

nu trebuie. e un act voluntar, doar ca tinerii aceia care cel mai probabil nu aveau habar de ce trebuie sau nu sau pur si simplu nu au vrut sa isi faca probleme intr-un astfel de moment au fost inselati ca "trebuie"



#23
Dariucha

Dariucha

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 156 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 16:35

Eu sunt una din din persoane care vor sa fie "înșelati" cu Trebuie , e voie sau trebuie sa ma justific ?
Mi s-a luat de atita ura fata de preoți si biserica !!! De ce Domne iartă-ma tre ' sa se dea atit peste ochi celor care vor si cred si le place si pur si simplu si e alegerea lor ?!?
Cine l-a chemat pe preot sa sfinteasca cu asa zisul " trafalet " nu l-a chemat pt circ , circ fac unii de pe margine ... El a Sfințit locul si atit . Punct .

#24
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 16:40

take it easy.... daca tie iti place sa fii inselata si pacalita, e alegerea ta, e mai usor uneori, e drept

 

dar asa cum tu vrei sa ai dreptul asta, altii vor sa aiba dreptul de a fi informati corect si a decide pt ei insisi



#25
DavidaMi

DavidaMi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 16:56

Eu am povestit o intamplare. O intamplare distractiva prin prizma modului in care s-a desfasurat. Nu am interpretat gestul, conotatia religioasa  si nu am nici cea mai mica intentie sa ma cert cu voi pe tema asta. Este ca si cum ma acuzati ca rad la o comedie cu umor negru cand cineva scapa un sicriu pe scari. 



#26
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 16:59

Eu sunt una din din persoane care vor sa fie "înșelati" cu Trebuie , e voie sau trebuie sa ma justific ?

 

Eu sunt in tabara cealalta, nu vreau sa fiu luata de fraiera, si fac tot ce pot ca sa evit inselatul prin "trebuie", e voie, sau trebuie sa ma justific?

 

PS: Aici nu suntem la sufletul credintei, ci la rubrica de barfe [pk]  [pk] .

 

Si repet, experientele mele cu preotii au fost atat de dezamagitoare, ca mi-au taiat orice chef de a ma preface macar ca trebuie sa fac anumite lucruri.

Cand te duci sa botezi, intri in biserica, intrebi preotul cat costa (desi ar trebui sa fie gratis) iti spune suma X, programezi evenimentul, si cand ajunge nasul la final sa dea banii suma e cu totul alta, fara vreo explicatie de vreun fel (doar pentru ca deh, e o persoana publica si are de unde), pai prost sa fi sa mai crezi in bunele intentii ale preotului ala!! Cazul e cat se poate de real, si am aflat din intamplare cat a dat la acel botez, o suma dubla fata de cat imi comunicase mie preotul.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -