Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

In vizita la Danone, mamicile DC intreaba, Danone raspunde...


7 raspunsuri la acest subiect

#1
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 13 iunie 2014 - 10:46

Aseara, am fost "acasa" la Danone.

Multumim Danone pentru ca ne-a invitat si pentru ca ne-a oferit oportunitatea de a afla detalii despre iaurtul pe care multi dintre noi il dam copilasilor..

 

Personal, consider un act de curaj din partea unui producator o asemenea initiativa.

Imi imaginez ca merg la un restaurant si sunt invitata in bucatarie sa vad cum se prepara mancarea. Ceva in genul acesta este perceptia pe care o am.

Ne-am dorit sa aflam cat mai multe despre drumul laptelui, al iaurtului si nu in ultimul rand, sa descoperim raspunsuri la multe din intrebarile si miturile care circula vis a vis de producerea acestuia. O vizita interesanta cu toate ingredientele necesare unei experiente complete.

 

Cu totii ne dorim sa avem copii sanatosi, care mananca sanatos si consuma produse de calitate. De aceea trebuie sa fim mereu alerti, sa citim etichetele, sa intelegem compozitia produselor, s.a.m.d.

 

pupic.gif

=============================================

Am apreciat si respectat regulile casei: echipamentul de protectie (halat, casca, ochelari, papucei), ordinea si curatenia, amabilitatea si profesionalismul echipei care ne-a oferit raspunsuri multelor intrebari pe care le-am avut. Am fost fascinata de masinariile disciplinate care neobosite respectau procesul tehnologic...

Ni s-a vorbit si am vazut fermentii,
cisternele de lapte aduse de la fermierii romani, preparatele de fructe stocate in recipiente speciale, etc. Am avut ocazia sa vedem cum se toarna iaurtul, smantana…..cum se ambaleaza in fine, tot procedeul care nu este complicat in sine, dar masinariile acelea extrem de laborioase si bine sincronizate sunt absolut spectaculoase. Am aflat ca Danone nu foloseste conservanti, faptul ca rezista atat de mult este datorat procesului de fabricatie in mediu steril,  pasteurizarii si  ambalarii etanse - operatii la care am fost martori.


ce am mai aflat..
Isaac Carasso - parintele Danone decide in 1919 sa produca iaurt, folosind culturi de fermentare de la Institutul Pasteur. Tot atunci se naste marca Danone pentru copii (dupa numele fiului, Daniel) care se vinde pt prima data in farmacii pentru tulburari intestinale, la recomandarea medicului.
In 2014 fabrica Danone din Romania sarbatoreste 15 ani de activitate iar Grupul aniverseaza 95 de ani.


==============================================
 

Cu siguranta ma vor completa mamicile care au fost si cu alte detalii si imagini despre aceasta vizita.

Multumim Iolandei si Nicoletei...pentru rabdarea si disponibilitatea cu care ne-au fost gazdefloare.gif

 

danone.jpg


Editat de alinuk, 13 iunie 2014 - 15:27 .


#2
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 13 iunie 2014 - 11:01

drumul laptelui

 

danone procese.jpg



#3
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 13 iunie 2014 - 11:31

Am fost acolo  sa ma asigur ca membrii comunitatii noastre DC beneficiaza din plin de oportunitatea unei asa vizite. Am impartit si premii, si cadouri, am facut poze cu totii.

Dar vreau sa spun ca mi-a si placut vizita in sine.

Adevarul este ca n-ai oricand ocazia sa vezi "dedesupturile" unor afaceri de succes.

Ce m-a impresionat?

- Dotarea tehnica: probail si eficient dar si pentru conditiile de igienizare si sterilizare, robotii sunt la putere in fabrica. Cate un om ici, colo...mai multi prin depozite. Dar si acolo, un ditai robot cu brat puternic, Vasilica, preia navetele cu produse, le paletizeaza si le indruma catre depozit. Totul de unul singur...

- Nimic nu e la intamplare, inclusiv in detaliu. Pe scari, de exemplu, esti sfatuit (panouri, "biletele" pe trepte, oriunde intorci privirea) la fiecare treapta sa te tii de balustrada. Nu mi-a mai zis nimeni asa insistent, de cand eram mic, sa fac asta [:)]

- Am aflat lucruri noi, unele la care nu ma gandeam. Am facut o analiza la laptele tocmai venit, am gustat preparatele din fructe care ajung in iaurturi (sunt cat se poate de...reale), am aflat de unde vin fermentii naturali, am fost in "camera de comanda" unde se vede si inregistreaza tot ce misca in fabrica, am aflat ca toata productia asta uriasa cu marca Danone provine, la noi in tara, dintr-o singura fabrica: aia pe care am vizitat-o.

- Am mai aflat ca Danone are preocupare constanta pentru aceste vizite, la care vin tot anul, cu mic, cu mare o gramada de vizitatori. O fi si o strategie de marketing...dar este si o extraordinara expunere, la vedere, a procesului si conditiilor de fabricatie.

 

Gazdele noastre, rabdatoare si profesioniste, Iolanda si Nicoleta ne-au explicat timp indelungat dilemele. Le multumesc in numele DespreCopii si al meu personal. Sa stiti ca aveam lista mea de intrebari...dar mamicile au fost superpregatite asa ca au intrebat ele si pentru mine. [:)]

 

De retinut ca ceea ce a ramas nelamurit se poate lamuri in continuare, vom transmite intrebarile ramase sau omise gazdelor noastre care ne-au promis raspunsuri prompte.



#4
DANONINO ROMANIA

DANONINO ROMANIA

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 18 iunie 2014 - 16:47

Pentru toti cei curiosi sa vada cum se fabrica iaurturile Danone, va invitam sa vizitati fabrica noastra din Bucuresti.

Acest lucru este posibil atat pentru copii, cat si pentru adulti: o data pe saptamana deschidem portile fabricii Danone din Bucuresti si va asteptam sa vedeti cum laptele de cea mai buna calitate devine iaurtul preferat de milioane de consumatori romani.

Pentru a va inscrie la o vizita va rugam sa completati formularul de aici: http://www.danone.ro...casa-la-danone/

Va asteptam cu drag!



#5
Copil72

Copil72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 22:44

De ce n a fost posibil vizita împreuna cu copiii??????



#6
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 23 iunie 2014 - 09:21

De ce n a fost posibil vizita împreuna cu copiii??????

 

Draga Copil72,

aceasta vizita a fost organizata special doar pentru mamicile din comunitatea noastra si acesta a fost cadrul agreat impreuna cu cei de la Danone.

 

Pentru vizitele viitoare vom tine cont de aceasta dorinta si ne vom adapta astfel incat la vizita sa poata veni mamicile insotite de copii.

Daca sunt mamici care doresc sa ii trimita pe cei mici in vizita la fabrica,  Danone organizeaza sesiuni speciale dedicate celor mici. Pentru inscriere se poate intra pe site-ul danone.ro la sectiunea http://www.danone.ro...inscriere-copii pentru completarea formularului. Din septembrie se va da din nou drumul la inscrieri.



#7
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 23 iunie 2014 - 16:22

Sincer, dupa mine cei mici nu prea au ce vedea acolo. Cred ca scolarii ar gasi cateceva de vazut, de inteles...cei mai mici nu au ce. Accesul in incinta este destul de strict, halate, bonete, "sosete", ochelari de protectie, dopuri de urechi...se suie scari, se coboara scari, se merge pe traseu fix, prin zona de frig...ma indoiesc ca le-ar placea. In plus, trebuie sa ai o anumita statura sa vezi benzile pe care lucreaza robotii.

Dar este doar parerea mea.



#8
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 25 iunie 2014 - 09:36

Deci mai sunt intrebari pe aceasta tema? Dintre cei care au vizitat?




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -