Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Octombrie 2014 (Bobocei de octombrie 2014) - 5

gravide mamici octombrie 2014 insarcinata

202 raspunsuri la acest subiect

#21
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 15 iunie 2014 - 18:37

Shmily, daca nu reuseste sa masoare totul in ziua in care esti programata si te cheama intr-o alta zi, nu mai platesti. Decat prima data.



#22
alysolita

alysolita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 118 mesaje

Postat 16 iunie 2014 - 15:35

va salut mamici si burtici! de cateva nopti  nu mai pot sa dorm cum trebuie pe spate nu pot si nici nu e bine pt bebe , pe burta in nici un caz, deci ramane pe  parti dar atunci cand ma asez zici ca imi explodeaza matele asa ma doare ,voua vi sa inamplat? oare din ce cauza o fi? bebicul meu e asa de activ toata ziulica de numa, as vrea sa pot sa il vad cum se zbenguieste in burtica, noaptea e mai linistit atunci se misca mai usurel si lin!e tare frumos!  sper ca sunteti bine gravidutelor! [:)] [flo2] [flo2] [flo2] [flo2]



#23
Ellennas

Ellennas

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 16 iunie 2014 - 15:54

Felicitari fetelor pt pozicile cu bebelasii!Sunt superbi.Abia astept sa merg si eu lunea viitoare!
In legatura cu shoppingul pt bebei,nu am cumparat absolut nimic!Ne-am propus sa incepem luna viitoare cautarile pt ca toate sunt fff scumpe si vrem sa le luam pe rand!Pe noi ne costa fff mult si controalele.O data la 2 sapt cheltuim 500 lei sa venim la medic( 300 lei consultatia si restul deplasarea Slobozia-Bucuresti).Dar nu mai conteaza,totul pt copilul nostru!
Va pup pe toate mamicile si bebelasii vostri!

#24
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 16 iunie 2014 - 18:48

si la mine somnul e un lux, de fiecare data cand ma intorc de pe o parte pe alta ma trezesc si spatele...doare si el..doare..dar asta e, va trece!

"feciorasul" cum zice domnul doctor are 580g si 24 saptamani si 4 zile azi!!! e un scumpel si foaaarte activ. De la 4:30 dimineata nu am  mai putut inchide un ochi, iar piticul s-a zbenguit pana la 7 , iar apoi pe drum pana la clinica (vreo 2 h jumate) mi-a dat numai ghionturi :)))) nu stiu cui seamana asa energic dar taaare mi-e drag!!!

 

va pup



#25
shmily

shmily

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 190 mesaje

Postat 16 iunie 2014 - 18:52

la mine parca noaptea e mai activ(a) bebe... ziua si daca ma odihnesc un pic pe canapea incepe sa se agite, dar dupa ceva tumbe si miscari se linisteste si loviturile nu sunt asa puternice ca noaptea(sper dupa ce iese la aer sa isi schimbe obiceiul asta)... cand ma bag in pat, mai ales daca ma apuca 10 jumate-11 noaptea, parca nu se mai opreste, atata energie are ca ma uimeste!!! a, si daca suna dimineata alarma telefonului inainte sa ma trezesc, si apuc sa ma trezesc brusc, atunci incepe iar sa loveasca energic! daca ma trezesc singurica si stau treaza in pat pana suna alarma si apoi ma ridic, se trezeste dupa vreo jumate de ora- o ora...


Editat de shmily, 16 iunie 2014 - 18:53 .


#26
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 16 iunie 2014 - 19:25

P.S. pe langa elevit si fier mi-a dat sa mai iau calciu 1 pe zi. Voi ce vitamine mai luati? De abia peste o luna imi va mai face niste analize, pana atunci stau cuminte, oricum ma bucur ca nu m-a intepat acum, ca mi-e o frica de aceeee de nu va zic (mi-e si rusine de ce frica am, da ce sa fac...)

AAaaa, ca tot vorbeam de frici, maine dau piept in piept cu a doua frica cea mai mare, dentistul [fri] imi vine sa ma ascund ca strutul cu capu' in pamant numai sa nu merg la dentist, dar am simtit ceva la o masea si ... decat sa fie prea tarziu mai bine ma duc....



#27
shmily

shmily

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 190 mesaje

Postat 16 iunie 2014 - 20:26

eu iau fier cu acid folic de la inceputul sarcinii si am luat si natalvit pana acum aproape o luna... vitaminele prenatale le-am intrerupt ptr ca simt ca iau PREA mult in greutate (si n-am avut pe cine invinovati [batcap] )... oricum, am zis ca le opresc acum, cam cu o luna inainte de analize ca sa vad apoi cand fac analizele cum stau... daca nu ies toate ok, incep sa le iau iar, daca ies ok, probabil voi lua doar calciu si fierul in continuare...



#28
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 16 iunie 2014 - 20:30

Fetelor, magneziul e bun si pt insomnii si pt contractii pt cele care mai iau. Asa ca eu mi-am luat o cutie de magne b6 si iau dupa masa de seara. Ajjunsesem sa stau f prost cu somnul si acumulasem oboseala, dar de cand iau dorm mult mai bine. Si bebelina mea e foarte activa, chiar acum ma loveste atat de tare incat ma doare. Abia astept maine sa merg la eco sa o vad si sa aflu si daca a mai crescut cantitatea de lichid.
De cumparaturi ma apuc si eu luna viitoare. Lucrurile mari gen patut, carut, le am de la
prima fetita, asa ca nu o sa mai fie cheltuiala asa mare acum.
Va pup! O noapte linistita sa aveti!

#29
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 16 iunie 2014 - 20:48

magneziu au si elevit in compozitie...eu ma trezesc la fiecare intoarecere din cauza durerii de spate (care nu e maaare dar sacaitoare), iar azi cred ca din cauza emotiilor nu am mai putut adormi :)))



#30
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 16 iunie 2014 - 21:43

Intr-adevar este magneziu in elevit, doar ca elementele din multivitamine nu se asimileaza asa de bine ca luate separat. Se impiedica unele pe altele. De exeplu calciul impiedica asimilarea fierului. Nu mai stiu ce nu lasa magneziul sa se asimileze, am citit candva dar am uitat. Eu magneziul l-am mai incercat si in alte dati cand aveam perioade mai agitate si mai stresante si functiona. Il mai combinam cu b-uri



Etichetat si cu gravide, mamici, octombrie, 2014, insarcinata

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -