Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Octombrie 2014 (Bobocei de octombrie 2014) - 5

gravide mamici octombrie 2014 insarcinata

202 raspunsuri la acest subiect

#201
Andreea11Matei

Andreea11Matei

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 07 iulie 2014 - 11:13

Ana_26, ai intrebat de perna de gravidute. Eu mi-am luat-o de pe internet (nu mai stiu exact site-ul) dar mi-am luat-o in forma de B (o sa o descoperi si tu daca te uiti la poze) si este destul de incomoda din punct de vedere al intoarcerii de pe o parte pe alta. In rest, este geniala, imi sustine si spatele si burtica in acelasi timp (se doarme cumva in ochiurile pe care le formeaza B-ul). Totusi, iti recomand cu caldura cea in forma de J sau "pernuta bastonas" cum mai este denumita pentru ca este mai usor de manevrat fata de modelul pe care il am eu. 

 

Fetelor, eu mi-am facut pedichiura chiar sambata trecuta, in sensul ca m-am dat cu oja (cuticulele le imping de regula) si nu am avut probleme. Bebelina statea cumintica sa se faca mami frumoasa ca era prima data cand scoteam labuztele la soare in sandale si na'... trebuia... In schimb, de vreo 2-3 zile este o zbenguita, toata ziua si toata noapte da cu piciorusele, tati se amuza cand se uita, ce sa mai, este o vioaie! Am vazut listuta cu cele necesare si intr-adevar, unele nu suporta amanare dupa nastere, este musai nevoie sa le iei inainte sa vii de la spital (cum zice socrela - totul luam cand nasti tu, cand o sa vii acasa totul va fi pregatit, tu sa nu iti bati capul). 

In ceea ce privescsfaturile, ideea este ca oricum fac cum doresc pentru bebelusa mea dar cum sa scap de "sfaturile insistente" care deja trec de sfaturi si ajung la adevarate decizii pe care ceilalti le iau in locul tau. Exemplu: Socrelita tot imi spunea ca ii va cumpara scutece pentru infasat si ca o voi infasa frumos etc. Bineinteles ca am ripostat spunand ca sub nicio forma nu o sa imi infas copilul stil "sarmaluta" cum era odata. Ea cand a auzit, nu numai ca mi-a explicat "motivele" pentru care un copil trebui MUSAI infasat, ci si-a sfarsit predica in felul urmator: "O sa o infesi, vezi-ti tu de treaba ta,ca nu e chiar cum vrei" :)))). Deci, va dati seama??? Nu stiam daca sa rad de optimismul ei ca, chiar voi face cum "m-a sfatuit" sau sa sar la gat ca indrazneste sa ia niste decizii in locul meu si sa mi le mai si expuna frapant. :))) . Am ales prima varianta. Am ras, am considerat "intamplarea" o gluma proasta si am schimbat subiectul. Dar fetelor, asta este doar un exemplu. Cred ca incep oarecum sa devin si posesiva. Mi-am stabilit un plan pe care sa il respect in cresterea si educarea bebelinei si cei din jurul meu parca imi fura autoritatea. Deja au luat decizii cu privire la nastere, cand sa incep diversificarea, socrela isi face planuri ca sa cumparam niste pui de tara sa ii taiem sa avem pentru bebelusa carnita naturala. I-am spus ca pana atunci mai e mult, sa se nasca, sa implineasca varsta cand are voie carne si apoi... Si deja era deranjata "cum adica sa nu ii dai carne pana la 6 luni??? O sa ii dai de la 3, ca eu asa i-am dat lui Edi!". Eu incerc cat de cat sa fiu diplomata pentru ca nu vreau sa le stric bucuria de a avea o nepotica, gandindu-ma ca ii las sa vorbeasca ca oricum eu fac tot ce vreau la mine in casa dar nu stiu daca procedez bine. Este posibil sa creada ca eu nu ripostez pentru ca sunt de acord cu ei (nu pentru ca sunt cu bun simt) si vor avea un adevarat soc cand vor vedea ca nu fac asa. Doar ca atunci este posibil sa iasa cu scantei :D pentru ca nu o sa mai am rabdare cum am acum... :). Bine macar ca stam singuri insa socrii stau la 2 blocuri de noi deci... e cam totuna cu a sta impreuna :(((. 

Ooof, niciodata nu mi-a placut sa ripostez (pentru ca nu stiu sa o fac diplomat, cand o fac - ma cert) dar de data asta cred ca va trebui sa imi activez instinctul de leoaica pentru puiul ei :)))).

 

Va pup si bebelusi sanatosi!!!



#202
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 07 iulie 2014 - 11:20

Andreea, evident ca pana la urma tot cum vrem si cum credem noi de cuvinta facem :))) nu are rost sa te enervezi de pe acum, las-o sa vorbeasca dar nici nu-i da impresia ca ce zice aia vei si face. Te vei impune la momentul respectiv, pana atunci ai grija de tine si de bebica, sa nu simta ca esti suparata :)



#203
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 07 iulie 2014 - 11:21

Mamicute dragi, va astept in casuta noua - capitolul 6 AICI - sa ne fie cu noroc!!!!! [flo2]





Etichetat si cu gravide, mamici, octombrie, 2014, insarcinata

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -