Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Octombrie 2014 (Bobocei de octombrie 2014) - 5

gravide mamici octombrie 2014 insarcinata

202 raspunsuri la acest subiect

#11
alinabacau1

alinabacau1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 45 mesaje

Postat 14 iunie 2014 - 09:07

buna dimineata,ana m-a amuzat postarea ta cu burtica.

asa e si la mine cand stau intinsa cu fata in sus ,gata incepe a lovi cu piciorusele cred.pe langa buric defapt cu vreo 3-4 cm mai jos.am observat ca atunci cand loveste mai cu putere se vede si burtica cum sare in sus :) 

sau mai am momente cand fara sa fac ceva anume vad cum burtica se intareste intr-o parte de obicei in dreapa langa buric si se simte ca bebe e acolo,ca in restul partilor burtica e moale.asta nu m-a tinut vreodata mai mult de vreo 2 min.

va pop o zi frumoasa



#12
emysa

emysa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 14 iunie 2014 - 13:42

Salutari, Ana, eu merg la dr Serbanescu Lucian. E un medic tanar insa feedbackurile primite sunt excelente iar pana acum in ceea ce ma priveste a fost cumsecade. Ba chiar m-a vazut de 2 ori in saptamana cand a avut sotul meu accident si nici nu mi-a impus sa fac morfologia fetala la el. O prietena mi-a zis ca ea a facut tot la el, dar eu n-am stiut ca face asa ca i-am zis fara stres ca am programare la dna dr ciufu. Ba chiar s-a aratat incantat ca merg la dumneaei. Pe el il poti gasi la Visa Med pe la Delfinariu. Daca vrei nr de tel de acolo sa-mi zici. Fetelor, se pare ca pana acum bebele meu e cel mai grasun si lungan judecand dupa masuratorile de la morfo. Dna doctor nu a zis ca ar fi prea mare, mi-a zis chiar ca am burtica mica. Astept cu nerabdare vestile si de la celalalte fete. O zi frumoasa!

#13
emysa

emysa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 14 iunie 2014 - 14:10

Shmily, daca bebe e nazdravan, medicul asteapta sa se linisteasca ori te trimite la plimbare cateva minute. Si al meu s-a trezit dupa masuratorile de la cap si a cam jucat bambilici cu noi, dar am mai ras, am glumit si intr-un final bebe a lasat--o sa faca masuratorile. Nici ptr noi nu e o perioada roz din pdv financiar, ba chiar n-am vrut sa ma mai duc cu gandul ca avem asa mare nevoie de bani, insa acum dupa ce am mers nu regret nici macar o clipa. Este o experienta fantastica, de neuitat!

#14
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 14 iunie 2014 - 14:29

Fetelor, vreau sa stiu si eu daca exista o viitoare mamica (viitori parinti) care nu au probleme cu finantele...la cate sunt de cumparat si facut, cred ca e ceva la ordinea zilei...ma mir ca nu m-am stresat inca (cum fac de obicei), fiindca si asa sotul imi spunea de muuult timp ca eu numai la facturi ma gandesc si sa le platesc cat mai repede...dar ce sa fac, asa sunt eu, acum l-am lasat pe el sa se ocupe de ele (o parte...) [:)]

Ma bucur ca aveti bebici nazdravani, sa fie sanatosi si cuminti ! Noi azi am intrat in saptamana 24, iar peste 2 zile mergem la control, de abia astept sa vad ce ai face smecherasul meu [il] Intr-o zi ba e lenes si de abia da sa miste, iar in alta zi spui ca gata vrea sa zboare :)))

 

Va pup si sa aveti un weekend linistit, cu multe miscari ale bebicilor!



#15
shmily

shmily

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 190 mesaje

Postat 14 iunie 2014 - 16:14

da, stiu ca nu e roz ptr viitori parinti cam niciodata, mereu sunt alte si alte cheltuieli... ca tot veni vorba de astea, voi ati cumparat ceva ptr bebe? aveti lista cu ce vreti/ v-ati propus sa cumparati? 

stiu ca e amuzant, dar intotdeauna m-am gandit ca daca am mai trecut odata prin asta, a doua oara o sa fie mai usor si mai bine! ei, la maimutica nu am luat decat un set de imbracaminte ptr nou-nascuti, o paturica groasa si mi-a mai luat mama scutece de finet(obsesia ei, sa nu cumva sa nasc si sa nu le am!)... in rest, nici nu ma pricepeam ce sa iau, ce marimi, ce ar fi nevoie... deci nu a fost vb de superstitii, ci ne nestiinta! (sincer, acum 8 ani si ceva nu prea aveam acces la internet si nici prieteni apropiati cu bebei de la care sa ma inspir)... acum, cred ca de la inceputul sarcinii tot incerc sa fac o lista cu ce mi-ar trebui ptr perioada cand vin acasa cu bebe si nu o sa pot merge sa fac cumparaturi (data trecuta macar am avut-o pe sora-mea in apropiere, venea aproape zilnic pe la mine ca avea serviciul in cartierul meu si mereu ii faceam lista, ii dadeam banutii si imi facea cumparaturile necesare, de la hainute la crema de iritatii sau scutece... tati nu prea avea cum sa ma ajute, era cu serviciul de dimineata pana seara si cred ca si de data asta va fi la fel)... ideea e ca inca nu am luat NIMIC, doar am primit din partea colegilor de la serviciu un patut de lemn cu saltea si 2 huse ptr saltea... oricum, nu ma gandeam sa-l trec la prioritati, noi la maimutica i-am facut un patut la comanda si cum tati nu a vazut patut de bebe in viata lui (sau cel putin nu a dat importanta vreunuia), l-a comandat destul de maricel... cand a crescut maimutica, i-am dat jos o latura si inca il poate folosi... acum ne gandeam s-o "dezmostenim" dar se pare ca nu mai e nevoie...

deci, eram curioasa daca voi ati inceput sa cumparati lucruri si cam ce... in Iulie vine bunicul din SUA si m-a intrebat ce sa cumpere ptr bebe dar nu am stiut ce sa-i zic, abia atunci mi-am dat seama ca nu stiu exact cam ce mi-ar trebui, ca nu mi-am facut o lista clara pe care sa bifez "asta am luat, asta mai e de luat"... nici nu as vrea sa il pun sa cheltuie nu-stiu-cat pe lucruri pe care pot sa le iau si io, ca si-asa maimutica i-a dat comanda de rochita de "Elsa" din Frozen si de 2 luni de cand bantuie magazinele Disney, abia ieri a gasit ca cica se cumpara ca painea calda orice produs Frozen... 



#16
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 14 iunie 2014 - 16:37

eu la bebe i-am luat doar 3 body-uri si in rest cate cosmetice (sampon, ulei masaj, etc..) Incet incet urmeaza si cumparaturile... :))))



#17
shmily

shmily

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 190 mesaje

Postat 14 iunie 2014 - 16:48

nu stiu de ce am avut impresia ca e prea devreme ptr cosmetice (ma batea gandul cand am fost ultima data la cumparaturi), dar daca ma gandesc mai bine, peste 4 luni vine bebe, samponul, uleiul, crema de iritatii si alte cele, nu expira in 4-5 luni!!! 



#18
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 14 iunie 2014 - 17:08

evident ca nu expira asa curand, au termen de garantie mai mare :)))



#19
Andreea11Matei

Andreea11Matei

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 14 iunie 2014 - 21:01

Alinabacau1, multumesc pentru complimentele piscotzicii :). Toate o sa avem bebei frumosi si sanatosi!! In morfo se vede ca si cand ar fi cu ochisorii deschisi dar nu cred... Citisem pe undeva ca ochisorii bebeilor se deschid pe la 7 luni incolo... :). Deci, mai sigur ca nu :). Abia astept sa treaca timpul, sa o tin in brate, sa o vad ca este sanatoasa si sa am o nastere usoara.
In legatura cu micile cumparaturi, eu i-am luat doar o pereche de botosei atunci cand l-am anuntat pe tati ca o sa avem un bebe. Atat. In rest, nu i-am luat nimic, socrela tot imi zice sa nu ii iau ca nu e bine, e superstitioasa. Si parca m-a influentat si pe mine, acum mi-e si teama sa ma bucur de moment si de hainutele din magazine, sa nu cumva sa cobesc ceva. Ooof, asa e cand se baga batranii cu sfaturile. In schimb mami nu s-a putut abtine si a cumparat 2 body-uri. I-am zis sa mai astepte un pic, pana pe la 8 luni, si apoi se poate apuca sa cumpere din nou :). Vreau totusi sa ii comand patutul si setul de carucioare inainte. Scaunul de masina, paturici, cateva body-uri, 2-3 caciulite si botosei, pantalonasi, creme, cadita de baie si cateva scutecele o sa ne trebuiasca inca din primele zile. Restul, le mai si primim, le mai cumparam pe parcurs...

Va pup si bebelusi sanatosi!!!

#20
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 15 iunie 2014 - 18:34

Salutare mamici! Nu am scris cam de multicel, asa ca repede trec si eu la semnat condica!

 

Bun venit noilor burtici! Sa aiba sarcini usoare si bebici sanatosi!

Mi-a fost foarte drag sa vad pozele voastre cu burtici si cu bebei! Adevarul este ca sunt niste minuni puiutii nostri si este extraordinar ca avem ocazia sa-i vedem si acum cat sunt inca in burtica!

 

Am fost si eu la morfologia fetala, dar bebelina iar ne-a tratat cu spatele ca si acum o luna si trebuie sa ma duc iar marti ca sa termine doctorita de facut masuratorile. Ce ma ingrijoreaza este ca mi-a spus ca am lichid putin, nu cat sa fie periculos, dar sub limita normala. AFI=71 si normal e de la 80. Asa ca bebelina mea e cam inghesuita, de-asta simt eu miscarile asa puternice, pt ca nu e lichid mult care sa le amortizeze. Mi-a zis ca probabil nu beau lichide destule, asa ca de atunci stau numai cu sticla langa mine si ma asigur ca beau 2l jumate pe zi. adevarul este ca nu beam atat, pt ca pur si simplu simteam ca nu pot, mai ales ca mancam destule fructe. De cand am auzit de problema asta subit m-a apucat si setea, asa ca nu-mi mai este greu sa beau cantitate mare de apa. Ma rog la Dumnezeu cand m-oi duce marti sa aflu ca a crescut cantitatea de lichid!

 

Pupici pentru burtici si bebici!





Etichetat si cu gravide, mamici, octombrie, 2014, insarcinata

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -