Sari la conținut

Sari la conținut


Care sunt alimentele sanatoase pe care le prefera copilul tau?

alimentatie copii alimente sanatoase

35 raspunsuri la acest subiect

#21
Anemona11

Anemona11

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 18 iunie 2014 - 07:57

Acum este sezonul de zmeura si capsuni. Copiii le adora si le este usor sa renunte la alte deserturi. Noi le combinam cu un pic de iaurt ca sa le mai taie aciditatea.

 

Daaaa.... si noi mancam zmeura cu iaurt.

 

Am inceput cu aceasta reteta:

http://www.retetecul...-si-iaurt-6096/

 

desert-cu-zmeura-si-iaurt-54045.jpg

 

 

Este criminala combinatia. Dupa o vreme am scos Nutela cand am citit in presa articole ca nu este foarte sanatoasa. Si doctorul ne-a recomandat sa o lasam mai usor cu dulciurile pentru ca cel mic este cam rotunjor.

 

Deci combinatia: iaurt (simplu fara arome), zmeura, si un pic de nuca rasa se poate adauga la orice meniu sanatos. Puteti sa adaugati si fulgi de porumb ca variatie.



#22
DavidaMi

DavidaMi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 18 iunie 2014 - 08:04

nu stiu ce  varste au copiii....

dar la multe probleme exista raspunsuri simple:

lichide - apa,limonada facuta in casa, ice tea din ceaiuri de fructe, cu putina miere si lamaie - nu cele din sticla. la fel si la sucuri - nu se cumpara nici fanta nici cola, nimic. odata la 2-3 saptamani daca iesiti in oras este ok, altfel, in fiecare zi, nu.

iaurtul simplu nu e deloc plin de zahar - chiar nu are deloc.

ouale - nu prea au limita in cazul copiilor. oricum 3-4 pe saptamana sunt ok. (si mai nou nici in cazul adultilor [:)])

ii inveti pe copii sa manance peste mancand si tu [:)]

cel mai usor incerci cu somon la gratar, simplu cu garnitura de broccoli.

 

Multumesc pentru sfat. Nu este chiar usor dar incercam. De exemplu am renuntat de mult la Cola, Fanta, Sucuri naturale, etc. La masa se bea numai apa cu o felie de lamaie. Nici nu se mai discuta de alta bautura. Orice invat are si dezvat.



#23
Catiapm

Catiapm

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 18 iunie 2014 - 22:08

Pustiul meu ar fi mancat doar fructe si legume.prefera conopida, brocoli, ciupercile crude.carnea o manaca la gratar.peste cam greu, l-a refuzat de mic desi nu a fost pretentios.a mancat iaurt simplu multa vreme.acum il vrea cu fructe dar il dau cu stafide.foarte rar ii iau ceva cu fructe din comert.

nu mai vrea supe, ciorbe decat rar.

ar manca dulciuri mereu dupa masa si intre mese.

eu i.am dat mereu 3mese si 2gustari care erau iaurt sau fructe sau migdale, curmale, alune.de cand a crescut isi copiaza  colegii.vrea Mc, sucuri acidulate si tot felul de chestii din comert.le mananca de cate ori iese cu alti copii si eu nu sunt acolo:(.stie ca nu sunt sanatoase ci doar gustoase dar se duce dupa turma.uneori nu pot sa cred ca un copil care a mancat mereu sanatos se duce atat de repede catre ceilalti.sper sa nu renunte intru totul.inca mananca fructe cu mare placere, orice fruct.

e adevarat ca daca il inveti de mic cu gustul si daca tu nu mananci langa el prostioare invata sinel. Am invatat insa pe pielea mea ca poate schimba macazul cand mai creste:)



#24
Catiapm

Catiapm

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 18 iunie 2014 - 22:10

Am uitat.manaca paste si pizza cu mare placere.de cate ori se poate.dar le gatim acasa:)



#25
DavidaMi

DavidaMi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 13:49

Am uitat.manaca paste si pizza cu mare placere.de cate ori se poate.dar le gatim acasa:)

 

Eu la inceput eram impotriva pastelor si mai ales pizza. Pana la urma am ajuns la concluzia ca o pizza cu branza, brocoli, ceapa, masline (si fara salam, sunca) este mai sanatoasa decat o friptura cu cartofi prajiti.



#26
DavidaMi

DavidaMi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 14:00

Anemona, chiar ieri am gatit reteta cu iaurt si nutela. Este wow! Toata familia (deci si sotul) a spus ca este cel mai bun desert pe care l-au mancat in ultimul timp! Si am preparat-o in 7 minute. Am folosit:

- un strat de iaurt Danone Cremosso Natural

- un strat cat s-a prelins de pe lingurita Nutela incalzita

- am pus cirese de la care am scos samburii

- un strat nou de iaurt

- un strat nou subtire de nutela

- am pus capsuni (ca aveam in casa)

- inca un strat subtire de iaurt

- la final am presarat nuci maruntite cu cutitul

 

Nu am pus de loc zahar. Singurul dulce a fost de la cantitatea foarte mica de nutela si de la fructe. Gustul final a fost senzational si fresh. Era un amestec de arome dulci, acrisoare (de la iaurt) si un pic sarat (cred ca tot de la iaurt).

 

P.S. Cu ocazia asta m-am uitat prima oara pe eticheta de la iaurtul Danone Cremosso. Nu inteleg de ce are 4g de zahar? Stiu, este putin pentru un iaurt dar de ce zahar intr-un iaurt "natur"?  Oricum, un desert mult mai sanatos decat ce cumperi de la magazin, cu fructe proaspete.



#27
DavidaMi

DavidaMi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 14:11

ar manca dulciuri mereu dupa masa si intre mese.

 

Mancatul intre mese este foarte controversat. Chestia cu "snak-ul" / "braker-ul" este o gaselnita comerciala ca sa cumparam produse suplimentare: napolitate, biscuiti, covrigei, etc.

 

Pentru mine snak-ul sanatos inseamna: fructe, fructe uscate (dar nu zaharisite), iaurt simplu, nuci, alune, mix (alune, stafide, etc.), si chiar popcorn (facut in casa). Nu accept napolitate, biscuiti, croasante, si alte lucruri pline de zahar. Din pacate: cand copiii sunt la scoala nu am control [batcap]. Gasesc regulat in buzunar ambalje de Joe, Kitkat, etc.

Cand erau mai mici ma rugam la ei sa manance dulce. Nu le placea. Acum imi pare rau ca i-am invatat cu dulciurile. 



#28
ana_2010

ana_2010

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 108 mesaje

Postat 23 iunie 2014 - 14:53

1. Fructe, legume, oua, carne si lapte

2. Fructe, legume, oua, carne si lapte. In ziua cu ou, nu consuma carne

3. La 3 ani: dimineata lapte cu cereale sau branza cu paine, evit mezeluri, iar omleta nu mananca; 

apoi gustarea: suc de fructe si legume(din fructele si legumele ce nu le mananca intregi: mere cu morcovi si sfecla rosie. in fiecare zi, fara exceptie)

la pranz :legume piure(ca altfel nu se atinge) cu carnita, sau ou. Carnita o alternam:curcan o zi, apoi manzat. Fara pui sau porc. Nu pune gura pe peste, din pacate

Iar gustare: iaurt sau o budinca

seara: paste, gris cu lapte, orez cu lapte, fructe cu biscuit, etc

la culcare : lapte



#29
rudyi

rudyi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 26 iunie 2014 - 09:43

alimentatia joaca un rol foarte important in rpocesul de dezvoltare a copilului si de aceea eu incerc sa ii ofer puiului meu tot ce are nevoie. Am citit mai multe carti pe aceasta tema si am invatat ca cel mai sanatos meniu pentru copilasul meu este acela diversificat, care include o serie de alimente bohate in minerale si vitamine. fiecare produs are o anumita compozitie chimica ce contine nutrienti, necesari pentru dezvoltarea copilului. totusi, incerc sa evit acele alimente care ii pot dauna (ex: zahar in execes, minunata ciocolata, cartofii prajiti, mancare semipreparata)... sunt anumite bloguri si carti care abordeaza subiectul despre alimentatia sanatoasa.. daca e cine curios va recomand cateva



#30
DavidaMi

DavidaMi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 27 iunie 2014 - 07:53

sunt anumite bloguri si carti care abordeaza subiectul despre alimentatia sanatoasa.. daca e cine curios va recomand cateva

 

Da, da-ne te rog aceste informatii.





Etichetat si cu alimentatie, copii, alimente sanatoase

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -