Sari la conținut

Sari la conținut


Care sunt alimentele sanatoase pe care le prefera copilul tau?

alimentatie copii alimente sanatoase

35 raspunsuri la acest subiect

#11
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 12 iunie 2014 - 14:54

Cel mai important , indiferent de bani e sa le dam copiilor mancarea cat mai proaspata si naturala . Fiecare dupa posibilitati.

 

La noi fructele si legumele ocupa un loc important . Dimineata o incepem cu un bol mare de fucte , diverse , de sezon , ce avem sau ce ne place. Cred ca 80% din an copilul meu mananca berries (fructe de padure ) zmeura , afine, mure , coacaze , capsuni.Ii mai plac mult  rodia , mere , banane , caise , nectarine , piersici .Cam toate fructele . Nu mamanca melon , nici pepene verde.e

 

 

Dimineata ne place sa mai mancam ou fiert moale cu toast , avocado, branza crema, ovaz cu lapte si stafide , clatite.

Legume la fel, le mananca tot la "buchet [:)] " , le fierb un pic si le asez in farfurie langa ce mai are, carne , paste , orez , cartofi,etc.

Mazarea o mananca cruda daca s-ar putea si direct din pastaie , sau gatita putin . Fasolear manca zilnic.

 

Nuci si seminte , destul de des.

 

Nu mancam soia.

 

conopida si brocoli poti prepara si la cuptor cu sos alb si branza.

 

Usturoiul nu-i place, nu mujdei sau crud , dar adaug pe unde se poate , in sosuri , supe , la cartofii noi ,la pastai.

 

Peste mancam cam de 3-4 ori pe saptamana , proaspat. Uneori si congelat , afumat.NU mananca de la conserva. Pestele il gatesc la cuptor sau poached. Il manana cu legume si orez sau cartofi.


Editat de missdarcey, 12 iunie 2014 - 15:09 .


#12
Copil72

Copil72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 12 iunie 2014 - 15:50

Peștele il prepar sub forma de șnițel,iau file,il tai Bucăți mici si dat prin pesmet,si le dau cu ketchup,la fel procedez si cu ficatul de pui.Si daca ei vad si la parinti ca se consuma mai multe fructe si legume,atunci vor adapta si ei varianta asta.Eu,de exemplu,le am spus ca nu știu sa gătesc cartofi prajiti si alte lucruri plăcute lor,gen Fast food.Iar de vazut la noi.parintii,nu au nicio șansa,pentru ca sunt atenta la ce vreau sa consumam,eu si familia mea.



#13
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 12 iunie 2014 - 16:09

Cum inveti copilul sa manance peste, conopida, etc? Educandu-i gusturile de mic, de la inceputul diversificarii.Mancand alaturi de el ceea ce vrei sa invete sa manance.
(Altfel vor manca strict numai ce vor ei, stiu copil care pana la 6-7 ani nu a pus gura pe rosie, castravete)

I-am dat peste de la cateva luni, mananca si acum cu placere, fara sa fie gatit tip snitel, ci simplu la gratar sau in tigaie. Somon sau peste prospat prins de taica-su (somn, crap si alte sorturi cu nume pe care nu stiu sa le traduc).
Brocoli sau conopida buchetele, fierte la aburi. Supa crema de legume (brocoli, radacinoase, cartof) o bea direct din bol.
Acum muncesc sa il invat cu mai multe cruditati. Deocamdata rontaie cu placere castraveti (cornison felii sau intregi), ridichi. Nu prea agreeaza morcovul crud, si ezit sa ii cumpar din aia taiati mici ca am inteles ca-s spalati cu clor sau ceva de genul.
Aici gustarile copiilor sunt frecvent de tipul amestec de cruditati sau chiar cruditati+fructe (morcov, telina tulpina, ardei gras, castravete; cu felii de mar, para, capsuni, zmeura, cuburi de cantalup)
Lactate: iaurt natur la blender cu fructe (capsuni, mango, fructe de padure), fara zahar gelatina etc. Cel mult adaug 2 lingurite de miere la o cana mare de iaurt.Branza de vaci tartinabila (o aleg pe cea mai simpla, mai natur) pe felii de paine cu felii de carstarveti sau rosii desupra.

Trebuie sa respectam si gusturile copiilor intr-o anumita masura, ca si adultii au perioade cand prefera ceva si altele cand nu mai vor acel aliment. Am patit asa cu mazarea, oul (nu manca ou fiert, omleta). Apoi revin treptat la acel aliment daca il accepta.

Editat de Fleurdelise, 12 iunie 2014 - 16:12 .


#14
Copil72

Copil72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 12 iunie 2014 - 17:39

Da, usor de spus. Parca ne-ai dat citat din Mencinicopschi :) "Buchetul de legume".

Poate ne spui si cum ii convingi pe copiii tai sa manance peste, prepelita, conopida...

Existenta pe net a nenumarate variante de preparat un produs si plus dorinta de a vrea intr adevar sa se consume acel produs rezulta in final maximizarea efectului de consum.



#15
ziziC

ziziC
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 13 iunie 2014 - 09:47

Brocoli este un aliment foarte sanatos. Noi il facem simplu: fiert in apa cu un pic de sare.

Cand il cumperi de la supermarket verifica ca este poraspat.

 

Am citit undeva ca daca mancarea este cat mai variata si colorata (natural) este mai sanatoasa. Exista un cod al culorilor curcubeului:

 

- rosu (rosii, cirese, mere, capsuni, etc.)

- portocaliu (morcov, portocale, cartofii dulci, etc.)

- galben (banane, pere, etc.)

- verde (avocado, salata, zucchini)

- albastru (coacaze)

- violet (vinete, struguri negrii)

 

Concluzia: fructe si legume, chiar daca vrea un snack, mai bine un morcov decat o napolitana. 

 

Apropo, in loc de o masa de seara grea un iaurt cu cereale. La noi cereale se mananca seara nu dimineata. Luam cereae cat mai "basic" pe care le mancam cu Danone sau Zuzu de fructe.



#16
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 13 iunie 2014 - 15:40

   Ieri am luat din piata zmeura. Cam scumputa (20 lei kg) dar a fost batalie pe ea. Probabil ca daca mai iau astazi nu va mai fi la fel.

   Fructe mananca: banane, mere, nectarine, pepene rosu, prune, cirese, capsuni doar cu zahar, visine doar compot sau in prajitura, portocale doar stoarse, struguri fara samburi. Mure, afine prind mai rar, cand mergem in padure.

  Legumele proaspete nu lipsesc: rosii, castraveti, ardei, morcovi sau varza la orice ora ar manca. Gatit: cartofi sub orice forma, dovleceii pane, fasole boabe mancare sau ciorba, mazare sote sau mancare. Conopida, brocoli sau varza gatita nu pentru ca nu suporta mirosul.

  Ceapa punem in orice salata iar mujdei si-ar pune si in cap :)

  Pestele il mananca cu placere si l-au mancat de mici.

  Favoritele lor sunt insa mezelurile de cea mai proasta calitate. Daca ar avea liber nu ar iesi din cremvursti, parizer, pateu din comert si salam. Din cand in cand le mai dau. Prefera sa manance cornul primit la scoala (sau sa faca foamea) dar n-ar pune gura pe sandwish cu sunca sau friptura.

  Carne mananca dar nu totdeauna si nu oricum. Fiarta sau friptura la cuptor nu. Exceptie face carnea de miel cu miere facuta in cuptor sau pulpe si aripioare la punga - astea-s bune.. Gratarele in schimb sunt si bune si sanatoase.

  Lapte si produse lactate au mancat totdeauna. De doua luni e mare tragedie ca cel mic nu mai are voie lactoza. I-am luat lapte de soia dar nu il suporta - e dulceag, cu alt gust. Branza tofu nu i-a placut... am incercat sa o pun in pizza si tot nu a mancat-o.

  Oua in toate felurile (omleta, ochi, fiert la canuta, friganele, umplute...)

  La cereale avem ceva probleme - vor doar cini-mini. Am incercat toate variantele dar nu exista altceva. Am ajuns sa hranesc cainii cu musli sau alte cereale refuzate de ei. Compensam cu faptul ca nu mananca iaurt cu fructe ci doar lapte simplu sau iaurt "acru".

  Nu stiu cum e la altii, dar la noi ar manca seara tot frigiderul. Sunt baieti si amandoi fac sport de performanta (inot, baschet, karate). Cand vin seara de la antrenamente.... m-ar manca si pe mine. Nici n-as indrazni sa le dau doar iaurt :)

  La capitolul sucuri... cel mai des beau apa. Le fac ice tea - menta proaspata de la tara infuzata+ limonada+ frigider, socata sau trandafirata facuta in casa, suc de portocale proaspat stoarse, toamna suc de mere (merele de la tara mai strambe sau putin atinse devin un suc f bun), zeama de la compotul de visine, prune. La petreceri sau onomastici, in excursii si la restaurant mai primesc si cola/fanta/ alte asemenea.



#17
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 15 iunie 2014 - 22:51

Este interesant daca ne dati exemple si de cateva meniuri balansate. Aveti meniuri fixe? Adica de exemplu: "in fiecare Joi se mananca peste"?



#18
giovis

giovis
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 15 iunie 2014 - 23:07

  Favoritele lor sunt insa mezelurile de cea mai proasta calitate. Daca ar avea liber nu ar iesi din cremvursti, parizer, pateu din comert si salam. Din cand in cand le mai dau. Prefera sa manance cornul primit la scoala (sau sa faca foamea) dar n-ar pune gura pe sandwish cu sunca sau friptura.

  Carne mananca dar nu totdeauna si nu oricum. Fiarta sau friptura la cuptor nu. Exceptie face carnea de miel cu miere facuta in cuptor sau pulpe si aripioare la punga - astea-s bune.. Gratarele in schimb sunt si bune si sanatoase.

 

Mare atentie cu mezelurile. Majoritatea sunt de foarte proasta calitate si nu vrei sa stii ce se pune in ele. Am vazut ca se fac vizite pe la fabrici. Tare mi-ar placea sa merg in vizita la o fabrica de mezeluri. Am o prietena care a lucrat in carmangerie. A fost socata de ce se baga in salamuri, carnati, si nu mai mananca nici un mezel acum. Stiu o sa spui ca daca nu le punem mezel la scoala in sandwich ce le punem? Pai branza, omleta, humus cu gogosar murat, sunt multe retete fara mezel.

 

Iata cateva idei de mancaruri sanatoase pe care noi le preparam regulat:

 

- paine prajita cu un pic de unt si felii de banana 

- Fishburger de casa (de exemplu cu somon)

- desert: iaurt simplu amestecat cu fructe, alune si un pic de miere (furata dintr-o vacanta in Grecia)

- shake-uri sau smoothies din fructe consistente (mango, banana) si fara adaus de zahar



#19
DavidaMi

DavidaMi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 15 iunie 2014 - 23:15

Noi incercam macar o data la 2 saptamani sa nu mancam carne. Chiar acum cateva zile citeam un studiu nou publicat despre cat de rea este carnea rosie mai ales pentru femei si mai ales daca este consumata in cantitati mari in adolescenta:

http://www.washingto...efe0_story.html

 

 

Eu fac des o reteta care am gasit-o chiar pe Desprecopii:

Chiftele de cartofi cu branza topita

#20
MaryAnn87

MaryAnn87
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 18 iunie 2014 - 07:31

Acum este sezonul de zmeura si capsuni. Copiii le adora si le este usor sa renunte la alte deserturi. Noi le combinam cu un pic de iaurt ca sa le mai taie aciditatea.





Etichetat si cu alimentatie, copii, alimente sanatoase

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -