Sari la conținut

Sari la conținut


Care sunt alimentele sanatoase pe care le prefera copilul tau?

alimentatie copii alimente sanatoase

35 raspunsuri la acest subiect

#1
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 11 iunie 2014 - 15:38

Se discuta foarte mult pe site, in presa, si la nivel international, despre alimentatia sanatoasa pentru copii, despre obezitatea juvenila, etc. 

 

Suntem interesati sa aflam:

1. Ce considerati voi ca fiind un produs sanatos pentru copii, care nu trebuie sa lipseasca din alimentatia celui mic?
2. Ce produse "sanatoase" consuma copilul tau zilnic?
3. Cum arata un meniu zilnic al unui copil de 4 - 5 ani?

 



#2
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 12 iunie 2014 - 11:08

Este o tema interesanta si dorim sa scriem un articol pe aceasta tema. De aceea asteptam parerile voastre pe aceasta tema.



#3
DavidaMi

DavidaMi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 12 iunie 2014 - 11:48

  • Fructe si legume! Problema: cum sa-i inveti sa manance legume (cu fructele parca este mai usor)?
  • Fibra: muti copii mananca cereale la micul dejun sau seara. Problema: majoritatea sunt pline de zahar. Incerc sa le dau nuci si alune dar nu mananca...
  • Lichide: cat mai multe, de preferat apa plata. Sucurile, chiar si cele naturale sunt pline de zahar. Problema: le place la nebunie Fanta, Coca Cola, etc.
  • Oua, pentru proteine, au si vitamina D. Problema: sa nu exageram cu ele. Noi mancam numai de 2 ori pe saptamana.
  • Lapte / Iaurt pentru proteine si calciu. Problema: al meu s-a invatat sa bea lapte cu orice ocazie., cred ca exagereaza. Exista vreo limita? Trebuie sa ma ingrijorez? Iaurturile trebuie consumate cu atentie ca au mult zahar. 

Ce mai stiu ca este sanatos dar nu se (prea) mananca la noi:

  • produse pe baza de soia, tofu. Voi dati soia la copii?
  • fructe mai exotice cu anti-oxidanti (mure, coacaze, rodii, etc.)
  • legume care sunt bune dar nu le plac: varza, usturoi, fasole (mai ales cea neagra este sanatoasa)
  • peste. Cum sa inveti copiii sa manance peste?


#4
Copil72

Copil72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 12 iunie 2014 - 12:12

Zilnic,indiferent de masa(mic dejun,prânz,cina)nu lipsesc legumele.Am renunțat la clasicul gatit,unde le aruncam pe toate in cratiță,de nu vedeai ce mănânci,si am inceput sa le separ prin modul de preparare.Astfel ca,de exemplu,in loc sa fac mancare clasica de conopida,gătesc separat conopida si alături adaug altceva potrivit.Buchetul de legume arata altfel pe farfurie decat atunci cand L ai lasa sa fiarbă p se marunteste.

Alte produse nelipsite sunt:Peștele,salatele cu n variante,oul de Prepeliță,fructele de pădure,fructe,carne de curcan si vițel.

e totuși in funcție de cultura fiecărei familii cum isi administrează doza zilnică de sănătate.



#5
senna

senna
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 12 iunie 2014 - 12:40

Alte produse nelipsite sunt:Peștele,salatele cu n variante

 

Si cum gatesti pestele pentru copii? La fel cum spune si Davida, eu nu stiu cum sa le prepar pestele care sa le placa. Nu le place decat acela congelat de tip snitzel. Dar nu stiu cat de sanatos este....



#6
senna

senna
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 12 iunie 2014 - 12:43

Sfatul meu: Fructe si legume ca in reclama aceea: 5 pe zi :)

Partea proasta: imi mananca capsuni.... cu zahar.

Dupa ce mananca un mar, cere ciocolata. Este o lupta....



#7
DavidaMi

DavidaMi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 12 iunie 2014 - 12:53

Zilnic,indiferent de masa(mic dejun,prânz,cina)nu lipsesc legumele.Am renunțat la clasicul gatit,unde le aruncam pe toate in cratiță,de nu vedeai ce mănânci,si am inceput sa le separ prin modul de preparare.Astfel ca,de exemplu,in loc sa fac mancare clasica de conopida,gătesc separat conopida si alături adaug altceva potrivit.Buchetul de legume arata altfel pe farfurie decat atunci cand L ai lasa sa fiarbă p se marunteste.

Alte produse nelipsite sunt:Peștele,salatele cu n variante,oul de Prepeliță,fructele de pădure,fructe,carne de curcan si vițel.

e totuși in funcție de cultura fiecărei familii cum isi administrează doza zilnică de sănătate.

 

Da, usor de spus. Parca ne-ai dat citat din Mencinicopschi :) "Buchetul de legume".

Poate ne spui si cum ii convingi pe copiii tai sa manance peste, prepelita, conopida...



#8
noro3el

noro3el
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 12 iunie 2014 - 13:11

Si cum gatesti pestele pentru copii? La fel cum spune si Davida, eu nu stiu cum sa le prepar pestele care sa le placa. Nu le place decat acela congelat de tip snitzel. Dar nu stiu cat de sanatos este....

 

Pestele congelat este din cate stiu eu foarte bun. In general pestele este congelat, si la restaurante. Trebuie sa citesti pe cutie de unde este. Nu cumpara orice prostie.

 

Retete usor de preparat in care puteti sa "ascundeti" legume si care sunt populare la noi:

- pizza, lasagna, musaca

- supe diverse

- orez cu lapte si fructe

- burger de casa



#9
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 12 iunie 2014 - 13:35

 

  • Fructe si legume! Problema: cum sa-i inveti sa manance legume (cu fructele parca este mai usor)?
  • Fibra: muti copii mananca cereale la micul dejun sau seara. Problema: majoritatea sunt pline de zahar. Incerc sa le dau nuci si alune dar nu mananca...
  • Lichide: cat mai multe, de preferat apa plata. Sucurile, chiar si cele naturale sunt pline de zahar. Problema: le place la nebunie Fanta, Coca Cola, etc.
  • Oua, pentru proteine, au si vitamina D. Problema: sa nu exageram cu ele. Noi mancam numai de 2 ori pe saptamana.
  • Lapte / Iaurt pentru proteine si calciu. Problema: al meu s-a invatat sa bea lapte cu orice ocazie., cred ca exagereaza. Exista vreo limita? Trebuie sa ma ingrijorez? Iaurturile trebuie consumate cu atentie ca au mult zahar. 

Ce mai stiu ca este sanatos dar nu se (prea) mananca la noi:

  • produse pe baza de soia, tofu. Voi dati soia la copii?
  • fructe mai exotice cu anti-oxidanti (mure, coacaze, rodii, etc.)
  • legume care sunt bune dar nu le plac: varza, usturoi, fasole (mai ales cea neagra este sanatoasa)
  • peste. Cum sa inveti copiii sa manance peste?

 

 

nu stiu ce  varste au copiii....

dar la multe probleme exista raspunsuri simple:

lichide - apa,limonada facuta in casa, ice tea din ceaiuri de fructe, cu putina miere si lamaie - nu cele din sticla. la fel si la sucuri - nu se cumpara nici fanta nici cola, nimic. odata la 2-3 saptamani daca iesiti in oras este ok, altfel, in fiecare zi, nu.

iaurtul simplu nu e deloc plin de zahar - chiar nu are deloc.

ouale - nu prea au limita in cazul copiilor. oricum 3-4 pe saptamana sunt ok. (si mai nou nici in cazul adultilor [:)])

ii inveti pe copii sa manance peste mancand si tu [:)]

cel mai usor incerci cu somon la gratar, simplu cu garnitura de broccoli.



#10
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 12 iunie 2014 - 13:38

Fata mea, care are 5 ani - mananca destul de putin variat dar are si portii asortate. adica: "doresti cartofi prajiti,in regula, ai aici 6-7-8 feliute de cartofi pai, dar alaturi sunt 1/2 de lingura de mazare sotata simplu, 2 buchetele de broccoli si o felie de ardei la gratar"

 

Eu nu pot sa o fac sa manance 5 fructe pe zi - are doar unul mare - mar, para, pepene rosu (o felie) sau o banana mica.

 

are ca gustare morcov crud sau ardei rosu crud. alternand cu 2 biscuiti sau un iaurt mic.





Etichetat si cu alimentatie, copii, alimente sanatoase

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -