Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

5 carti pe care orice copil ar trebui sa le citeasca pana la 12 ani


20 raspunsuri la acest subiect

#11
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 27 mai 2014 - 13:58

Si fiica mea a avut o perioada numai cu caini , pisici si cai.Sunt niste serii interminabile .

Dupa aceea seria cu zane , fairy , "Rainbow Magic " , zane cu toate numele posibile .

 

Roald Dahl, cam toate pentru copii.

 

Enid Blyton , " The Naughtiest Girl" , are vreo 8 volume.

 

Horrible Histories , ar citi in permanenta , trebuie sa le ascund.

 

Multe , multe altele , in fiecare saptamana ia de la scoala 2-3 carti .

 

Non-fiction , cred ca a citit cam tot ce se putea , de la vreme , vulcani , sol , pana la scoici , pictori , greci , egipteni , victorieni ...



#12
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 28 mai 2014 - 20:15

Eva 9 ani citeste in general carti clasice, enciclopedii, fictiune istorica, biografii.   povestiri adevarate intr-un limbaj mai simplu, adaptat copiilor de scoala primara.   Fimea le gaseste extrem de interesante.  Are voie sa citeasca cam ce ii place, dar in general descurajam cartile de proasta calitate din care nu are ce invata.  De Harry Potter nici nu a auzit.  Pentru ca inca nu este la nivelul la care poate face rezumate, o pun sa-mi povesteasca ce a citit si ii mai pun intrebari sa ma asigur ca intelege ce citeste.  



#13
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 30 mai 2014 - 13:36

Greieras, eu asa am facut cu Harry Potter,  fii'miu citea cite un capitol si mi-l povestea. Am incercat chestia asta si cu fii'mea, dar n-a tinut, inca n-a depasit primele 5 capitole din primul volum.

 

Ai mei, 11 si 9 ani citesc. Chiar mult as zice. Daaaar...mai mult manga. Fata a facut o pasiune pentru cartile cu Violetta, pina acuma sint vreo 8, cred ca le-a citit de 20 ori. Mai sint  si cele din seria "Princesse academy" si Winx.

 

Jules Verne n-am reusit sa-i fac sa citeasca. Hunger Games mi se pare extrem de violent. Pentru Twilight as astepta sa aiba 12 ani.

 

A, da, amindoi au citit cu placere "Journal d'un dégonflé" (cred ca e "Jurnalul unui pusti" in româna).



#14
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 30 mai 2014 - 15:02

Jules Verne n-am reusit sa-i fac sa citeasca. 

 

 Mie cartile lui Jules Verne nu mi se par pentru copii.  



#15
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 01 iunie 2014 - 14:02

Pentru fata mea lectura in limba romana nu e obligatorie pentru ca ea merge aici la scoala norvegiana. De la scoala primeste saptamanal o cartulie pe care o citeste. La sfarsit sunt intrebari la care trebuie sa raspunda si parintele semneaza ca a citit cartea.
Pentru vacanta de vara insa vreau sa citeasca niste carti in romana dar cum e vacanta nu pot avea pretentii prea mari.


Otilia, Cam asa e si la noi cu cartea saptamanala. Apoi dupa o sapt in cadrul orei rezervate merg si raspund la 5 intrebari. Daca Au 3 raspunsuri false se blocheaza computeru. Altfel li se tipareste o Diploma . Cu min 8 Diplome merg la sfarsit de an la Film cu scoala. Exista si un Site pt scoli, a noastra foloseste unu propriu, Antolin se numeste.

Nr 1 al meu citeste multe, dar creanga nu:)

De ex: Casa DIN Copac magica, timpul detectivilor,

#16
Ami98

Ami98
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 11 iulie 2014 - 11:42

La ce varsta (minima) credeti ca ar trebui citit Harry potter, mai ales volumele 5-7?



#17
Rebe2015

Rebe2015

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 02:51

Pentru categoria 9-11 ani -- O calatorie spre centrul Pamantului (Jules Verne), Charlie si fabrica de ciocolata (Roals Dahl), povestiri de I. L. Caragiale, Heidi fetita muntilor (Johanna Spyri), Poveste de Craciun (Charles Dickens), Imperiul I. O piatra pe cer (Isaac Asimov), etc.

 

#18
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 18 mai 2016 - 17:26

The secret garden 

 

Little Women



#19
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 19 mai 2016 - 09:21

Fiica-mea, 9 ani, a facut o pasiune pentru cartile politiste pentru copiii. Pana acum le-a citit pe cele din seria Agatha si Tommy Fiasco. Cartile cu Violetta le-a citit si ea cand era serialul in voga, acum i-a trecut. A mai citit cu placere o varianta a Legendelor Olimpului, o biografie pentru copii a reginei Maria.

Acum m-a anuntat ca se apuca de Harry Potter si urmeaza Narnia (probabil peste 1 an cand il va termina pe Harry  [:)] ).

Am incercat sa ii dau Creanga sau povestile lui Slavici dar i-a fost greu sa inteleaga ce citeste. Din 10 cuvinte, 3 nu stia ce inseamna asa ca am renuntat.



#20
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 19 mai 2016 - 14:12

Cum a evoluat situatia de acum 2 ani: la baiat, in curind 13 ani, e dezastru. In afara de manga si BD anul asta nimic nu-l tenteaza. "Jurnalul unui pusti" continua sa-l citeasca. Am incercat Agatha Christie, Exbrayat, nimic. SF, nu-i place. "Cei 3 muschetari" - plictisitor (blasfemie!!!!). La scoala au avut de citit un roman de Vivian Moore, istorico-politist, a zis ca nu era prea rau. O sa incerc sa-i cumpar si altele.

 

Fata, 11 ani, a terminat anul trecut Harry Potter, toate cele 7 volume si a fost foarte mindra de ea. Si eu de ea, ce sa zic! Si a continuat sa citeasca. Tot felul de carti pentru adolescente, Kinra Girls, Violetta, "Journal d'une grosse nouille", sint o gramada de volume publicate din seriile astea. Am gasit duminica la un tirg de vechituri Notting Hill, cartea scrisa dupa film si s-a apucat s-o citeasca.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -