Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Clubul "babelor" FIV-oase, capitolul 98


235 raspunsuri la acest subiect

#21
jaguar

jaguar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 27 mai 2014 - 10:43

Gabyv, ahh cunosc sistemul ohhhh ce nervi te iau cand nu poti lua un utrogestan cand arde!!! Pana nu ai rereta si induplecari de la dr ca de fapt nu e nevoie sa.l iei, te apuca toti nervii!:-(
Pupici si sa auzim cu vesti de berze:)

#22
gabyv

gabyv

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.804 mesaje

Postat 27 mai 2014 - 10:51

ehheee, stii exact!

Am avut Utro, pe reteta numai 3 zile de la transfer si apoi - " nu este necesar, lasam natura sa decida"

[smulgpar] cam asa aratam... si ma rugam pe la farmacii! noroc ca s-a induplecat medicul de familie cand m-a vazut cu lacrimi in ochi....



#23
josephinedxc

josephinedxc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.088 mesaje

Postat 27 mai 2014 - 10:52

Miha: iti inteleg perfect frustrarea, si eu am trait aceleasi stari ca si tine, inainte de fiecare procedura, fie ea inseminare, punctie, transfer, etc, etc incercam "sa imi fac temele cat mai bine", sa fac tot soiul de analize care ar putea depista cine stie ce probleme ....au fost si dati in care vigilenta mea a dat roade : de ex eu am tot insistat sa fac si analizele de trombofilie si pana la urma s-au gasit 2 mutatii; au fost si cazuri in care am dat banii aiurea pe analize/ investigatii care nu erau relevante...

ideea este ca prin prudenta noastra si prin faptul ca ne infromam, putem sa evitam eventuale greseli ale medicilor facute sa zicem ...din neatentie sau graba, sau rutina; stiu, poate fi strigator la cer, mai ales ca in joc poate fi sanatatea noastra si/sau a copilului...dar pe de alta parte, cine nu greseste, cine e perfect?

de-a lungul timpului , tot facand atatea investigatii am intalnit numeroase "piedici" , care imi furau din "timp": ba un chist, ba un polip, ba o HSG, ba o hisperoscopie...si am realizat ca prin "calculele" mele, nu pot impiedica sa mai apara alte neprevazute, ca medicina nu este stiinta exacta, unde 1+1 fac neaparat 2....medicina este o stiinta foarte vasta, iar factorii de influenta in cazul unei afectiuni pot fi foarte variati...si mie mi s-a zis ca: analizand atatea, cladind atatea ipoteze...nu putem amplifica decat numarul necunoscutelor, e ca si cum ai cauta acul in carul cu fan....de multe ori depinde si de flerul medicului

ca de multe ori, din subiectivism sau din lipsa de cunostinte, nu vedem imaginea de ansamblu....asa cum o fac totusi anumiti medici, chiar daca de multe ori ne pot parea nu suficient de interesati de cazul nostru...si adevarul e ca nici nu am cum sa fie (la fel de interesati ca noi ):(

nu tin partea medicilor, dar subscriu la ce a zis aristica, chiar daca e greu de acceptat, uneori trebuie sa ne mai lasam si "pe mana lor"

va imbratisez pe toate



#24
josephinedxc

josephinedxc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.088 mesaje

Postat 27 mai 2014 - 10:59

fetelor , va multumesc frumos pentru urari, incurajari, sper ca saptamana asta sa auzim ceva frumos la 1 eco.....Ari, multumesc si pt sfat (cu tiroda), QiaoBing, ce mai faci?

Jaguar, felicitari pentru cele 2 minuni (nu am avut ocazai sa iti transmit urarile de bine pana acum , pt ca nu prea am fost activa pe DC), sa creasca mari si sanatosi, ca asta e cel mai important, iar mami sa nu uite niciodata cat de norocoasa este [flo2]  [flo2] [flo2]  tin minte ca atunci cand am fost prabusita la aflarea vestii cu trombofilia, tu ai fost prima care m-a incurajat, iti multumesc [flo2]



#25
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 27 mai 2014 - 11:03

Uaauuu, fetele, ce coerenta vad in mesajele voastre! pai eu nu mai reusesc sa scriu coerent de foarte mult timp. Am impresia ca, cu cat stau mai mult acasa, cu atat ma prostesc mai repede. Peste vreun an o sa pun doar emoticoane ca pe peretii pesterilor  [:-)))]

 

jaguar, n-am mai fost la eco, ma duc saptamana viitoare, ca dau si sange pentru dublu test si impusc 2 iepuri deodata. Mi-au trebuit 2 saptamani sa ma mobilizez sa dau sange pentru analizele de la inceputul sarcinii si, se pare ca 3 saptamani sa ajung la urmatoarea eco. Am zis ca o sa ma duc mai des, dar uite ca baiatul implineste 1 an, am zile bune si zile mai putin bune, gatesc tot felul de chestii ciudate, plivesc prin gradina...trece timpul incredibil de repede, dar nu fac nimic deosebit. Asa, in mare, ma simt bine.



#26
jaguar

jaguar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 27 mai 2014 - 11:07

fetelor , va multumesc frumos pentru urari, incurajari, sper ca saptamana asta sa auzim ceva frumos la 1 eco.....Ari, multumesc si pt sfat (cu tiroda), QiaoBing, ce mai faci?
Jaguar, felicitari pentru cele 2 minuni (nu am avut ocazai sa iti transmit urarile de bine pana acum , pt ca nu prea am fost activa pe DC), sa creasca mari si sanatosi, ca asta e cel mai important, iar mami sa nu uite niciodata cat de norocoasa este [flo2] [flo2] [flo2] tin minte ca atunci cand am fost prabusita la aflarea vestii cu trombofilia, tu ai fost prima care m-a incurajat, iti multumesc [flo2]

Jose, multumesc pt gandurile frumoase! Abea astept sa anunti fiecare etapa, inimioara, dublu test, ecografii morfo si in final sa iti tii minunea sanatoasa in brate!Doamne ajuta!

#27
jaguar

jaguar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 27 mai 2014 - 11:16

Ari, ce viata frumoasa aveti! Ce dor imi e de gradina si de plivit:))
Si ce mi-ar place si mie sa ma prostesc;)), numa sa pot sta mai mult cu copilele aks! Sunt dependente de san, dupA ce se satura vreau sa adoarma langa san, si le pun cu ranndul:))
Tinem pumnii pt eco si analize!! Dublu test o sa iasa bine, nu ma indoiesc.Minunea voastra draga e sanatoasa si perfecta!
Pupicei la mari si mici mici:)

#28
jaguar

jaguar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 27 mai 2014 - 11:21

ehheee, stii exact!
Am avut Utro, pe reteta numai 3 zile de la transfer si apoi - " nu este necesar, lasam natura sa decida"
[smulgpar] cam asa aratam... si ma rugam pe la farmacii! noroc ca s-a induplecat medicul de familie cand m-a vazut cu lacrimi in ochi....

Gabyy exact " nu e nevoie, lasam natura sa decida" pfffff cand ii aud!!!!
Cat utro am carat din Rooo:))) sa fie ei sanatosi cu ideile lor idioate.

Editat de jaguar, 27 mai 2014 - 11:59 .


#29
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 27 mai 2014 - 11:26

fete  [flo2]

 

miha  [pup] multumesc pt raspuns.si eu am zis ca repet histeroscopia,dar acum,citind fetele,nu mai sunt asa sigura.nici data trecuta nu am avut nimic.

 

ari  [flor] Doamne ajuta sa fie totul bine pana la capat!

 

gaby  [pup]

 

jaguar  [flo2] pup fetitele tale scumpe [clo]

 

Qiao pe unde esti?

 

va pup pe toate  [flo2]


Editat de velvet, 27 mai 2014 - 11:26 .


#30
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 27 mai 2014 - 15:21

bau !

sunt ca pe langa in ultima vreme. de la servici  nu mai am acces mereu la contul de mail, iar azi cand am reusit sa intru vad ca nu imi mai vin notificari de la subiecte.

sper ca toata lumea e ok, embrionasii/bebei in burtica stau cuminti la caldurica, cei din brate papa bine si cresc frumos, ca se umplu cofragele cu foliculasi harnici care au deja alpenstock-ul la ei, ca va bucarati de vara asta torida cazuta brusc peste noi.

Am o prietena care e intr-o sit nu prea grozava in spital. A avut o sarcina dificila, acum e pe muchie de cutit. I-am zis de fetitele luptatoare ale lui jaguar ca sa ii dau curaj. Sper sa mai reziste inca un pic sa mai apuce printesele sa mai creasca putin. Saptamana asta face abia 30s. 

Eu sunt franjuri de obosita. Ultimele saptamani au fost f aglomerate si ma resimt. Nu mai am obisnuinta sa fiu perpetuum mobile. Biciclesc, ma duc si la sala, dar nu asa de des cum mi-as dori.

Miercuri seara la sala, joi la un eveniment nutri-chef la un restaurant vegetarian, vineri am fost cu bicicleta la servici, sambata am facut smotru in casa (cu spalat geamuri, perdele ... de astea grele) si am gatit, duminica am fost la yoga cu un indian, de acolo la festivalul indian in muzeul satului si la roaba de cultura (si mai vroiam sa ies si cu bicla), noaptea m-am distrat cu durerea mea de cap. Ieri am vrut sa merg la zumba, dar picam de somn, nici azi nu sunt prea fresh, cred ca iar sar peste sala si mai buchisesc la referate ca acusi vine scandenta si am deja restante. In rest, nu am timp sa visez  la "altele". Ma gandeam azi cu ochii in chiloti: oare mie cand trebuie sa imi vina ?!? [soricel] Nu imi aduc aminte nici daca am notat pe undeva  [alcool]

Hai ca m-am laudato-lamentat destul. Mai am o ora de rezistat pe baricade si cred ca bat recordul la iesit pe usa. De ieri mi-am propus sa nu mai stau peste program, deja am socat ieri ca am plecat prima.

 

M-am uitat putin pe ce ati mai discutat, in afara de Tutunaru mai exista vreun dr care sa vrea laparo din prima, asa doar ca sa vada el ce e pe acolo ?!?

 

Pup babutele dragutele




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -