Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

e viata asta doar atit?


40 raspunsuri la acest subiect

#1
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 22:39

inspirata de mesajul asta:

 

"as vrea sa cred .....as vrea sa cred ca o mai vad pe mama.

Ce tare doare ..... nu pot sa cred ca nu o sa o mai vad niciodata"

 

 

cand a pleacat mama am suferit dar nu am putut accepta ca asta a fot tot, nu o sa ne mai vedem niciodata.

 

dar credinta, Dumnezeu mi-a alinat intr-un fel durerea,si recunosc sincer ca nu mai sufar pt ea. 

 stiu ca mama ma asteapta si stiu ca e bine, nu o mai doare si nu mai are cancer...si e frumoasa asa cum si-a dorit dintotdeauna. 

 

pur si simplu nu pot sa cred si nu poat sa accept asta, ca ce avem aici, relatiile pt care punem atita suflet si de care ne legam...sunt doar temporare. mi se pare prea sadic...prea dureros...e ceva incredibil de acceptat.

 

 nu pot sa cred ca copilul asta care il iubesc  si pt care mi-as da viata...nu o sa-l mai vad niciodata.sau pe sotul meu cu care impart totul si care a intrat in adincul sufletului meu.

 

nu pot sa accept viata asta temporara si nimic dupa. viata pt mine nu are sens sa ffie doar atit nu as fi vrut sa fiu in viata doar pt citivva ani , sa am familie sa investescc atitea emotii si apoi sa se spulbere totul ca si cum n-ar fi fost.

 

 de asta am nevoie de credinta si credinta mi-a oferit alinare in timp de suferinta si un motiv de a trai si a ma bucura de ce am si de ce sunt...de aceea, promisiunile Domnului Isus sunt cele care imi hranesc sufletul si imi da speranta.

 

eu cred in eternitate si in posibilitatea de a ne intilni cu cei dragi.


Editat de michelle-usa, 24 mai 2014 - 06:06 .


#2
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 22:51

 .. nu cred ca viata e doar atat , dar exista undeva certitudinea ca ii vom intalni pe cei dragi dupa moarte?



#3
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 23:47

in Biblie ne spune:

 

Căci, precum în Adam toţi mor, aşa şi în Hristos toţi vor învia”  (1 Corinteni 15:22).

 

Prea iubiţilor, acum suntem copii ai lui Dumnezeu. Şi ce vom fi, nu s-a arătat încă. Dar ştim că atunci când Se va arăta El, vom fi ca El; pentrucă Îl vom vedea aşa cum este”  (1 Ioan 3:2). 

Toate zilele robiei mele aş aştepta până ce vor veni să mă schimbe.   Atunci Tu mă vei chema şi eu Îţi voi răspunde

 

Şi dacă Duhul Celui ce a înviat pe Isus dintre cei morţi locuieşte în voi, Cel ce a înviat pe Hristos Isus din morţi, va învia şi trupurile voastre muritoare, din pricina Duhului Său, care locuieşte în voi”  (Romani 8:11).   

 

După cum am văzut, ei vor fi transformaţi în duhuri nemuritoare la reîntoarcerea lui Hristos, astfel moştenind viaţa veşnică  (1 Corinteni 15:50-53).

 

Să nu vi se tulbure inima! Credeţi în Dumnezeu şi credeţi în Mine![a]În casa Tatălui Meu sunt multe locuinţe. Dacă n-ar fi aşa, v-aş fi spus. Eu[b] Mă duc să vă pregătesc un loc.[c] Iar dacă Mă voi duce şi vă voi pregăti un loc, Mă voi întoarce şi vă voi lua cu Mine, ca acolo unde sunt Eu, să fiţi şi voi. Ştiţi calea spre locul unde Mă duc Eu (Ioan14:1)

 

mai sunt pilda lui Lazar si omul bogat sau e versetul in care David cand ii moare fiul spune ca 'se va duce la el"deci se vor intilni dupa moarte....

 

 

 



#4
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 24 mai 2014 - 06:24

Mai michelle in biblie o fi spunand...dar biblia era scrisa initial dupa dictare de oameni simpli.Ea se adresa oamenilor simpli si era plina de exemple pe care sa le priceapa oamenii simpli.

 

Cu primul tau mesaj rezonez si eu.Complet.Dar doar cu primul,Aceleasi framantari LE am si eu.Dar eu cred ca undeva acel cineva a avut dreptate.Noi vom trai vesnic...prin copiii nostri,prin nepotii nostri s faptele noastre.



#5
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 24 mai 2014 - 07:05

Michelle, ma bucur ca ai deschis subiectul asta.Si sunt chiar curioasa ce parere vei avea despre ceea ce am sa scriu,

 

Nu as sti sa ti spun daca sunt credincioasa cu adevarat,Desi am fost crescuta in acest spirit, de mama si una din bunici, desi sunt crestin ortodoxa, sunt departe de ceea ce tu intelegi prin credinta si de ceea ce tu practici. De relatia mea cu biserica, nu discutam...e destul de proasta si sunt slabe sperante sa se schimbe.

 

Eu nu cred in viata vesnica, in rai si in intalnirea noastra dupa moarte. Eu cred in renastere, sau in reinviere , daca vrei, dar tot aici pe Pamant.Si nu mi a spus nimeni asta -dimpotriva, ai mei au fost socati si contrariati sa auda asa ceva din gura unui copil de 4 ani neimpliniti- ,pur si simplu cred ca m-am nascut cu aceasta convingere.Nu am aprofundat niciodata, nu stiu cui apartine acest concept, si nici nu m-a preocupat foarte tare subiectul.Dar stiu si simt, fara a avea vreo dovada, ca avem multe vieti de trait, fiecare cu scopul de a creste spiritual, de a evolua necontenit, stiu ca tindem spre un nivel superior pe care nu mi este foarte clar daca il vom atinge vreodata.

 

Am spus deja, aveam mai putin de 4 ani cand am devenit constienta de moartea celorlalti si implicit de moartea iminenta a mea, la un moment dat.Dupa cateva momente de groaza am spus ,,nu i nimic, oricum o sa ne nastem din nou''-si nimeni nu a reusit sa mi scoata acest lucru din cap.

 



#6
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 24 mai 2014 - 08:25

Imi place sa cred ca nu se termina viata aici, pe pamantul asta. Imi este extrem de dor de ai mei, pe care nu-i mai vad. Tanjesc mai putin dupa viata promisa...vreau doar sa fiu cu ai mei. Recunosc ca am indoieli, sunt multe lucruri "pamantesti" care ne intuneca imaginatia, insa totusi am sperante, care cresc mereu.

Si mai stiu ca dorintele arzatoare au mari sanse sa se indeplineasca [:)]



#7
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 24 mai 2014 - 08:41

Nici eu nu stiu daca ii voi mai intilni pe ai mei...nu stiu ,nu pot spune ca cred in viata vesnica,rational vorbind este o utopie.

 

Bineinteles ca mi-as dori s-o reintilnesc pe mama si recunoasc ca mi-as dori sa innbus partea logica si cred si in viata vesnica.Insa pina acolo mai este...pina atunci sunt plina de indoieli,insa tare mi-as dori si eu asa o liniste ca a lui michelle.

 

Dana



#8
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 24 mai 2014 - 11:32

in Biblie ne spune:

 

Căci, precum în Adam toţi mor, aşa şi în Hristos toţi vor învia”  (1 Corinteni 15:22).

 

Prea iubiţilor, acum suntem copii ai lui Dumnezeu. Şi ce vom fi, nu s-a arătat încă. Dar ştim că atunci când Se va arăta El, vom fi ca El; pentrucă Îl vom vedea aşa cum este”  (1 Ioan 3:2). 

Toate zilele robiei mele aş aştepta până ce vor veni să mă schimbe.   Atunci Tu mă vei chema şi eu Îţi voi răspunde

 

Şi dacă Duhul Celui ce a înviat pe Isus dintre cei morţi locuieşte în voi, Cel ce a înviat pe Hristos Isus din morţi, va învia şi trupurile voastre muritoare, din pricina Duhului Său, care locuieşte în voi”  (Romani 8:11).   

 

După cum am văzut, ei vor fi transformaţi în duhuri nemuritoare la reîntoarcerea lui Hristos, astfel moştenind viaţa veşnică  (1 Corinteni 15:50-53).

 

Să nu vi se tulbure inima! Credeţi în Dumnezeu şi credeţi în Mine![a]În casa Tatălui Meu sunt multe locuinţe. Dacă n-ar fi aşa, v-aş fi spus. Eu[b] Mă duc să vă pregătesc un loc.[c]Iar dacă Mă voi duce şi vă voi pregăti un loc, Mă voi întoarce şi vă voi lua cu Mine, ca acolo unde sunt Eu, să fiţi şi voi. Ştiţi calea spre locul unde Mă duc Eu (Ioan14:1)

 

mai sunt pilda lui Lazar si omul bogat sau e versetul in care David cand ii moare fiul spune ca 'se va duce la el"deci se vor intilni dupa moarte....

  • Multi din cei ce dorm in tarana pamantului se vor scula: unii pentru viata vesnica, si altii pentru ocara si rusine vesnica. (Dan.12:2)

 

 

Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica.(Ioan 3:16)

 

 

  • Adevarat, adevarat va spun ca cine asculta cuvintele Mele si crede in Cel ce M-a trimis are viata vesnica si nu vine la judecata, ci a trecut din moarte la viata. (Ioan.5:24)

 

  • Voia Tatalui Meu este ca oricine vede pe Fiul si crede in El sa aiba viata vesnica; si Eu il voi invia in ziua de apoi." (Ioan.6:40)

 

  • Si fagaduinta pe care ne-a facut-o El este aceasta: viata vesnica. (1Ioan.2:25)

 

 

  • tineti-va in dragostea lui Dumnezeu si asteptati indurarea Domnului nostru Isus Hristos pentru viata vesnica. (Iuda.1:21)
  •  

Michelle viata aceasta nu este doar atat.. este mult mai mult. Avem o vesnicie pe care o putem castiga. Nu suntem randuiti sa traim doar pe pamantul acesta. Si eu am aceasi credinta ca si tine, nu stiu daca si aceasi religie.



#9
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 24 mai 2014 - 12:00

Ascultati cantarea asta.. a fost compusa de ei dupa ce ea a ramas insarcinata si a suferit un avort spontan. Se poate citi si pe fetele lor ca nu le e usor.. dar stiu ca viata nu este doar aici pe pamant!

 

http://www.youtube.c...h?v=bj_maex1yOk



#10
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 24 mai 2014 - 19:38

Eu inca nu pot sa vorbesc despre moartea mamei.

De cind s-a intimplat  nu am mai vorbit la telefon cu prietenii, l-am rugat pe sotul meu sa imi gaseasca scuze.

Stiu ca gresesc, dar inca nu pot sa vorbesc.

La munca si cu prietenii ocolesc sa vorbesc despre asta, iar ei au inteles si nu ma intreba.

In afara de surorile mele si sotul meu nu vorbesc ce nimeni - si cu ei incerc sa nu vorbesc despre ea.....

Stiu gresesc, dar ma doare asa de tare......si acum cind scriu pling.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -