Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Rasism si nazism impotriva romanilor

rasism nazism ukip

47 raspunsuri la acest subiect

#41
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 17:47

Nu pot sa cred ca in prezentul pe care il traim, in eleganta si toleranta Marea Britanie, rasismul este bine mersi activ ... In plus, rasismul este indreptat impotriva romanilor. Stiu cat de multi romani, inteligenti si educati sunt in UK - si nu pot sa inteleg cum poate acest partid sa ii jigneasca. Poate ne spun insa ei cum se simt cand il aud pe acest Nigel Farage ...

 

Mi se pare uluitor sa vad asta, stiind ca toate datele il dau ca invingator - atat la alegerile locale cat si la cele europarlamentare pe Nigel Farage - lidelul UKIP.

 

Aud ca tocmai a declarat ca nu ar vrea sa aiba vecini romani - ei bine, asta seamana cu retorica nazistilor la adresa evreilor. Dezgustator.

 

 

Iata un afis de campanie facut de HuffPost UK [:-)))]

 

 

attachicon.gifafis-UKIP.jpg

Mirela, am inteles ca si la voi e un partid nationalist care o sa adune multe voturi pentru europene, si in Danemarka si in Germania sin in Grecia. Cam peste tot a crescut nationalismult si a scazut toleranta.



#42
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 19:02

Bine , atunci ce cauta in PE . De ce e atat de disperat sa castige? I s-a oferit sansa sa participe la alegeri pentru parlamentul angliei in circumscriptia lui , pentru ca parlamentarul de acolo si-a dat demisia . De ce nu a vrut in parlamentul tarii daca vrea sa faca ceva .In afara emigratiei nu are nimic important de spus . Curios personaj.

 

asa par cei care chiar spun ce gandesc. 



#43
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 19:23

Pai aschi...cand putem vorbi despre nazism? Cand se apuca de primul crematoriu?

Io zic ca omul nu se poate manifesta chiar cum vrea el, ca-i este frica...dar e clar ca imbratiseaza ideile naziste, un mic salut, asa, dar sa fi trait in timpurile lui Hitler...nu se stie ce facea.

De ce as saluta eu ca nazistii? ca sa nu ma identifici cu ei?

 

De ce sunt eu impotriva folosirii cuvantului nazist la orice miscare de dreapta sau xenofoba? Fiindca trivializeaza enorm ce au facut nazistii, ii banalizeaza. Daca oricine e nazist pt orice exclamatie nationalista se uita usor de fapt ce a insemnat miscarea nazista, cat de perfect gandita a fost masinaria ei in a ucide nu numai pe evrei, dar si pe homosexuali, si pe tigani si pe altii. Ce a insemnat de fapt purificare rasiala. 

 

Nu as chema nazist pe oricine are alta opinie despre straini. Teama si dorinta de a indeparta strainii exista de cand lumea peste tot in lume. Oare cati romani isi doresc drept vecini o familie de tigani? Cati si-ar inchiria apartamentele lor la tigani?

 

E ca si cu cuvantul rasist, care e strigat la fiecare opinie diferita fata de cea PC: Devalorizeza enorm lupta pt egalitate in America faptul ca pt orice unii afro-americani striga rasism. Ii face pe tineri si pe cei care nu stau sa analizeze sa nu mai  ia in serios fenomenul si nici pe cei care lupta cu adevarat.

 

In plus cand spunem "nazisti" deja taiem anumite cai de comunicare. Aia sunt suparati, tu esti enervat, etc (vezi cearta intre Putin si Charles). Cuvantul e prea plin de emotionalitate. 

 

Cuvantul xenofobobie descrie exact fenomenul cu care are UK se confrunta. E intr-adevar mult mai putin folosit dar asta nu taie fenomenului din putere sau nu il face sa fie mai redus sau mai neimportant decat este. Face in schimb discutia mai rationala lasand din incarcatura emotionala, care ne face sa gandim neclar si doar sa ne isterizam. 

 

A propos de salutul nazist. Atat Harry, print al UK, l-a folosit, cat si Regele Mihai (asta s-ar putea sa nu o credeti, nu stiu daca e documentata, dar am cunoscut pe cineva care a fost de fata la o intalnire cu multi oameni unde el a facut acest salut - nu era intalnire diplomatica cu Germania). Ma indoiesc ca vreunul dintre ei ar putea fi chemat nazist. 

 

E pacat ca in perioada asta cand toti ar putea sa se informeze cu adevarat, in nici un veac nu a fost asa de usor accesul la carti si la informatie, sa existe atata intoleranta si ignoranta. Dar numai subiecte ca sa ne plingem de asta, folosesc cuiva? 

 

De obicei faptele conteaza mai mult. Consulatul romanesc ar trebui sa se implice mai mult in promovarea imaginii Romaniei. La fel organizatiile romanesti. Dar noi suntem asa de dezbinati dinainte de a pleca din tara,ne disociem repede de orice element rau care ne-ar putea pata imaginea noastra de romani imaculati, nu incercam sa facem nimic, sa intelegem cauzele, sa ne acceptam greselile din trecut ca sa nu le mai repetam si ca sa invatam din ele. Asteptam ca toti sa ne accepte, dar cat acceptam noi? E usor sa vezi cat de repede iti dai seama ca strain in alta tara ce inseamna discriminarea dar tare greu sa aplici cunostintele la ce e in tara. 

 

Candva germanii au fost acuzati de englezi ca produc numai produse de mana a doua sub standardul lor de calitate. Raspunsul germanilor au fost sa isi controleze mai puternic industria, sa creasca calitatea, sa isi faca reclama buna produselor lor. Ce ar fi fost daca si-ar fi plans doar de mila? 



#44
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 19:42

Pai aschi...cand putem vorbi despre nazism? Cand se apuca de primul crematoriu?

Io zic ca omul nu se poate manifesta chiar cum vrea el, ca-i este frica...dar e clar ca imbratiseaza ideile naziste, un mic salut, asa, dar sa fi trait in timpurile lui Hitler...nu se stie ce facea.

De ce as saluta eu ca nazistii? ca sa nu ma identifici cu ei?

 

 

eu inteleg ca Aschi vrea sa va atraga atentia ca nazismul (nu neo-nazism nu nimic altceva) e o manifestare restransa a xenofobiei pe de o parte, si cu elemente in plus - ideatice - pe de alta parte. in concluzie, intre termenii nazism/rasism/ xenofobile nu exista suprapunere

 

asa ca nu e corecta folosirea termenilor - de catre ziare, iara despre copii a preluat exact asa cum apare in presa fara sa-l treaca prin nici un filtru

 

si are dreptate - Aschiutza adica, oricine oricat se supara. asa e cum zice ea tehnic, indiferent ce spun ziarele, atat vreme cat dictionarele nu se modifica.


Editat de Aqai, 23 mai 2014 - 19:44 .


#45
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 19:44

nah ca a scris si Aschi mai pe larg ....:)



#46
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 21:35

Nu cred ca trebuie sa ne fie frica sa-i numim nazisti, neonazisti sau cum o fi pe cei care au nostalgiile acelor vremuri si se comporta ca atare, chiar daca nu se ridica la nivelul nazistilor din vremurile apuse. Eu cred ca, daca li s-ar permite, acesti indivizi ar vira-o rapid catre teroarea nazista, pentru ca astazi lumea este mult mai inflamata decat a fost odinioara si germenii conflictuali sunt mult mai numerosi. Evreii, tiganii, homosexualii nu sunt nici azi bine vazuti, iar peste ei se adauga si emigrantii care creaza probleme si fura joburile prea putine cam peste tot.

Nu trebuie nici sa exageram, va dau dreptate, dar indivizi ca acela de care vorbiti n-ar trebui sa existe, nu exista nici o ratiune pentru care cuvintele lui sa produca vreo emotie in randul cuiva...dar iata ca ratiunea nu domina mereu si omul ala care promoveaza ura, dispretul fata de alti oameni, are adepti.

Nici Hitler n-a fost de la inceput vreo scula...dar s-au suprapus cateva momente prielnice si...a iesit ce a iesit.



#47
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 24 mai 2014 - 11:04



#WhyImVotingUkip Because I saw a spider in my room last night and I'm 80% sure it was a gay Romanian trying to stay in my house for free. [:-)))]

 

Ca nu le plac, chiar ii urasc pe romani, no surprise. Da cu spiderii ce au? Si pe deasupra gay? Haoleu! pai nu erau astia cu "basmele" " altfel" pt copii in grandanitze si scoli? Cu no moms and no dads etc ca sa nu fie dansii discriminati? Acum ce sa mai inteleg? Sunt sau nu sunt gay friendly? Ori si astia sunt pe cetatenii? Da' cu paianjenii ce au? Cat despre Dracula, sa mearga sa il traga de urechi pe BS, ca fix un englezoi de- al lor ni l- a pocit pe Tepes.

Eu sa fiu un spider gay i- as da in judecata. [clo]  Nu e nicio BB varianta spider ca sa le apare drepturile? Vreun Wurst care sa isi asume cruciada? Ar trebui ca sa se inventeze. O tema pt cantaciala de la anu' [:-)))]



#48
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 24 mai 2014 - 12:36



Nu pot sa cred ca in prezentul pe care il traim, in eleganta si toleranta Marea Britanie, rasismul este bine mersi activ ... In plus, rasismul este indreptat impotriva romanilor. Stiu cat de multi romani, inteligenti si educati sunt in UK - si nu pot sa inteleg cum poate acest partid sa ii jigneasca. Poate ne spun insa ei cum se simt cand il aud pe acest Nigel Farage ...

 

Mi se pare uluitor sa vad asta, stiind ca toate datele il dau ca invingator - atat la alegerile locale cat si la cele europarlamentare pe Nigel Farage - lidelul UKIP.

 

Aud ca tocmai a declarat ca nu ar vrea sa aiba vecini romani - ei bine, asta seamana cu retorica nazistilor la adresa evreilor. Dezgustator.

 

 

Iata un afis de campanie facut de HuffPost UK [:-)))]

 

 

attachicon.gifafis-UKIP.jpg

Pai.... cred ca ar trebui plasat alaturi si asta?

Fisiere atasate





Etichetat si cu rasism, nazism, ukip

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -