Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Rasism si nazism impotriva romanilor

rasism nazism ukip

47 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 12:34

Nu pot sa cred ca in prezentul pe care il traim, in eleganta si toleranta Marea Britanie, rasismul este bine mersi activ ... In plus, rasismul este indreptat impotriva romanilor. Stiu cat de multi romani, inteligenti si educati sunt in UK - si nu pot sa inteleg cum poate acest partid sa ii jigneasca. Poate ne spun insa ei cum se simt cand il aud pe acest Nigel Farage ...

 

Mi se pare uluitor sa vad asta, stiind ca toate datele il dau ca invingator - atat la alegerile locale cat si la cele europarlamentare pe Nigel Farage - lidelul UKIP.

 

Aud ca tocmai a declarat ca nu ar vrea sa aiba vecini romani - ei bine, asta seamana cu retorica nazistilor la adresa evreilor. Dezgustator.

 

 

Iata un afis de campanie facut de HuffPost UK [:-)))]

 

 

Fisier atasat  afis-UKIP.jpg   129,74K   42 descarcari

 



#2
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 12:53

 Groaznic

  .Eu imi tot spun de multa vreme ca romanii sunt in europa de vest the new jewish.

Exact asta a declarat la radio cu cateva zile inainte de alegeri si apoi stirea a fost preluata de bbc si toata media , dar se pare ca i-a facut mai mult bine . Cred ca exista un curent xenofobic foarte puternic in prezent . Dealtfel , Farage s-a declarat fan-Putin [help] .

 

Jeremy Paxman l-a intrebat intr-un interviu marti seara la bbc de ce a specificat ca nu ar vrea sa aiba vecini romani . Ce reactii ar fi generat daca ar fi spus ca nu si-ar dori vecini somaly , pakistany , nigerieni , rusi sau alte natii . A raspuns ca sunt evidente ca cele mai multe furturi atm sunt facute de romani.



#3
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 13:02

Xenofobie e sigur. 

 

Dar nazism? Cred ca nu ai idee ce a fost nazismul. 

 

Edit: ma intreb daca folosirea cuvantului rasism in cadrul asta e justificta. Stiu ca termenul de rasism se foloseste acum in sens foarte larg pt orice act de xenofobie, dar defapt inseamna altceva.


Editat de aschiutza, 23 mai 2014 - 13:04 .


#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 13:03

Stiu ca este un curent anti-romani in UK ... intotdeauna cand ceva merge prost, se da vina pe emigranti ... dar parca de data asta s-a atins un nivel de rasism urat.

Nu pot sa cred ca sunt mai multi hoti romani in UK decat altii de alta nationalitate !!!!

Si una peste alta, in UK sunt foarte multi romani de calitate ireprosabila, care fac cinste Romaniei si de care englezii ar trebui sa fie reconoscatori ca au ales UKul...

 

In Europa sunt zeci de mii de anglezi in Spania, Portugalia, Italia, Cipru ... iata ca pot si eu raporta ca piscinarul meu e englez si gradinarul e tot englez ... insa chiar astia sunt foc si para la adresa romanilor din Cipru cum ca le iau job-urile .... [:-)))] de parca ei ar trebui sa fie tratati altfel ...

 

I-am intrebat daca simpatizeaza cu Nigel [bib] si au spus ca da, li se pare ca makes sense ce spune ... [:-)))] - de parca ei nu ar fi imigranti in Cipru)

 

De unde trag concluzia ca englezii s=au cam obisnuit cu ideea ca ei sunt sefii lumii si acum ca au aparut si est-europenii nu prea le place.



#5
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 13:05

Xenofobie e sigur. 

 

Dar nazism? Cred ca nu ai idee ce a fost nazismul. 

aschiuta, cand ma gandesc la nazism - vad in primul rand o defavorizare a unei rase. Nu e neaparat nevoie sa fie si lagare de concentrare ...ca sa il numim nazism. Poate ca exagerez insa ce s-a intamplat si evreii in prima faza: erau alungati de prin cartiere si trebuiau sa poarte un semn pe haina pentru a se feri lumea de ei.

 

Cuvantul nazism face legatura cu eixstenta unei rase superioare care isi poate permite segregarea altora.



#6
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 13:18

Dar sunt romanii o rasa? Dupa parerea mea, nu. 



#7
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 13:19

Nu am stiut ca romanii sunt alungati. Una e sa nu ii vrei ca vecini si alta sa ii alungi. Apoi iarasi nu am stiut ca romanii trebuie sa poarte un semn distinctiv precum evreii pe vremuri. 



#8
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 13:21



Nu am stiut ca romanii sunt alungati. Una e sa nu ii vrei ca vecini si alta sa ii alungi. Apoi iarasi nu am stiut ca romanii trebuie sa poarte un semn distinctiv precum evreii pe vremuri. 

aschiuta, nu am spus asta ... eu vorbeam despre evrei. Nu schimba sensul cuvintelor mele pentru ca nu e corect. Inteleg ca ai o alta opinie, si ti-o repect insa nu lua in gluma alte pareri. [flo2]



#9
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 13:26

strict la subiect:

 

Nigel Farage Defends 'Nazi' Salute Ukip Candidate, 'He Was Imitating A Pot Plant'

 

Fisier atasat  ukip-salute.jpg   55,34K   2 descarcari



#10
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 13:27

Ei, lasa ca poate pateste ca la voi Geert Wilders [:)]

Retorica populista e normal sa existe, iar oameni prostiti de subiecte fanteziste, in conditiile in care viata lor se schimba in rau, indiferent de tara, sunt atrasi de extremisti-populisti.

Da, e vorba de xenofobism, dar si nitel rasism si, de ce nu, nazism, din moment ce se cred superiori ca rasa.

Si eu cred ca da, romanii sunt alungati, nu cu bata (la vedere) ci prin indemnuri la ura fata de romani, nu poarta semne distinctive in piept dar sa te fereasca Dumnezeu sa fii mai brunet, ca gata, nu mai esti bun de nimic, automat esti roman si probabil tigan.

Pe mine unul nu ma afecteaza, ca nu am nevoie sa lucrez prin Europa si nici sa ma plimb pe-acolo nu ma inghesui...dar imi dau seama ce-o fi in sufletele celor impinsi de soarta sa slugareasca un popor care-i huleste nonstop.





Etichetat si cu rasism, nazism, ukip

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -