Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 2 voturi

Deochiul... Adevarat sau nu?


70 raspunsuri la acest subiect

#11
Siminaf

Siminaf

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.901 mesaje

Postat 16 mai 2014 - 20:58

Daca copilul era deochiat trebuia sa se duca la vraci sau vrajitoare, asa ceva. De ce venise la doctor? Sau acum doctorii rezolva si dez-deochierea?   [batcap]


Editat de Siminaf, 16 mai 2014 - 20:59 .


#12
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 16 mai 2014 - 21:01

Nu am mai stat sa vad ce s-a mai intamplat Simina.. dar pur si simplu mi s-a parut absurd carui fapt i-a atribuit ea starea copilului. Nu am inteles niciodata ce inseamna deochiul si nici cum se practica si nici nu cred ca o sa inteleg vreodata. Anyway,.. e doar un mit.



#13
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 16 mai 2014 - 21:05

 Nu am inteles niciodata ce inseamna deochiul si nici cum se practica si nici nu cred ca o sa inteleg vreodata. Anyway,.. e doar un mit.

 

Nici eu nu inteleg de ce era nevoie de un topic pentru asta.



#14
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 16 mai 2014 - 21:09

Nici eu nu inteleg de ce era nevoie de un topic pentru asta.

Ab am vrut sa vad si alte pareri, sa ma conving ca nu doar eu cred asa [:)]



#15
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 16 mai 2014 - 23:38

Astea-s babisme sau prostii...eu nu cred in  asa ceva......in ce nu crezi nu te afecteaza.Exista insa anumite persoane care sunt un fel de vampiri energetici....de fapt persoane cu energie negativa....astfel se explica de ce ne simtim bine in preajma unor oameni sau ne simtim aiurea cand sunt anumite persoane langa noi.Dar asta cu deochiul........n-o cred nici batuta.



#16
glimmer

glimmer

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.176 mesaje

Postat 17 mai 2014 - 17:37

O fi bine, n-o fi bine, da' io cred. Pentru că mi s-a întâmplat mie personal, şi nu o singură dată. Îmi cunosc deja şi simptomele la deochi, la mine sunt două feluri de manifestări diferite, ambele foarte supărătoare, şi de fiecare dată mi-au trecut ca prin farmec, prin descântec.



#17
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 17 mai 2014 - 21:44

nici eu nu cred.

 

mama insa credea si de cateva ori (de 2 ori parca) cand eram copil ,chipurile am fost deocheata imi punea apa in pahar cu chibrit si spunea "fugi deochi..." si nu stiu mai ce....ce ii spusese cineva.

tin minte ca am adormit ca aveam o durere cumplita de cap si cand m-am trezit eram bine. eu cred ca a fost insolatie mai mult de cat deochi ca era dupa o parade 23 august(cei de virsta meau stiu).

 

deci ica, eu zis sa nu te iei dupa basme din asstea...cu ciucurasi rosii la copil, sau cu deochi de la ochii verzi...cand sigur e vorba de altceva....



#18
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 17 mai 2014 - 22:06

O fi bine, n-o fi bine, da' io cred. Pentru că mi s-a întâmplat mie personal, şi nu o singură dată. Îmi cunosc deja şi simptomele la deochi, la mine sunt două feluri de manifestări diferite, ambele foarte supărătoare, şi de fiecare dată mi-au trecut ca prin farmec, prin descântec.

glimmer daca crezi spune-ne cum poate sa te deoache cineva:? Adica ce face?



#19
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 17 mai 2014 - 22:07

He, he, deochiul asta nu e numai pe carari de munte si in catune uitate. In Bucurestiul asta mare si cosmopolit dai de el cand nu te astepti.

 

Prietena mea (femeie serioasa de altfel) are ochii verzi si e convinsa ca deoache. Dap, m-a invatat o data un descantec de deochi si bineinteles cu chibrituri aprinse in pahar cu apa in timp ce o freca pe fii-mea la tample.

 

Da' tot cu paracetamol i-a trecut.



#20
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 17 mai 2014 - 22:08

nici eu nu cred.

 

mama insa credea si de cateva ori (de 2 ori parca) cand eram copil ,chipurile am fost deocheata imi punea apa in pahar cu chibrit si spunea "fugi deochi..." si nu stiu mai ce....ce ii spusese cineva.

tin minte ca am adormit ca aveam o durere cumplita de cap si cand m-am trezit eram bine. eu cred ca a fost insolatie mai mult de cat deochi ca era dupa o parade 23 august(cei de virsta meau stiu).

 

deci ica, eu zis sa nu te iei dupa basme din asstea...cu ciucurasi rosii la copil, sau cu deochi de la ochii verzi...cand sigur e vorba de altceva....

michelle nu ma  iau dupa asa ceva. Nu cred acum si nici nu o sa cred vreodata dar sunt curioasa ce inseamna lucrul asta si cum poate sa te deoache cineva.... Si am vrut sa vad si alte pareri [:)]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -