Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Miscarea in timpul sarcinii


17 raspunsuri la acest subiect

#1
xandra28

xandra28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 518 mesaje

Postat 16 mai 2014 - 08:53

Buna dimineata!

Ce părere aveți de miscarea in sarcina? Stau in sectorul 6 si am găsit in cartier cateva cluburi care organizează ore de aqua gym, as vrea sa încep săptămana viitoare.

Pana sa ramân însărcinată, am mers constant la sala (zumba, kangoo, aerobic), nu F des, de 2 ori pe săptămana dar constant timp de 3 ani, si începe sa imi lipsească sportul.

Pareri/riscuri/doritoare? Ma fac cu o burtica partenera de bazin?

#2
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 16 mai 2014 - 17:17

Nu cred ca o sa iti faca rau miscarea atata timp cat nu exagerezi.. ba chiar este recomandata. Mie medicul mi-a recomandat sa fac miscare cat de mult, mai ales in primele luni.

Asa ca daca esti adepta miscarii inscrie-te la ore si vezi cum e ! Succes!



#3
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 16 mai 2014 - 21:41

Eu as zice sa incerci sa faci gimnastica = kineto de gravide.

Se face la Giulesti, poti sa dai un telefon sa intrebi. (Suni la nr spitalului, iti raspunde robotul, apesi parca 1 pentru programare si apoi nu stiu cat pt kinetoterapie). Azi am sunat acolo pt alta problema.

Eu am facut multa miscare, mai ales la Ami. Dar ne-organizata: mers pe jos, treaba prin casa, servici pana la 36 de saptamani, etc.

Editat de lavi02, 16 mai 2014 - 21:42 .


#4
xandra28

xandra28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 518 mesaje

Postat 17 mai 2014 - 07:39

Lavi, la Giulești au deocamdată doar ziua de la 13, adică nu voi putea ajunge decât in prenatal. Doctora mea mi-a recomandat inot, o întreb săptămana viitoare si de aqua gym.

Cat despre luatul in greutate, e un stres pentru mine: sunt după un an de eforturi si dieta cand in sfârșit am ajuns la o greutate normala, mi-e groaza sa ma gândesc ca ma fac la loc. De-asta si vreau sa fac un pic de mișcare. La Vlad am luat foarte multe kile, bine, nici nu am ținut cont de nimic, acum vreau sa fie totul altfel.

Multumesc de raspunsuri!

#5
lina_bulina

lina_bulina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 453 mesaje

Postat 20 mai 2014 - 16:31

Chiar la inceputul sarcinii nu este nicio problema sa fac miscare?? Mi-e asa frica sa nu cumva sa fac ceva gresit si sa pierd dintr-o prostie sarcina. Am abia 4 saptamani, saptamana viitoare merg la doctor, dar sincer, nu-mi mai vine sa ma misc ca sa nu cumva sa pateasca ceva bebe. Imi vine sa stau doar in pat! Sunt la prima sarcina, probabil de-asta ma stresez!  [batcap]



#6
xandra28

xandra28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 518 mesaje

Postat 21 mai 2014 - 11:37

Lina, știam ca miscarea este recomandata din trimestrul 2, deci mai stai un pic cuminte :-)

#7
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 21 mai 2014 - 14:19

Chiar la inceputul sarcinii nu este nicio problema sa fac miscare?? Mi-e asa frica sa nu cumva sa fac ceva gresit si sa pierd dintr-o prostie sarcina. Am abia 4 saptamani, saptamana viitoare merg la doctor, dar sincer, nu-mi mai vine sa ma misc ca sa nu cumva sa pateasca ceva bebe. Imi vine sa stau doar in pat! Sunt la prima sarcina, probabil de-asta ma stresez!  [batcap]

lina poti face miscare si in semestrul 1 dar nu exagera. Fa miscare de genul plimbarilor, care sa nu te epuizeze si garantat bebele tau nu o sa pateasca nimic. Si eu sunt la prima sarcina dar daca o sa ai timp sa pierzi vremea pe forum o sa gasesti o groaza de informatii despre sarcina si o sa mai scapi de fricile astea. [:)]



#8
lina_bulina

lina_bulina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 453 mesaje

Postat 21 mai 2014 - 15:01

lina poti face miscare si in semestrul 1 dar nu exagera. Fa miscare de genul plimbarilor, care sa nu te epuizeze si garantat bebele tau nu o sa pateasca nimic. Si eu sunt la prima sarcina dar daca o sa ai timp sa pierzi vremea pe forum o sa gasesti o groaza de informatii despre sarcina si o sa mai scapi de fricile astea. [:)]

 

Mersi de raspuns!! Vai, continuu ma uit pe forum si pe alte site-uri... Inainte sa raman insarcinata imi placea foarte mult sa citesc despre copii si acum imi dau seama ca despre sarcina nu prea stiu nimic si parca ma ia frica, dar trebuie sa ajung la medic odata, sa ma linistesc, sa vad bulinuta. Ne dorim foarte mult copilul, de-asta cred ca ma ia frica si simt ca nu stiu nimic. Vreau sa trec cu bine cele 9 luni si bebele sa fie sanatos! Nu-mi imaginam pana acum prin ce trece o femeie insarcinata si ce gandeste...



#9
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 21 mai 2014 - 15:40

Mersi de raspuns!! Vai, continuu ma uit pe forum si pe alte site-uri... Inainte sa raman insarcinata imi placea foarte mult sa citesc despre copii si acum imi dau seama ca despre sarcina nu prea stiu nimic si parca ma ia frica, dar trebuie sa ajung la medic odata, sa ma linistesc, sa vad bulinuta. Ne dorim foarte mult copilul, de-asta cred ca ma ia frica si simt ca nu stiu nimic. Vreau sa trec cu bine cele 9 luni si bebele sa fie sanatos! Nu-mi imaginam pana acum prin ce trece o femeie insarcinata si ce gandeste...

Cred ca te inteleg perfect.. nici eu nu stiam nimic despre aceste minunate 9 luni de sarcina dar am invatat... si inca continui sa invat. Si cred ca am facut o pasiune sa citesc despre sarcina, nastere , copii etc..

Lasa ca o sa mergi la doctor, o sa iti arate cum ii bate inimioara si o sa te linistesti [:)] .

Apropo, cand ai programare la medic? Ti-ai facut?



#10
lina_bulina

lina_bulina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 453 mesaje

Postat 21 mai 2014 - 15:49

Cred ca te inteleg perfect.. nici eu nu stiam nimic despre aceste minunate 9 luni de sarcina dar am invatat... si inca continui sa invat. Si cred ca am facut o pasiune sa citesc despre sarcina, nastere , copii etc..

Lasa ca o sa mergi la doctor, o sa iti arate cum ii bate inimioara si o sa te linistesti [:)] .

Apropo, cand ai programare la medic? Ti-ai facut?

Doctora mea e plecata in concediu si n-am apucat sa-i dau vestea, astept sa se intoarca saptamana viitoare! Ea ma primeste de pe o zi pe alta, mai ales cand vine vorba de bebe...tot timpul cand ma programam la control imi zicea ca se astepta sa merg ca sa-mi confirme sarcina, si chiar luna trecuta am fost si i-am spus ca urmeaza sa facem bebe, iar dupa o luna o si anunt ca bebe si-a facut prezenta. :)) 
Acum mai rau e ca eu am probleme cu glanda tiroida, nu sunt sub tratament si abia in 2 saptamani am programare la medic si imi vine sa iau macar un pic de tratament, ca nu vreau sa pierd sarcina :( Vreau sa creasca bine bebe... Ni-l dorim asa mult....




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -