Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copilul stangaci la scoala!

stangaci scoala scriere

36 raspunsuri la acest subiect

#1
irina_helena

irina_helena

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 14 mai 2014 - 20:57

Baitelul meu de 5 ani e stangaci!

 

Problema e ca doamna educatoare e chitita sa-l invete sa scrie cu dreapta. Pana azi eu nu am stiut de intentiile prea marite ale doamnei. 

 

I-am explicat azi doamnei educatoare ca fii-miu e stangaci si eu la fel si ca nu e cazul la convertiri. Doamna se puse pe explicat ca fii-miu e cel mai in urma din clasa cu motricitatea mainii, ca nu tine creionul intre degete ci cu toata mana, ca o sa-i fie greu la scoala etc, etc.

 

Eu, stangace din fire, scriu doar cu dreapta pentru ca si eu am avut tot o doamna invatatoare prea bine intentionata. Nu stiu cum sa-i explic copilului sa tina corect creionul in mana stanga. De altfel, nici cu dreapta nu cred ca m-as descurca pentru ca mie, imi amintesc de mica, mi-a fost taaare greu sa il tin cu dreapta si il strangeam de ma dureau degetele!! Si nu cred ca il tin corect nici acum, adult fiind, pentru ca pana la urma nu l-am tinut cum mi-l punea mama sau invatatoarea in mana ci cum imi era mie mai confortabil.

 

Parinti cu copii stangaci ce ati facut? Cum v-ati ajutat copiii? I-ati lasat cum au putut ei? cum au invatat la gradinita/scoala? i-ati indrumat cum sa tina creionul/stiloul?

 

 

 

 



#2
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 14 mai 2014 - 23:27

Eu nu prea-s de acord cu corectarea copilului stangaci, sa faci exercitii sa scrie cu dreapta... E stangaci si gata! Nu-i nici bine, nici rau.... pur si simplu asa este...

Chiar nu stiu de ce se procedeaza asa, ca si pe vremea mea auzeam de copii de varsta mea, care erau stangaci si faceau exercitii "de mana dreapta". Chiar nu inteleg curentul asta...

 

Aaaa, este altceva sa corectezi "tinutul creionului" in mana, sa-l tina corect... asta da, indiferent ce mana foloseste, instrumentul de scris trebuie tinut corect



#3
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 15 mai 2014 - 03:04

nu imi vine sa cred ce citesc, parca am fi in urma cu 50 de ani.

 aici pe und ema duc vad lume care scrie cu stinga...multi si din presedinti erau/sunt stingaci

 la scoala copiii sunt lasati fiecare cum e...nimeni nu se gineste sa-I schimbe.la sport, am vazut la basketball ii pune sa dde ala cos fiecare dupa cum ii vine mai usor tot in functie de cum este.

 

asa cum a spus si moniccabo. doamna sa fie  preocupata cum tine copilul creionnul...nu in ce mana il tzine. treb de accum sa vb cu doamna si sa ii spui parerea ta.



#4
irina_helena

irina_helena

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 15 mai 2014 - 05:17

Dar ce inseamna corect? Un stangaci nu cred ca tine stiloul la fel ca un dreptaci pentru ca ar veni cu mana peste ce a scris si s-ar mazgali toata foia.



#5
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 15 mai 2014 - 07:09

Imi pare rau ca nu stiu cum sa te ajut in problema asta.

Ar trebuie sa existe pe internet filmulete care te ajuta sa-ti inveti copilul.

 

Fata mea a avut 3 stangaci in clasa (Si asta a fost acu' 10 ani!):

- tineau caietul aplecat spre dreapta nu pe stanga.

- stiloul il tineau mai de sus pentru a putea vedea literele si a nu trece cu palma peste ele

- din cate mai tin minte de la mamici si de la invatatoare, cand le aratau cum se fac bastonasele, literele, stateau in fata lor.

 

Mai mult de atat nu stiu ce sa spun, decat ca ar trebui sa-i atragi atentia educatoarei si in viitor invatatoarei sa nu forteze copilul sa scrie cum vor ele - ca e mai simplu - si daca au banci pentru 2 copii sa-l puna cu mana stanga in afara ca sa nu-si deranjeze colegul.

 

De mult nu se mai tine cont de mana cu care scrie copilul. Da'; mai apare din cand in cand cate un personaj din asta.



#6
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 15 mai 2014 - 07:10

Tata - stangaci - a reinvatat sa scrie cu stanga dupa ce s-a chinuit toata scoala sa scrie cu dreapta, pentru ca pe vremea aia (speram eu ca demult apusa) era fortat sa o faca. Scrie foarte frumos, dar tine altfel stiloul, fara sa sprijine palma de caiet, ci inchieteura, cumva.

 

In primul rand trebuie sa o opresti pe educatoare sa-l mai forteze sa scrie cu dreapta, e o aberatie asta. In ce priveste modul de a scrie cu stanga, stiu ca exista stilouri speciale pentru stangaci, si noi am avut unul pentru ca fi-mea a ambidextra si pe la jumatatea grupei pregatitoare s-a hotarat la dreapta. Si exista tuttoriale pe net unde vezi cum se tine, daca am timp sa caut pun aici.



#7
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 15 mai 2014 - 07:37

Fata mea este stangace, in cl. a II-a. Nici educatoarele, nici invatatoarea nu au avut vreo intentie de a-i schimba mana cu care scrie. Insa nici nu a stat nimeni sa o invete cum sa tina creionul/pixul, ci a deprins ea in timp pozitia care ii convine cel mai bine. Din fericire, pe noi d-na invatatoare nu numai ca ne-a lasat, ba ne-a recomandat sa cumparam copiilor pixuri Pilot Frixion, din alea care scriu si poti sterge si rescrie fara sa ramana urme pe foaie, fara sa se intinda cerneala. Am sigur un filmulet din cl. I cum scrie (imi amintesc ca l-am postat pe forum la un subiect legat de scoala), il caut acasa si il postez mai pe seara. Ea tine mana pe caiet,normal, nu urcat in sus si practic vede doar litera pe care o face, cel mult una inainte. Asa s-a invatat si se descurca f, bine, chiar de cand a trecut pe dictando toti care ii vad caietele spun ca scrie mai frumos decat frate'su care e dreptaci. 

La 5 ani si ea tinea creionul cu 4 degete si il strangea cu forta. Prin exercitiu, isi va imbunatati motricitatea si va gasi pozitia care sa il ajute cel mai mult. Nu stiu daca ar fi mai bine sa ii impui tu o pozitie a mainii. 

La scoala va fi un pic mai greu pt el pt ca toata liniatura caietului si toate exemplele din manuale si din caietele auxiliare sunt pt dreptaci. Dar ai incredere in el , incurajeaza-l, sustine-l , nu certa si nu ii critica fiecare litera si sunt sigura ca va ajunge sa scrie la fel de repde si de frumos ca si colegii lui dreptaci. 



#8
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 15 mai 2014 - 07:40

Am gasit filmuletul.

 



#9
irina_helena

irina_helena

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 15 mai 2014 - 07:43

Cu doamna am vorbit ieri ca nu e cazul sa-l forteze sa scrie cu stanga. Sper sa fii inteles. Mai trebuie sa discut si cu cealalta doamna educatoare. Eu speram, si se pare ca m-am inselat, ca ele sa aiba o pregatire in acest sens: sa incurajeze copilul sa fie asa cum e natural pentru el, sa-i arate cum sa tina creionul indiferent de manuta, chestii de-astea. Ce D-zeu, pare absurd ca eu, care n-am pregatire, sa ma uit pe net si sa aleg un filmulet din care sa fac tema didactica cu fii-miu. Ele sunt scolite pe tema asta (sau ar trebui....)



#10
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 15 mai 2014 - 07:45

Eu nu stiu s aspun nimic la subiect...voiam doar sa-i spun Laurei ca asa scris frumos...n-am vazut demult!!!!!!Foarte frumos scrie!

 

Da' baiatul(ca la capitolul asta stiu mai multe [:-)))] )nu ne arati cum scria? [fri]

 

Dana





Etichetat si cu stangaci, scoala, scriere

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -