Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Nasterea acasa, poezie sau nebunie?

nastere nasterea acasa

63 raspunsuri la acest subiect

#21
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 18 mai 2014 - 10:54

Cred ca un medic poate aprecia daca e inconstienta sau nu pentru plus ca depinde de la caz la caz.

Ce medic...niste rai mey,,,voi n-ati vazut in mesajul intreg! [:D]

 

Eu recunosc ca daca as avea asa paciente(care oricum stiu mai bine)as refuza sa le tratez.Simplu,nu m-ar tine nervii sa am timp de 7-8 luni cit dureaza o sarcina sub supraveghere medicala,sa aud cum sa-mi fac meseria,de ce sa fac asa si nu asa...

 

Dana



#22
anca_27

anca_27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.796 mesaje

Postat 18 mai 2014 - 12:09

Hai să vă zic eu ceva live, după o recentă spitalizare.

Toată secția de obstetrică-ginecologie și o parte de maternitate a spitalului e în renovare și ne-au băgat în saloane cum au putut. În prima zi am stat în sala de travaliu de lângă sala de nașteri, am văzut un travaliu, am auzit nașterea. Nu foarte traumatizant c-am mai trecut și eu printr-o tură. A doua zi, m-au mutat în salonul vizavi de sala de nașteri, de unde-aveam vedere deplină asupra a tot ce se întâmpla. Așa c-am mai participat la una, cu împins și rugăciuni să iasă odată copilul că mă dureau deja pe mine contracțiile mele nedureroase.

În salon cu mine, o doamnă se tăvălea de mama focului în pat, toți o tratau de colică renală. Perfuzii, mergea, venea de la baie, durerile se întețeau, asistenta o monitoriza încontinuu, dureri crunte pe sub burtă, dar nu se simțea uterul contractându-se. În urină ieșise infecție, sângera, însă nimănui nu i-a trecut prin cap s-o pună pe masă un pic. A venit medicul rezident, la fel, pipăieli, împinsături, simțea durere peste tot, dar se tot întețeau cele pe sub burtă. Ea se văieta spunând că dacă o colică renală îi face asta, nu naște natural never-ever. Durerile se întețeau și veneau tot mai des. Mie îmi miroseau a contracții, la 15 min, la 10 min, la 7 min și-am întrebat-o pe asistentă dacă, totuși, nu e posibil să fie contracții, ea fiind la prima naștere neștiind ce simte, plus că burtica era moale peste uter, sarcina mică, putea să fie săracul tare că nu ajungeai la el să-l simți cum simți un uter contractat la 40 de săpt. La 3 minute a urlat să-i dea ceva că ea nu mai poate, atunci doar la insistențele asistentei a pus-o medicul pe masă. Avea dilatație 7. Atunci a început panica, și ca la noi, toți dădeau vina pe toți și urlau toți la toți. Au pus-o pe patul din sala de nașteri s-o învețe să respire și să împingă, și după câteva minute, a născut, la 28 de săpt, o minune mică de 1300. În timp ce împingea i-au luat analiză din secreție și s-a descoperit infecție în lichidul amniotic, analiză care se putea lua mult mai devreme...

Legătura cu subiectul e întrebarea mea, decât așa, nu mai bine naști lângă o căpiță de paie, cu mama sau bunica moșindu-te? Hai să punem și posibilitatea cazului fericit în care nu naști prematur...

Cum spunea și Otiliav, sunt cazuri și cazuri, asumări și asumări, de la ale tale, până la ale asistentei, moașei, medicului.

 

30+ la noi în culcuș



#23
anca_27

anca_27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.796 mesaje

Postat 18 mai 2014 - 12:23

Ce medic...niste rai mey,,,voi n-ati vazut in mesajul intreg! [:D]

 

Eu recunosc ca daca as avea asa paciente(care oricum stiu mai bine)as refuza sa le tratez.Simplu,nu m-ar tine nervii sa am timp de 7-8 luni cit dureaza o sarcina sub supraveghere medicala,sa aud cum sa-mi fac meseria,de ce sa fac asa si nu asa...

 

Dana

 

Zău că nu te urmăresc, dar cred că ne fascinează aceleași subiecte.  [:)] 

 

Nici pe mine nu m-ar ține nervii cu un medic asemeni celui descris mai sus. 

Nu m-au ținut nervii nici când, în spital, de teama unei nașteri premature, am întrebat dr. de gardă dacă nu e cazul de dexa - îmi spusese dr. din privat care mă văzuse până atunci și fetele de-aici de pe forum. Îți dai seama cum am fost privită, exact cum spui tu, pacienta care știe mai bine. Mi-a aruncat un „o să vorbesc cu medicul care vă preia dimineață” - tot un medic cu care vorbise deja dr. din privat că sunt la Urgențe cu contracții - și la o juma de oră a venit injecția cu dexa. 

La fel m-a privit și asistenta căreia-i spusesem, în cazul de mai sus, că, poate, totuși, sunt contracții.

Și la fel m-a privit tot personalul când am pus întrebări. Și nu sunt genul cu draci să întreb ca să stric ziua cuiva. Pur și simplu împachetez întrebarea în vorbe domoale și zâmbete, pe cât pot, ca să obțin răspunsuri ce țin de sănătatea mea și-a bebeilor mei.

 

30+ la noi în culcuș



#24
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 18 mai 2014 - 12:29

Cind pleci la drum intrebindu-te"nu e mai bine sa nsti linga capita de fin"...deja nu mai e nimic de spus...

 

Totusi anca...de ce nu nasti linga capita d efin,daca chiar crezi ca asa e rezolvarea problemelor tale?

 

Dana



#25
anca_27

anca_27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.796 mesaje

Postat 18 mai 2014 - 12:42

Mergând în spital, ai încredere 100% în specialiștii de-acolo, nu? Despre asta vorbeam. Ai încredere dacă ei îți spun că e colică renală și că de fapt nu naști, ai încredere că-ți vor da cel mai bun tratament și nu trebuie tu să vii cu idei.

Lângă căpița de fân, metaforic vorbind, nașterea acasă, dacă totul merge bine până acolo, medicul și moașa îți dau undă verde, ești doar tu și Dumnezeu. 

Și prefer să sar, din nou, peste agresivitatea din limbajul tău.

 

30+ la noi în culcuș



#26
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 18 mai 2014 - 13:14


Și prefer să sar, din nou, peste agresivitatea din limbajul tău.

 

30+ la noi în culcuș

Foarte bine faci...agresivittea e in ochii tai,nu in limbajul meu,nu in intrebarea mea.

 

anca,uite fara suparare si fara s-o iei (iar)personale,mie mi s epare ipocrizie sa propavaduiesti ceva si de fapt ,in realitatea ,sa faci contrariul.

 

Daca esti atit de convinsa(nu tu in mod special)a nasterea in spital e atut de traumatizanta si ca nasterea in cada e ceea ce ti s epotriveste,de ce nu aplici?

 

E ipocrtit sa circotesti pe seama medicilor si a deciziilor lor-mai ales cind nu esti de specialitatea(mie mi s epare de risul curcilor s ate duci la medic si sa spui-mai direct sau indirect,da-mi tratamentul x ca pe forum asa au spus fetele),iar pina la urma...sa apelezi la ei,ca doar asta e solutia.

 

E ipocrit sa propovaduiesti nasterea linga capita de fin sau in cada(vezi ca Ana Maita e una dintre sustinatoarele nasterii in cada,poate o contactezi daca crezi ca asta e telul tau),cind tu vei naste in spital ,sub supraveghere de specialitate.

 

Dana



#27
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 18 mai 2014 - 13:37

Moasele sunt cadre medicale "cu facultate", si nu e o facultate usoara, cel putin aici. Se intra greu, concurenta este foarte mare, si multe au si specializati postuniversitare, masterate etc. Dar si in Romania, studiile se fac in cadrul Facultatii de Medicina, 4 ani batuti pe muchie, nu vad de ce se vorbeste cu asa putina consideratie de ele.

 

Am asistat la 9 nasteri pana acum (prin profesia mea, fac si acest lucru) si la 6 dintre ele, mama a fost asistata doar de moase (celelalte 3 au fost o cezariana, o nastere cu forceps, si o nastere cu complicatii, graviduta de 17 ani cu preeclampsie, a fost nevoie de ventuza). Aici toata lumea isi doreste sa fie asistate doar de moase, deoarece asta inseamna ca nu sunt probleme, in momentul in care apare doctorul inseamna ca ceva nu e in regula sau e posibil sa fie complicatii.



#28
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 18 mai 2014 - 14:16

Dark, si in Franta e la fel, moasele sunt persoane (sunt si barbati, se pare) care au facut studii lungi si sunt extrem de competente. Am nascut cu moasele in 2 rinduri, erau si medici pe acolo (e un spital universitar), insa afara de anestezist si de pediatru nu a fost mare nevoie de altceva.

 

Si examenele de dupa tot moasa le facea.



#29
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 18 mai 2014 - 14:32

Eu am nascut cu doctor a doua oara- a fost VBAC, deci protocolul cerea obligatoriu prezenta unui medic, asa ca am nascut cu o moasa si o rezidenta - dar si la mine, ca la Mik, toate controalele post-natale, si in spital, si acasa (am fost externata la 15 ore dupa ce am nascut) au fost facute de moase. Anestezistul nu a mai ajuns, il chemasera, dar pana sa apara eu eram deja "la impins" , au mers foarte repede lucrurile la mine a doua oara. Neonatoloaga a vazut-o pe pitica a doua zi, sa ne dea OK-ul de plecat acasa (am nascut la miezul noptii), aparuse si dupa ce am nascut la vreo 15 min, dar i-au spus moasa si rezidenta ca totul e ok (piticuta era deja la san si sugea colostru). Apoi, pana la controlul de 6 saptamani post-natal, care se face de catre medicul de familie (mama si bebe) si health visitor, un fel de asistenta pediatra (bebe), am fost vazuta doar de moase in primele 9 zile si apoi de catre asistenta pediatra.



#30
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 18 mai 2014 - 14:41

In legatura cu gravida care pune multe intrebari si chestioneaza, uite, eu nu am fost multumita cu ce mi-a spus medicul cand eram preocupata daca ar trebui sau nu sa fac amniocenteza  si doctorita, fara sa o cer, m-a trimis sa vorbesc cu alt medic care se pricepe mai bine (chiar ea a recunoscut asta). Iar medicul, care intamplator era chiar seful pe Ob-Gyn pe NHS Greater Glasgow, nu doar ca nu s-a suparat si ne-a raspuns foarte frumos la ce intrebari am avut si eu si sotul, ba chiar s-a oferit sa ma ia dansul " in evidenta", adica sa imi faca dansul a doua ecografie iar la urmatoarele doua controale sa ma vada tot dansul.





Etichetat si cu nastere, nasterea acasa

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -