Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Nasterea acasa, poezie sau nebunie?

nastere nasterea acasa

63 raspunsuri la acest subiect

#11
floaredemac

floaredemac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.675 mesaje

Postat 15 mai 2014 - 09:24

Pe langa motivele enumerate mai sus, poetice, sentimentale, etc, mai este si factorul BANI. O nastere acasa va costa intotdeauna mai putin decat una la spital, de aceea si este promovata in strainatate. Cezariana la fel, este o interventie scumpa, facuta doar in caz de necesitate reala, nu fiindca mama se teme de dureri sau nu vrea sa isi strice organele genitale.

Nu as putea niciodata sa pun in pericol viata copiilor mei doar ca sa ma simt eu bine la nastere. In caz de complicatii serioase, sunt 2 variante, in principiu: 1. copilul moare 2. copilul ramane cu sechele care pot fi foarte grave, cauzate de lipsa de oxigenare a creierului. Cu Dumnezeu inainte... sunt credincioasa si sunt situatii in care si medicii spun ca tine doar de Dumnezeu evolutia,  dar nu pot fi inconstienta, cand e vorba de soarta unui copil, doar pt confortul meu psihic sau fizic.



#12
floaredemac

floaredemac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.675 mesaje

Postat 16 mai 2014 - 10:23

Aseara am vazut o emisiune pe TLC, era o gravida care nastea natural la spital, cu moase. A iesit capul copilului, gravida nu prea a mai avut putere pt expulzie. Au intervenit inca 4 moase, practic s-a dat alarma, au contribuit toate si a durat ceva pana au scos copilul si l-au facut sa respire normal. Era inert aproape. Avusese si primul scaun intrauterin, era posibil sa fi inspirat meconiu. Ce s-ar fi intamplat acasa? O singura moasa , maxim 2 ar fi facut fata? Si sarcina era normala, travaliul fusese normal....



#13
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 16 mai 2014 - 11:59

Aseara am vazut o emisiune pe TLC, era o gravida care nastea natural la spital, cu moase. A iesit capul copilului, gravida nu prea a mai avut putere pt expulzie. Au intervenit inca 4 moase, practic s-a dat alarma, au contribuit toate si a durat ceva pana au scos copilul si l-au facut sa respire normal. Era inert aproape. Avusese si primul scaun intrauterin, era posibil sa fi inspirat meconiu. Ce s-ar fi intamplat acasa? O singura moasa , maxim 2 ar fi facut fata? Si sarcina era normala, travaliul fusese normal....

 

Cam asa a fost la mine a treia nastere. Copilul a ramas blocat in umeri. In aceste cazuri in general corpul copilului e blocat in bazin, degeaba s-ar mai fi contractat uterul sau ar fi impins mama. E chiar o situatie aiurea, sa nu poti face nimic. Si la noi s-a dat alarma dupa cateva minute, parca 5-6 minute, cat au incercat 2 moase sa rezolve. Pana la urma tot cu apasat pe burta au scos-o dar a fost buna moasa care a venit ca a stiut exact unde sa apese si a iesit din prima incercare.

 

Eu nu-s facuta sa nasc acasa, clar. N-am avut nici o nastere fara palpitatii.

 

Cred insa ca sunt si viitoare mamici care sunt atat de optimiste incat nu apreciaza corect anumite riscuri. Familia le sustine insa si medicul ar trebui sa-si dea acordul. Si chiar si asa raman riscuri, si nu putine.



#14
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 16 mai 2014 - 13:36

O prietena de-a mea a nascut acasa, al patrulea copil. Primul nastere, travaliu 8 ore, a doua, vreo 4 ore, a treia, mai putin de 2.5 ore, abia a ajuns la spital. Aici, in UK, nu toate spitalele au maternitati, cea mai apropiata maternitate se afla peste la o ora si jumatate de satul unde locuia ea. Atat ea, cat si moasele au estimat ca a patra nastere va fi mai rapida decat a treia, deci in cazul ei cea mai buna solutie era nasterea acasa. La 25 de km de satul ei era un orasel cu clinica "de moase" (deci unde merg gravidele doar la control, nu nasc) asa ca in momentul in care i se rupea apa trebuia sa sune acolo, si doua moase ajungeau la ea acasa in urmatoarele 20-30 de min. Moasele o vizitasera cu cateva saptamani inainte si au adus o parte de "echipament", inclusiv un fel de mini-bazin. Restul echipamentului il aduceau cand erau chemate. Tot in orasel era si spital cu sectie de Urgente (A&E) deci in caz de nevoie i se trimitea ambulanta de acolo. De ambulanta nu a fost nevoie, moasele au ajuns repede, travaliul a decurs normal, si ea a nascut acasa cu moasele si totul a fost OK, si cu ea si cu bebelina. 



#15
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 16 mai 2014 - 17:20

Exista si cazuri fericite unde nasterea acasa se desfasoara normal si totul iese bine dar asa cum a scris mai sus floare de mac pot aparea si complicatii. Si pana sa ajungi la spital poate fi prea tarziu. Asa ca eu nu cred ca este ok sa nasti acasa oricat de frumos s-ar parea.



#16
Dd_tash

Dd_tash

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 308 mesaje

Postat 17 mai 2014 - 23:23

ai perfecta dreptate anca.. dar eu nu m-as incumeta sa nasc acasa oricat de mult as tanji dupa avantajele pe care le-ai enumerat mai sus. Poate ca nu am atat de multa incredere in mine dar nu mi-as ierta-o niciodata daca copilul meu ar pati ceva din cauza ca am dorit sa nasc acasa...

 

Daca ai alege sa nasti acasa inseamna ca ai ales asta in primul rand pt binele copilului tau...pt ca stresul tau la nasterea traumatica i-ar face rau si lui...mi se pare, din ce spui, ca vezi nasterea acasa ca pe un moft personal, facut strict pt confortul tau...

 

Situatia inversa cum o vezi, aceea de a naste la spital si din cauza manevrelor doctorilor copilul tau sa pateasca ceva? Tragedia aia cine ar mai trebui sa si-o ierte?

 

Cred insa ca sunt si viitoare mamici care sunt atat de optimiste incat nu apreciaza corect anumite riscuri. Familia le sustine insa si medicul ar trebui sa-si dea acordul. Si chiar si asa raman riscuri, si nu putine.

 

Ma insel sau am senzatia ca vezi notiunea de "optimism" ca pe un echivalent al "inconstientei"?



#17
iulia_b

iulia_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 18 mai 2014 - 06:47

Acum cateva zeci de ani bunicile noastre nasteau acasa, pe camp, laolalta cu ceilalti membri ai familiei. Ce daca mai mureau, mortalilatea materna si cea infantila fiind foarte mare, conteaza ca nasteau acasa intr-un mediu familiar, ca o poezie (de cele mai multe trista) [batcap]

Daca tot se vrea "natural" de ce se mai fac atatea pregatiri, de ce cu moase, de ce cand iti vine nu nasti la magazin, in autobuz, asa, pur si simplu cum ar trebui sa fie, ca bunica la cules de porumb?


Editat de iulia_b, 18 mai 2014 - 06:53 .


#18
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 18 mai 2014 - 07:30

Pe tata bunica l-a nascut langa "gluga de coceni"....



#19
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 18 mai 2014 - 08:38

Asta cu nascutul pe cimp stiu ca nu e un mit. Mama era mica (vreo 11 ani) si "mosit" pe o femeie care era ea pe cimp sa duca mincarea celor la strins porumbul. Insa, si inainte, daca o femeie era sa nasca si avea cine sao suplineasca era tinuta acasa si moasele nu se duceau la cimp.

 

Si nu, nascutul acasa nu mi se pare poetic deloc; mi se pare iresponsabil cu sanatatea noului nascut si cu sanatatea proprie.



#20
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 18 mai 2014 - 08:52

Ma insel sau am senzatia ca vezi notiunea de "optimism" ca pe un echivalent al "inconstientei"?

 

Cred ca un medic poate aprecia daca e inconstienta sau nu pentru plus ca depinde de la caz la caz.





Etichetat si cu nastere, nasterea acasa

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -