Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Muncim pe bani putini sau stam acasa?


28 raspunsuri la acest subiect

#21
anca_27

anca_27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.796 mesaje

Postat 12 mai 2014 - 05:27

Da sfoara in tara la alte mamici-prietene, pune anunturi la gradi, intreaba la magazinul de cartier unde mergi, din ce-am vazut aici la alte mamici sunt destule doamne pensionare care ar mai face si ele ceva. Intreaba bone de la gradi care scot copii, se mai stiu si ele intre ele. Tin pumnii sa gasesti cea mai buna solutie pentru voi. [flo]

#22
anda141

anda141

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.455 mesaje

Postat 21 octombrie 2014 - 16:57

Poti cauta o gradinita cu program pana la 18 .Majoritatea au acest program si majoritatea parintilor au joburi, asa ca o solutie trebuie sa existe. Nu mi se pare necesara o bona pe care sa o platesti cu jumatate din salariul tau, doar ca sa ia copilul de la gradinita si sa stea o ora cu el. Pentru menaj la fel, te poti descurca foarte bine. A ajunge la ora 18 acasa nu e deloc tarziu, ai destul timp sa le faci pe toate. Vorbesc din punctul meu de vedere, care plecam la 7 dimineata de acasa si ajungeam dupa 7 seara si nu am avut niciodata bona sau menajera ,dar faceam curatenie generala amanuntita saptamanal , mancare si tot ce mai trebuia. deci se poate :) 



#23
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 22 octombrie 2014 - 16:10

Subiectul e din mai, s-o fi descurcat pana acum

 

Totusi, daca ai program 7 dimineata - 7+ seara, cum apuci sa faci curatenie generala amanuntita saptamanal, mancare si tot ce mai trebuia?



#24
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 22 octombrie 2014 - 16:18

Subiectul e din mai, s-o fi descurcat pana acum

 

Totusi, daca ai program 7 dimineata - 7+ seara, cum apuci sa faci curatenie generala amanuntita saptamanal, mancare si tot ce mai trebuia?

 

poti, dar asta inseamna sa te duci la culcare mult dupa miezul noptii. iar treburile facute pe bucatele/in paralel cumva.



#25
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 22 octombrie 2014 - 18:40

Banuiesc ca acea curatenie se face in week-end, altfel mi-e greu sa cred ca se apuca cineva de sters praful sau de aspirat la 9-10 seara.



#26
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 22 octombrie 2014 - 21:40

Selene, eu nu dadeam cu aspiratorul intre 9 si 10 seara ca sa nu-mi scol copilasii si nici praful nu-l stergeam ca nu-l vadeam pe tot. [:)] (pun la trecut caci am scapat de treaba asta).

 

Insa pun rufe la spalat sau la uscat (masinile sunt in incaperea de spalat rufe si nu se aud din dormitoare). Se intimpla foarte des sa calc intre 9 si 10 jumate seara, sunt multe emisiuni dragute la radio si timpul trece repede. Pe a doua zi fiecare isi pune rufele curate in dulap.



#27
monik2014

monik2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 432 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 08:58

si cand erau bolnavi?

probabil lucrezi la vreo institutie publica,altfel nici un patron nu te lasa sa ai concedii medicale de ingrijire a copilului....asa,dese.Te-ai intors pentru stimulentil de insertie,la fetita. e clar ca salariu plus stimulent era mai mare decat indeminzatia.

Chiar daca cu mareee intarziere am sa dau un raspuns.

In 3 ani mi-am luat o singura data concediu medical cand am facut cu totii varsat de vant. In rest copii mei nu s-au imbolnavit atat de tare incat  sa fiu nevoita sa  stau cu ei acasa. Cel mult imi luam o jumatate de zi libera.Poate a fost noroc, poate a fost imunitatea buna...

 Si nu, nu lucrez la o institutie de stat, ci la o multinationala unde cerintele sunt mari si deadline-urile trebuiesc respectate. Si unde apar tot felul de delegatii si sedinte cu plecari de 2-3 zile. In asemenea situatii sotul se ocupa de copii. Avantajul meu este ca nu am un job static si ma pot misca.

Si inca un nu, nu m-am intors pentru stimulent ci pentru ca dupa 3 ani de stat acasa cu copii am simtit ca e nevoie sa ma intorc in la munca. Ma simteram ramasa in urma dpdv profesional.



#28
astridhappy

astridhappy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 26 noiembrie 2014 - 21:39

"nu, nu m-am intors pentru stimulent ci pentru ca dupa 3 ani de stat acasa cu copii am simtit ca e nevoie sa ma intorc in la munca. Ma simteram ramasa in urma dpdv profesional."

Asta mi se pare cheia sau cel mai bun raspuns la acest topic. Daca nu simti nevoia sa te reintegrezi profesional (vorbesc de nevoia psihica nu cea materiala) nici un job nu iti va suplini dorinta de a sta toata ziua cu puiul tau. 

Daca esti plamadita din celalalt aluat, atunci vei gasi resurse pentru a te reintoarce la job, chiar la unul platit mai putin la inceput,k cu speranta ca odata reintrata "in circuit" vei avea acces si informatii despre unul mai bine platit, la un moment dat.



#29
Michella2016

Michella2016

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 24 mai 2015 - 19:14

Ideal ar fi sa lucrezi, altfel iti va fi mult mai greu peste cativa ani sa iti gasesti un job bun. Sunt convinsa ca gasesti o pensionara, daca ti se pare ca o studenta nu are experient\, care sa se ocupe de copil. In afara de asta, ar trebui sa te gandesti si la pensie, stiu, pare ridicol sa o faci de acum. Dar daca ai mereu salariul minim pe cartea de munca, nu cred ca va fi bine mai incolo. Chiar daca ramai cu putini bani in mana dupa ce platesti o bona, pe termen lung ai de castigat mai ales profesional.




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -