Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Muncim pe bani putini sau stam acasa?


28 raspunsuri la acest subiect

#11
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 10 mai 2014 - 21:37

In Romania job-ul e oficial 8 ore dar defapt muncesti si cate 10-12 ore/zi. Sunt foarte putini angajatorii care te inteleg cand ai copilul bolnav, sau cand ai nevoie macar de 1 ora sa pleci mai devreme de la servici. Pe persoanele din jur nu te poti baza prea mult. Te lasa balta cand nu te astepti. Iar salariul primit nu o sa satisfaca pretentiile menajerei/bonei. Eu sunt patita.

 

Daca tot castiga sotul suficient, si ai deja un part-time, eu sincer iti spun sa nu te gandesti la job ful time macar pana nu e copilul destul de mare sa poata sta singur acasa 1-2 ore pana ajungi tu.

 

Nu ai cum sa te plafonezi daca ai cateva colaborari. Si eu sunt economist si stiu ce spun. 



#12
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.250 mesaje

Postat 10 mai 2014 - 21:53

Am inteles ca si in romania sint acum cluburi de vacanta, deci pt vara il poti da acolo pt o saptamina, doua.

Nici noi nu am avut avut deloc ajutor. Am avut un childminder, care e o femeie ce are grija de mai multi copii la ea acasa(muuult mai ieftina ca o bona),  apoi am apelat la o vecina sa-l ia de la scoala si sa-l aduca acasa, unde in mai putin de o ora apaream eu de la servici (avea vreo7-8 ani deja), acum mi-am schimbat orarul la servici, lucrez 8.30-17 ca sa-l pot lua din statia de autobz la 17.15. 



#13
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 10 mai 2014 - 22:06

Am inteles ca si in romania sint acum cluburi de vacanta, deci pt vara il poti da acolo pt o saptamina, doua.

Nici noi nu am avut avut deloc ajutor. Am avut un childminder, care e o femeie ce are grija de mai multi copii la ea acasa(muuult mai ieftina ca o bona),  apoi am apelat la o vecina sa-l ia de la scoala si sa-l aduca acasa, unde in mai putin de o ora apaream eu de la servici (avea vreo7-8 ani deja), acum mi-am schimbat orarul la servici, lucrez 8.30-17 ca sa-l pot lua din statia de autobz la 17.15. 

Eu pot sa-ti spun din experienta proprie. Am o fetita care anul acesta va intra la scoala si inca o fetita in grupa mica la gradinita.

 

Am avut mai multe bone. Una mi-a batut copilul, alta cerea mereu ceva extra bani fata de ce negociasem, alta uita sa mai vina sau intarzia.. Cluburile de vara cum spui tu, sunt defapt gradinite particulare. In Bucuresti, unde locuiesc eu, cea mai ieftina gradinita particulara costa 1000 ron/luna/copil. Daca iti iei job cu 1200 lei/luna n-o sa ai din ce sa platesti.  Vecinele, prietenele, etc, te ajuta ocazional, nu zi de zi. 

 

Depinde mult de varsta copilului. Daca este micut, este predispus la multe raceli. La gradi particulara duci sau nu copilul tot trebuie sa platesti. 

 

Gradinita de stat, cel putin cea pe care o frecventeaza acum copiii mei, este ok, dar cand ti-e lumea mai draga, te anunta seara, ca a doua zi trebuie sa tii copilul acasa. Fie ca se deratizeaza, fie ca s-a imbolnavit educatoarea si ca n-au cu cine sa o inlocuiasca, fie .... diverse. 

 

In Romania cand da prima ninsoare, imediat se inchid gradinitele. Am patit-o anul acesta. Cunoscutii au servici ca si mine, si pur si simplu n-am avut cu cine sa las copiii. Mi-am riscat job-ul stand acasa cu ei. Plus rautatea colegilor carora nu le pasa ca ai tu copil. Daca ei sunt chemati la lucru, au aceeasi pretentie si de la tine. 

 

In Romania, fie ai bunici care vor sa se implice, fie ai bani suficienti sa platesti bona sau gradinita particulara. Altfel... pur si simplu n-ai cum sa respecti programul de 8 ore de la servici.



#14
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.250 mesaje

Postat 10 mai 2014 - 22:14

Si la noi se inchid scolile la primul fulg, dar in general sefii sint intelegatori daca suni ca nu poti veni la servici. Si eu as lucra numai jumatate de norma daca as fi in locul Irinei, pina mai creste copilul, dar nu as renunta complet la servici.



#15
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 10 mai 2014 - 22:17

Da, part-time-ul este solutia ideala. Asa ramane conectata la job si are timp si de copil. [flo2]



#16
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 11 mai 2014 - 00:55

Ideal ar fi sa gasesti inca 2 zile pe saptamina cu orar de la 9 la 16.30 si platite cu 800 lei. In felul asta ai lucra numai 4 zile/sapt si ai cistiga 1600 lei, adica mai mult decit cele 5 zile cu 1200 lei.



#17
irina_helena

irina_helena

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 11 mai 2014 - 08:12

 Mariana, cata dreptate ai! La noi putini angajatori accepta sa lucrezi de acasa sau sa ai un program flexibil. Si vorbesti pentru niste sarcini la inceput, iar ele se dubleaza pe parcurs, de nu ajungi in veci sa te incadrezi in programul 8-17.

Multumesc fetelor!

Am sa raman deocamdata la part-time-ul pe care il am acum. Si daca am sa gasesc ceva care sa fie destul de bine platit cat sa-mi pemit pe cineva atunci am sa schimb jobul.



#18
monik2014

monik2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 432 mesaje

Postat 11 mai 2014 - 10:02

Parerea mea este ca poti face si una si alta. Adica poti merge si la serviciu full time si sa ai grija de copil. Eu m-am intors la munca cand baiatul meu avea 2 ani jumate si fata mea 1 an. Nu a fost simplu, dar am reusit. Baiatul a inceput gradinita si fata a mers la cresa. In vacante ma ajutau bunicile, una din ele e din alt oras.

Si uite ca au trecut 3 ani!

Statul acasa te  plafoneaza. Iar gasirea unui loc de munca dupa pauze foarte mari e dificila.



#19
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 11 mai 2014 - 13:09

si cand erau bolnavi?

probabil lucrezi la vreo institutie publica,altfel nici un patron nu te lasa sa ai concedii medicale de ingrijire a copilului....asa,dese.Te-ai intors pentru stimulentil de insertie,la fetita. e clar ca salariu plus stimulent era mai mare decat indemnizatia.

 

Femeia a spus clar,lucreaza dar cu 4 ore nu opt.E idealul,daca sotul aduce bani.

 

Mai stiu o tipa,lucreaza la o mare reprezentanta auto....a facut la fel ca tine,doar ca salariul ei plus al sotului(patron)erau mult mai mari decat indemnizatie plus venituri sot.Nu se compara,baiatul merge la bunica in alt oras vara...ea ramane doar cu fata,care are bona full time.Las` ca nu se plafoneaza pana mai creste copilul.....


Editat de eumada, 11 mai 2014 - 13:10 .


#20
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 12 mai 2014 - 00:45

[:-)))]  cum spuneam. Cuvintele magice sunt "bunici implicati" in cazul lui monik2014. Ce n-as da sa am si eu niste bunici pe care sa ma pot baza la nevoie.




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -