Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Muncim pe bani putini sau stam acasa?


28 raspunsuri la acest subiect

#1
irina_helena

irina_helena

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 10 mai 2014 - 14:24

Buna tuturor!

 

Am o mare dilema si cum tot timpul am gasit ajutor pe DC, sper sa gasesc si acum:

 

M-am mutat cu familia in Constanta de aproape 1 an. Sotul, si-a pastrat vechiul job pentru ca e mutumit de salariu si face naveta Cernavoda-Constanta. Deci, casa pe mana mea. Eu, economist de meserie, mi-am gasit un job part-time, 2 zile pe saptamana, de la 9 la 16:30, platit cu 800 de lei net/luna. 

Pentru ca salariul actual e mic si pentru ca mai am 3 zile din saptamana cand as putea sa mai fac ceva, am inceput iar cautarile. Mi-am gasit ceva cu 9-17:30 cu 1200 lei net/luna. Problema e ca la gradi se termina programul la 17:00 si piticu trebuie luat. In cazul asta  trebuie sa angajez pe cineva, eventual ca menajera, cu atributii si de bona, care sa-mi ia copilul de la gradi si sa-l duca acasa. 

 

Si acum vine partea unde cer ajutorul vostru:

-cam cat costa un astfel de serviciu? ati gasit pe cineva pe care s-o platiti si care sa stea doar cateva ore cu copilul, sau doar cand e racit/in vacanta? Din cauza timpului limitat pentru care am nevoie, ma gandisem sa faca si menaj de 2 ori pe saptamana, ca macar asa sa inteleaga si doamna ceva din program si salariu. 

-dar, pe de alta parte, ma intreb daca merita: eu iau 1200 lei, dau bonei/menajerei 500 (daca o sa gasesc de banii astia) si raman cu 700 lei. Se merita??

 

Va rog, cele cu situatii similare, cum ati procedat? Ce sa fac? 

 



#2
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 10 mai 2014 - 15:09

ramai pe varianta actuala.daca sotul tau aduce bani cat sa va descurcati...ce iei pe mere dai pe pere.Asa ca.....



#3
irina_helena

irina_helena

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 10 mai 2014 - 16:06

Paradoxal sau nu, imi lipseste programul 8-17(si de multe ori si peste), de luni pana vineri... Acum parca nu sunt implinita in totalitate. Si din cauza asta, uneori trec cu vederea cat de mult am muncit ca sa ajung la experienta profesionala pe care o am acum si  sunt dispusa sa muncesc pe bani mai putini, numai sa muncesc. 

Pe de alta parte, imi spun singura ca nu trebuie sa uit si de familia mea.

Unde o sa ajungem daca alergam asa, in ritmul asta grabit al vremurilor noastre?... 



#4
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 10 mai 2014 - 17:12

Trebuie sa te gindesti ca timpul trece, copilul creste, tu te deprofesionalizezi si imbatrinesti.  Dupa pauze lungi e greu sa te re-angajezi.



#5
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 10 mai 2014 - 17:19

Eu as zice sa mai cauti inca un part time.

Programul intreg nu prea te avantajeaza. In afara faptului ca banii sunt putini, vei avea nevoie de ajutor la menaj si cu copiii, si timpul petrecut cu familia se va diminua considerabil. 



#6
irina_helena

irina_helena

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 10 mai 2014 - 18:57

 

Trebuie sa te gindesti ca timpul trece, copilul creste, tu te deprofesionalizezi si imbatrinesti.  Dupa pauze lungi e greu sa te re-angajezi.

Asta e si temerea mea. Sa nu ma plafonez. 

Dar de preturi pentru menaj si supraveghere copil din cand in cand ce-mi puteti spune?

 



#7
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 10 mai 2014 - 19:21

Eu nu pricep de unde atata menaj la o familie cu un copil care e mai mult afara decat acasa . Cand vii poti pune masina la spalat in timp ce pregatesti ceva pentru cina , si mai aranjezi ceva .Exista aaspirator , masina de spalat , tot felul de electrocasnice , de ce as mai da banii cuiva sa le foloseasca si dupa sa ma plang ca nu ma incap hainele.

 

Copilul il poate lua o cunostinta sau o vecina , o studenta, etc, nu e nevoie de bona , Ai nevoie doar de o ora . Cred ca sunt destule persoane care asteapta sa fie platite pentru un serviciu asa usor. Poti vorbi cu o eleva de liceu eventual .

 

Cum a spus si letitia , e greu sa-ti gasesti ce vrei dupa o perioada de inactivitate. Dar nu stii niciodata de unde sare iepurele.

 

Daca poti sa lucrezi de acasa ar fi excelent.

 

Nu poti compara merele cu perele intotdeauna.


Editat de missdarcey, 10 mai 2014 - 19:32 .


#8
irina_helena

irina_helena

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 10 mai 2014 - 19:49

Si ce fac cand e vacanta sau se imbolnaveste copilul? Am o matusa care sta la 2 blocuri de mine. MI-a zis ca nu se baga, desi i-am zis ca o platim. Parintii sunt si ai mei si ai lui in alte judete, fiecare cu vietile lor. Pentru vacanta ma pot ajuta 1-2 saptamani. Si dupa aia suntem pe cont propriu. Asa ca decat cu rudele, mai bine platesc pe cineva.

 

Sunt situatii cand nu pot lasa copilul pe mana unei eleve/studente; preferam o doamna cu experienta. Si asa a aparut ideea mea de menajera/bona. Ca asa, de menaj ma descurc singura. Dar am nevoie de cineva responsabil. Stie omul ca vine de 2 ori/saptamana si are un venit sigur de la mine. Si cand am nevoie sa stea si cu baiatul o platesc suplimentar. 



#9
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 10 mai 2014 - 20:03

Nu pot sa cred ca in Romania stau joburile agatate pe toate gardurile si pensiile sunt mari incat nimeni nu are nevoie sa mai faca un ban in plus. Pe oricine gasesti trebuie sa stabiliti niste conditii de la inceput , unde are voie sa il duca , ce poate sa ii dea de mancare , sa nu il lase cu o terta persoana. La urma urmei e vorba doar de o ora , trebuie sa fie in siguranta si cam atat .

#10
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 10 mai 2014 - 21:25

Irina, daca copilul merge la gradinita, nu poti intreba mamele altor copii cum fac? Poate bona uneia poate lua si copilul tau pt o ora la ea sau una din mame care poate sta acasa. Contra cost binenteles, dar o mult mai putin decit o bona. Cind se imbalnaveste, poate poti lucra de acasa sau iti iei medical. In vacante poate aranjezi cu bunicii. De ce creste, copilul se imbolnaveste din ce in ce mai putin, deci o sa se rezolve si asta.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Astăzi, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -