Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Servici vs stat cu copilul


356 raspunsuri la acest subiect

#1
cristiama

cristiama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 670 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 16:31

A postat si Selene ceva asemanator, doar ca subiectul s-a inchis.

 

Asa, deci dilema mea de ceva vreme: cum se pot "duce" amandoua, care e raportul corect, unde gresesc?

 

La mine ar fi cam asa: am devenit mama tarziu, dupa 40 de ani si f multi ani de tratamente. Am stat acasa 2 ani cu copilul, si dupa ca orice om al muncii constincios m-am intors la servici, multinationala, program cam lung, munca pe masura, salariu nu cine stie ce.

 

A fost cam dramatic ca intr-un an am schimbat 7 bone, acum am gasit o bona buna.... daaaar, i-am tot spus ca suntem multumiti si cere mai multi bani.

 

Bine, dam copilul la gradi dar o sa se imbolnaveasca, ca am tot incercat cu gradi din timp in timp deci pastrez bona in continuare.

 

Asa ca va fi cam asa: eu lucrez ca sa plates bona, doar ca sunt din ce in ce mai  obosita, nu am energie pt copil si care o fi rostul?

 

Pe de alta parte, la varsta mea va fi greu sa imi gasesc alt job daca descopar ca nu vreau sa stau acasa. Offff!

 

 



#2
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 16:47

Gradi... degeaba fugiti de gripe si alte "minuni" speciifice varstei. Mai tarziu se va intoarce impotriva copilului.



#3
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 16:51

Asta cu imbolnavirea copilului la gradinita e un mit, sau mai bine zis e o falsa problema. De exemplu copilul tinut acasa tot e expus la imbolnavire, ceilalti membri ai familiei ramand activi din punct de vedere social. Prin expunerea parintilor (sau a bonei acolo unde e cazul) se expune si copilul ulterior. Pe de alta parte copilul va trebui odata si odata sa intre in colectivitate, prin inscrierea la clasa 0 sau clasa 1 (nu mai stiu exact care e prima obligatorie) si atunci va trece exact prin ce ar trece daca l-ai duce la gradi. Imbolnavirile astea usoare au si ele un rol in formarea imunitatii, 

Copii mei au fost in gradi de la varste fragede 2 luni baietelul si 4 fetita si dupa perioada de inceput in care racelile au fost mai frecvente, dar deloc serioase acum nu mai avem probleme aproape de loc (curge nasucul 1-2 zile si sunt gata ).



#4
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 16:55

Da, pastreaza bona si du copilul la gradi.

La orice varsta il duci, se va imbolnavi. (nu e mit, e ceva normal la intrarea in colectivitate, dar se manifesta diferit de la copil la copil) Nu-ti lasa serviciul, nu e de lasat. Chiar daca o perioada mai platesti bona degeaba si nici tu nu te alegi cu nimic din salariu. Desigur, daca iti permiti sa platesti bona si gradinita.

Daca nu ai o dedicatie puternica si niste venituri, altele decat ale tale, babane, nu e de stat acasa.



#5
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 17:08

Dar sa-ti cauti un alt job, mai bine platit, cat inca lucrezi aici, n-ai incercat? Pentru ca asa cum spui tu, ce castigi dai la bona, nu prea ai nicio motivatie sa te ti de job.

 

Si eu sunt de acord cu ce s-a spus deja, copilul trebuie sa intre in colectivitate, bolile "copilariei" le va faci si acolo, si stand acasa, nu e ferit semnificativ mai mult daca nu intra in contact cu alti copii zi de zi. 

 

In locul tau as pastra bona cumva cu jumatate de norma (sau la cerere), si as da copilul la gradinita.



#6
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 17:57

Ai mentionat foarte bine virsta. Eu ma uit ca aici unde traiesc eu e greu sa gasesti de munca dupa o anumita virsta. Lumea nu stie cum sa isi mai vopseasesca parul (inclusiv barbatii) sa arate cit mai tineri la interviu, desi sint legi clare care spun ca nu poti discrimina in functie de virsta, sex, religie etc. Se intimpla si inca des.



#7
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 18:13

Eu mi-am mai spus parerea si la subiectul precedent.

nu-ti lasa jobul, painea din mana.

 

copilul devine de la o zi la alta tot mai independent. O perioada va merge la gradi si se ga mai imbolnavi, deci vei mai avea nevoie de cineva ca backup, apoi se va adapta la gradi si va fi din ce in ce mai bine.

 

Daca stai acum cativa ani acasa iti va fi apoi foarte greu sa-ti mai gasesti de lucru, vei avea 2 dezvantaje: varsta si statul pe tusa un nr de ani.

 

un copil mare sau adolescent prefera sa existe mai multi bani in bugetul familiei decat mama non stop acasa. 



#8
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 18:20

Intrebarea cheie e: "Tu de ce te duci la munca?" Te duci ptr. ca vrei sa muncesti sau ca sa faci bani? Simti ca sacrifici timp cu copilul ca sa te duci la serviciu? Sau esti impacata?  Daca te duci la munca (impacata) de dragul serviciului si nu neaparat ptr. bani, atunci, du-te la munca. Daca te duci la munca ptr. bani si tot ce faci dai pe bona, nu se justifica.



#9
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 18:21

Eu mi-am mai spus parerea si la subiectul precedent.

nu-ti lasa jobul, painea din mana.

 

copilul devine de la o zi la alta tot mai independent. O perioada va merge la gradi si se ga mai imbolnavi, deci vei mai avea nevoie de cineva ca backup, apoi se va adapta la gradi si va fi din ce in ce mai bine.

 

Daca stai acum cativa ani acasa iti va fi apoi foarte greu sa-ti mai gasesti de lucru, vei avea 2 dezvantaje: varsta si statul pe tusa un nr de ani.

 

un copil mare sau adolescent prefera sa existe mai multi bani in bugetul familiei decat mama non stop acasa. 

 

Nu neaparat. EU am preferat sa o am pe mami acasa.



#10
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 18:22

Asta cu imbolnavirea copilului la gradinita e un mit, sau mai bine zis e o falsa problema. De exemplu copilul tinut acasa tot e expus la imbolnavire, ceilalti membri ai familiei ramand activi din punct de vedere social. Prin expunerea parintilor (sau a bonei acolo unde e cazul) se expune si copilul ulterior. Pe de alta parte copilul va trebui odata si odata sa intre in colectivitate, prin inscrierea la clasa 0 sau clasa 1 (nu mai stiu exact care e prima obligatorie) si atunci va trece exact prin ce ar trece daca l-ai duce la gradi. Imbolnavirile astea usoare au si ele un rol in formarea imunitatii, 

Copii mei au fost in gradi de la varste fragede 2 luni baietelul si 4 fetita si dupa perioada de inceput in care racelile au fost mai frecvente, dar deloc serioase acum nu mai avem probleme aproape de loc (curge nasucul 1-2 zile si sunt gata ).

Da-mi voie sa te contrazic. Pe vremea cand sistemul imunitar al Victoriei era compromis si sotul meu lucra, Victoria nu s-a imbolnavit niciodata. Dar nici la gradi nu mergea. Sistemul imunitar normal + gradi = multe raceli.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -