Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum scapati de ciudati?

parinte copil protectie ciudati solutii

27 raspunsuri la acest subiect

#11
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 15:36

oh, pai da daca le respunzi normal ca se intind la discutii, ciudati sau nu. 

 

nu-ti fie teama de ce va gandi lumea despre tine, zi si tu "o zi buna va doresc", ia copila si mergi mai incolo.  ca nu ai de unde sa stii cum vor evolua discutiile, asa ca mai bine nu.

 

cel putin asta e tehnica mea



#12
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 15:44

Aici, unde merg eu cu copila, sunt multi bunici, femei si barbati, cu nepotii, colegi de gradinita sau nu, nu e neobisnuit sa se aseze unul, altul, langa mine, si sa ma intrebe diverse sau sa-mi povesteasca diverse, despre nepoti, despre copii, despre ei. Copilul meu e foarte admirat pentru ca, in oras, sunt putini copii blonzi cu ochi albastri, cum e a mea, predomina cei cu parul si ochii inchisi la culoare. 

 

Individul asta, insa, e... scary.



#13
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 15:50

Te invata Bahoi  [:-)))]

 



#14
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 15:50

mie nu mi -a intamplat sa ma abordeze bunici/ parinti prin ro, in parcuri, dar bine ai mei erau si mici, nu stateam jos, trebuia sa fiu tot dupa ei.

 

aici e frecvent ca lumea sa converseze in timp ce copiii se joaca, asa mi-am facut multe cunostinte. 

 

dar daca ceva mi se pare ciudat, la primul semn spun have a good day si plec intre copii. cred ca ar fi o cale buna si pentru tine, nu astepta pana lucrurile devin ciudate rau.



#15
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 16:09

Eu raspund la amabilitati, si-atat. Daca incearca cineva sa-mi spuna cum sa-mi cresc copilul sau se lanseaza in discutii altele decat banalitati, ii spun sec"multumesc pentru informatie, acum trebuie sa plec" si gata. Imi iau copilul de-acolo si ma duc in alta parte. Nu-i dau alte explicatii. Daca insista ii spun scurt un "la revedere" si gata. 

 

Intr-adevar e mai greu sa-i explici copilului de ce -i intrerupi joaca. Si cum eu am 2 copii cu mine... chiar e o provocare. Si eu vreau idei care sa-i mobilizeze pe copii.



#16
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 16:17

mariana_flo, eu o sa discut cu a mea si o sa-i explic ca pot aparea situatii, precum cea de astazi, in care trebuie sa aiba incredere in mine si, daca spun HAI!, sa vina fara intrebari, ca-i spun eu pe urma de ce am procedat asa. Ea intreaba pe loc de ce, si inca tare, si, daca eu spun cu voce joasa iti spun mai tarziu, ea raspunde tare nu, spune-mi acum si normal ca atrage atentia.

 

Sau sa inventez ceva semnal de alarma, cod, stiut numai de noi doua, un cuvant, daca il pronunt pe ala, sa stie ca e alarma maxima si comentariile trebuie amanate.

 

Eu am avut intalniri deloc placute si cu persoane care actionau prin intimidare psihica, si cu un pedofil, si tare as vrea s-o feresc pe a mea de astfel de experiente.


Editat de Selene_Bunny, 09 mai 2014 - 16:18 .


#17
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 16:38

Daca cineva imi cere ajutorul (adresa, locatie) raspund.

Dar in rest ... nici nu ma obosesc, ridic mana in semn de pa si am taiat-o, fara sa mai aud vreo vorba.

Eu nu inteleg ce te complici ... 

 

Edit: regula devine mai rigida cand sunt cu fie mea, efectiv ne vedem de treaba si atat. Asta nu inseamna ca nu ajutam o batranica la semafor de exemplu, dar sa stam de vorba cu indivizi necunoscuti, never. 

 Nu luam nici pliante pe strada de la cei care le impart :D


Editat de szivarvany, 09 mai 2014 - 16:41 .


#18
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 17:03

In parc, n-ai cum sa nu schimbi amabilitati cu oamenii din jur. Nu te poti izola complet. Si cand mai apar persoane care nu-mi plac le-o tai scurt. Problema sunt copiii ca vocifereaza. Cum spune si Selene, comenteaza mult si in gura mare. I-am instruit si eu sa nu vorbeasca cu strainii, dar mezina cel putin... se duce la toti adultii din jur si ii intreaba ea diverse copilarii. Sau le arata vre-o jucarie. Instructajul nu tine, ca sunt inca mici, si le intra pe o ureche si le iese pe alta.  De regula reusesc sa le iau de-acolo spunandu-le ca am uitat sa le cumpar ciocolata sau inghetata.

 

Noi frecventam acelasi parc mereu, si deja ii cunoastem pe obisnuitii parcului. Sunt foarte rare momentele cand apar intrusi suparatori.



#19
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 17:45

Selene, cum spunea cineva, probabil tie ti-e jena sa tai conversatia scurt in secunda cind o ia intr-o directie nedorita. Eu nu mai am aceasta jena de cind am mai imbatrinit. Ce ti se poate intimpla? N-o sa mai vorbeasca cu tine data viitoare? [:D]



#20
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 17:59

De aia vreau eu sa-mi iau pistol.

Selene,copilul e bine?Nu s-a speriat,nu?

 

Nu stiu cum as reactiona l o faza de asta,in general eu sunt amenintatoare si destul de impunatoare nu prea are curaj careva sa incerce ceva....iar daca o secunda copilul meu ar fi in pericol din cauza cuiva...apoi dumnezeu sa aiba mila de ala....


Editat de eumada, 09 mai 2014 - 18:00 .




Etichetat si cu parinte, copil, protectie, ciudati, solutii

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -