Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 1 voturi

Divortul parintilor si cum sufera copiii pe urma lui

divort

26 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 07 mai 2014 - 17:41

Se stie deja ca separarea provoaca suferinta dar copiii sunt cei mai afectati ...

Acest lucru este valabil mai ales in cazul copiilor. Mai ales fetele - in cazul cuplurilor divortate, pot suferi mai tarziu in viata consecinte grave. Evident, divortul nu este de bun augur pentru urmasi. Performanta scolara se deterioreaza, sanatatea si longevitatea de asemenea, iar increderea lor si tenacitatea mentala se deterioreaza.

Consecinte ale divortului parintilor

Copiii cuplurilor divortate pleaca de acasa de la o varsta mai tanara, si prezinta un risc mai mare de a suferi de o despartie in propria relatie. Foarte important este felul in care se desfasoara si se incheie divortul. Multi copii sufera in special din cauza unui divort "urat", unde parintii continua lupta chiar si dupa separare / sau se pronunta foarte negativ despre celalalt parinte. citeste pe larg ...

 

divort-copil-sufera.jpg



#2
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 08 mai 2014 - 10:40

:))) cate generalizari. cand citesc astea mai ca imi este mila de mine :))))) ma intreb daca am gresit eu cu ceva sau cei care au scris articolul.



#3
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 08 mai 2014 - 10:46

Depinde f mult de la o situatie la alta, cum se despart parintii, de ce divorteaza, in ce relatii raman dupa, cat implica copilul, cat se implica fiecare parinte in relatia lui cu copilul, ce varsta are copilul? si asa mai departe... 

De ex, daca ramane raca intre parinti, si baga copilul la mijloc, atunci n-o sa iasa bine.

In caz de probleme cu alcoolul, scandalui, batai, un divort e un motiv de bucurie...

Daca parinti raman in relatii civilizate, fara a-si face sicane unul altuia, si fiecare parinte in relatii bune cu copilul, atunci cred ca este ok, fara traume...



#4
anca_27

anca_27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.796 mesaje

Postat 10 mai 2014 - 15:18

Zâmbesc văzând subiectul. „Studiile” mele sau, mai bine-zis, „antenele” mele, de când sunt pe forum, îmi spun că jumătate din lumea de-aici a trecut printr-un divorț. Și totuși nu se bagă nimeni la dat cu părerea. Pentru că nu e de dat. Cine poate știi exact cât și cum influențează un divorț sau ce urme lasă o relație urâtă copilului a doi părinți care nu divorțează? Nici mama și tatăl tuturor psihoterapeuților și savanților care fac studii, pentru că fiecare divorț sau relație e un caz unic. Care merge frumos sau nu. Care lasă urme sau nu. Multe sau nu.  [flo2]

 

28+ la noi în culcuș



#5
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 10 mai 2014 - 15:54

Mai e un user pe forum(forumizta care e divortata cu un baietel e moldoveanca si e frumoasa rau-cel putin la avatar [il] )... .....o admir muuuuuult.

Si eu am fost tentata acu vreo 6 ani.Sotul meu e un molatic si juma in casa,daca nu il imping cu tancul eu,fraiele le duc eu si cam obosisem,pt asta,intr-o zi am stat la o masa rotunda ........mi-a trecut.A venit baiatul.......si e ok,E un parinte bun,munceste poate prea mult,si cu tancul il misc prin casa....... [il]



#6
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 10 mai 2014 - 19:40

 Cred ca cel mai indicat ar fi sa isi dea cu parerea useri ai caror parinti au divortata  nu useri care au divortat , pentru ca ce e in sufletul copilului nu poate sti nimeni , nici chiar parintii , si nici nu putem sti cum va fi viata lor influentata .



#7
Copil72

Copil72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 11 mai 2014 - 08:01

 Cred ca cel mai indicat ar fi sa isi dea cu parerea useri ai caror parinti au divortata  nu useri care au divortat , pentru ca ce e in sufletul copilului nu poate sti nimeni , nici chiar parintii , si nici nu putem sti cum va fi viata lor influentata .

Corect



#8
anca_27

anca_27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.796 mesaje

Postat 11 mai 2014 - 09:11

Pai... eu sunt si, si. Acum, ca adult, mi-am dat seama c-ai mei n-aveau ce cauta impreuna. Ca si copil, o iei ca o normalitate, asa e viata ta, si posibil sa acuzi unul din parinti, cand te raportezi la normalitatile altora. Insa, decat sa-i fi vazut pe-ai mei in scandaluri, batai&co, e mult mai bine asa. Plus ca mi-a fost mai usor divortul meu, avand un precedent in familie. Am vazut ca se poate si nu moare nimeni din asta. Cum am mai zis, traume si suferinte pot rezulta din mult mai multe cazuri decat dintr-un divort.
N-o luati ca pe ceva easy. Am si eu momentele mele cand suprapun presupusele suferinte ale fetitei mele peste cele ale fetitei din mine de-atunci. Dar ma scutur si life goes on. [flo]

#9
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 11 mai 2014 - 09:27

E adevarat ce spui , decat sa expui copiii la traume si suferinte mai bun un divort . Dar ce faci in cazul acestor divorturi "moderne" , amiabile , amicale , parintii raman prieteni " de dragul copilului ", dar copilul nu poate sa priceapa de ce nu e cu mama si CU tata , sunt bulversati .

#10
anca_27

anca_27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.796 mesaje

Postat 11 mai 2014 - 10:21

Pai asta e cea mai buna cale. Sa lasi mizeriile deoparte si sa fii cat se poate de ok cu celalalt parinte, pentru copil. Sa renunti la ego si sa pricepi ca puiul vostru resimte despartirea ca pe o rupere a lui in doua. Jumatatile cu care se identifica el si erau un tot, se duc acum in doua parti. Si asta e ideea, cele doua jumatati ale lui sa fie in relatie amiabila, amicala. E greu, dar nu imposibil.



Etichetat si cu divort

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -