Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Este homeschoolingul (educarea acasa) o idee buna? 10 aspecte.

homescooling scoala educatie

284 raspunsuri la acest subiect

#21
levantzoi

levantzoi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 13 mai 2014 - 14:42

Daca va veti inscrie copilul la Waldorf Bucuresti, veti face home-schooling vrand--nevrand. Sigur, nu as extinde asupra alternativei aceasta idee si poate nici chiar asupra tuturor generatiilor de aici. Dar riscul ramane semnificativ.

 

La un astfel de liceu veti descoperi mai devreme sau mai tarziu ca este neaparata nevoie sa supliniti carentele educative si de instruire (grave) cu munca acasa.

 

Dar, pentru cei care cred ca este posibil sa combini o scoala "relaxata" cu un home-schooling vestea proasta este ca nu se poate. Din urmatoarele motive:

- un copil nu poate sta atent mai mult de 5 ore pe zi - acest rezervor de atentie este consumat la scoala, indifferent daca face ceva sau doar deseneaza - tot se consuma

- inevitabil veti intra in conflict de metodici, va fi imposibil sa coordonati ce face la scoala (de fapt nici nu veti sti ce face la scoala in acest caz) si ce faceti acasa

- structura si programele de home-schooling si cele de invatamant institutionalizat dunt diferite

- veti avea si conflict de continut, nu neaparat pentru ca la scoala le spune una si acasa alta,ci pentru ca exista diferente de conceptie ce vor fi interpretate astfel.

 

Cred ca homeschooling este o alternative viabila, dar am auzit foarte multe personae ca doresc sa combine scoli "relaxate" cu homeschooling, ceea ce dupa cum am aratat cred ca nu este o modalitate fezabila.



#22
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 13 mai 2014 - 15:27

Vorbesc numai din punctul meu de vedere. Ok ?

 

Copilul meu infloreste in colectivul clasei sale, unde merge zi de zi. In vacante, ii lipsesc colegii.

Nu ma vad facand scoala cu ea acasa, apoi sa alerg cine stie pe unde, pt a gasi niste copii, cu care sa socializeze.

 

Unde se locuieste departe de orice scoala, da, inteleg sa se invete acasa, dar unde scolile sunt la indemana, nu vad nici cel mai mic motiv, ca acel copil sa fie tinut acasa. Nu acasa capata experienta de a se descurca in lume, cu diverse tipuri de oameni. Numai cu scoala, este greu sa razbati in lume, mai trebe sa fii si sociabil si obisnuit cu ceea inseamna relatiile interumane.

 

Eu imi doresc ca fetita mea sa fie capabila sa gestioneze situatiile conflictuale, care, uneori, apar intre copii, la scoala. Ma indoiesc ca s-ar ivi astfel de stuatii, daca ar fi numai cu mine, ceas de ceas.

 

Datorita interactiunii cu tot felul de copii, invata sa depaseasca si sa rezolve multe probleme, care apar intre ei, inevitabil, ca in orice obste.

 

Acestea sunt opiniile mele; imi pare rau daca nu concorda cu ale altora.



#23
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 13 mai 2014 - 16:35

Nici eu nu agreez metoda de homeschooling, pur si simplu nu ii gasesc nici un avantaj. Programele scolare sunt facute pe categorii de varsta, acopera o gama mare de cunostinte pentru varsta respectiva, exista profesori diferiti, cu specializari diferite ...daca copilul nu are probleme de invatare, de ce sa imi doresc o scoala mai relaxata ? Viata e o competitie si te pune fata in fata cu tot felul de situatii ...cu cat te intalnesti cu ele mai devreme cu atat ti se ascut simtzurile. Chiar si bullyingul este o experienta, nu ca il incurajez, dar bullying exista sub diverse forme si la maturitate.

Si de ce sa devin eu si mama, si profesor de matematica si de arta si de naturale ...mi se pare o incercare de a inlocui prea multe alte profesii.

In plus, ca parinte, cred ca iti poti cunoaste copilul mult mai bine cand este expus diversitatii necontrolate ...apar situatii pe care, daca il tii izolat sau ii controlezi la sange mediul cu care interactioneaza, nu le poti intui. Sigur, situatiile nu vor fi mereu placute ...dar el experimenteaza si tu ca parinte observi reactia lui si o incurajezi sau corectezi daca e cazul.

Scoala publica este lectia de viata in anii de formare a adultului, care mai tarziu va trai in viata publica.

#24
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 13 mai 2014 - 20:38

Well,  scoala acasa este pentru cei care vor sa faca scoala acasa, nu pentru cei care nu vor.  Scoala publica este pentru cei care vor sa faca scoala publica, nu pentru cei care nu vor.  Si uite asa fiecare are ce vrea.



#25
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 13 mai 2014 - 20:44

astea sunt idei preconcepute, cum ca copiii hs sunt izolati. nu sunt absolut de loc izolati si nu vorbim aici de hs tip amish ori de cei cu nevoi special.

 

am intilnit in diverse ocazii copii hs care nu se deosebeau(academic, ori social) de cei ccare merg la scoala publica ori private...singura tenta de deosebire care am observant-o si nu vreau sa ofensez pe nimeni cu asta...este ca copiii hs sunt mai "educati" mai respectosi.



#26
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 13 mai 2014 - 20:51

Well,  scoala acasa este pentru cei care vor sa faca scoala acasa, nu pentru cei care nu vor.  Scoala publica este pentru cei care vor sa faca scoala publica, nu pentru cei care nu vor.  Si uite asa fiecare are ce vrea.

scoala publica e pentru cei care vor scoala publica, sau care nu au de ales din motive financiare ori alte motive.



#27
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 13 mai 2014 - 20:52

Viata e o competitie si te pune fata in fata cu tot felul de situatii ...cu cat te intalnesti cu ele mai devreme cu atat ti se ascut simtzurile. 

 

Ai pus punctul pe i.  Homeschoolingul iti da posibilitatea sa fii expus "vietii" de cand esti mic.  Scoala nu este viata, ci este un mediu creat artificial.  Te ajuta sa acumulezi informatii, dar nu te invata sa traiesti.



#28
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 13 mai 2014 - 20:55

scoala publica e pentru cei care vor scoala publica, sau care nu au de ales din motive financiare ori alte motive.

 

Corect michelle.  Fiecare alege dupa cum poate si vrea. 



#29
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 13 mai 2014 - 21:05

Probabil ca definim "viata" diferit. Pentru mine viata inseamba diversitate in toate domeniile - sociala, economica, profesionala ...etc. Eu vad homeschoolingul ca pe o particularitate a vietii ...orizontul homeschoolingului este mai mic tocmai pentru ca este mai controlat ...subliniez termenul "controlat" versus "izolat" (asta pentru Michelle).

Pana la urma, care sunt argumentele pro pentru homeschooling ? Ca pana acum, in afara de "o scoala mai relaxata" ( cu care eu nu rezonez), conceptul s-a promovat doar contrazicand argumentele celor care nu il agreeaza ...
Deci, de ce homeschooling versus scoala publica ?

Editat de buflea, 13 mai 2014 - 21:06 .


#30
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 13 mai 2014 - 21:11

Pana la urma, care sunt argumentele pro pentru homeschooling ? Ca pana acum, in afara de "o scoala mai relaxata" ( cu care eu nu rezonez), conceptul s-a promovat doar contrazicand argumentele celor care nu il agreeaza ...
Deci, de ce homeschooling versus scoala publica ?

 

Nu eu am zis relaxat.  Eu zic "customized", versus "one size fits all". 





Etichetat si cu homescooling, scoala, educatie

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -