Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Este homeschoolingul (educarea acasa) o idee buna? 10 aspecte.

homescooling scoala educatie

284 raspunsuri la acest subiect

#11
BellaDonna

BellaDonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.973 mesaje

Postat 10 mai 2014 - 15:32

greieras,

ma bucur foarte mult ai rezultate frumoase, sa sti ca si eu am cu fetita mea chiar daca merge la scola publica, noi am ales o scoala foarte buna, si nu e scoasa la tabla [:)] , de ex Ana invata cu placere orce o pasioneaza, iar la scoala la fel are rezultate foarte bune, deci se poate si de pe baricada cealanta [:)]

eu mi-am schimbat mult parerea despre scoli aici , probabil depide de scoala, imi plac programul lor, acum au multe cluburi si Ana e mult implicata, imi place ca ca fac multa muzica si de tot felul, Ana a ales sa fie in orchestra scolii de 4 ani face vioara, si au si rezultate bune, lucreaza mult si in echipa, saptamana care vine au concurs cu orchestra , au avut deja concert [:)] sai vezi cat de serios se pregatesc [fri]



#12
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 10 mai 2014 - 15:47

greieras,

ma bucur foarte mult ai rezultate frumoase, sa sti ca si eu am cu fetita mea chiar daca merge la scola publica, noi am ales o scoala foarte buna, si nu e scoasa la tabla [:)] , de ex Ana invata cu placere orce o pasioneaza, iar la scoala la fel are rezultate foarte bune, deci se poate si de pe baricada cealanta [:)]

eu mi-am schimbat mult parerea despre scoli aici , probabil depide de scoala, imi plac programul lor, acum au multe cluburi si Ana e mult implicata, imi place ca ca fac multa muzica si de tot felul, Ana a ales sa fie in orchestra scolii de 4 ani face vioara, si au si rezultate bune, lucreaza mult si in echipa, saptamana care vine au concurs cu orchestra , au avut deja concert [:)] sai vezi cat de serios se pregatesc [fri]

 

Da, scolile in America sunt diferite, iar daca mai ai noroc si de o scoala buna si mai bine.  Sunt convinsa ca se pot avea rezultate excelente in scoala.  De fapt ce conteaza este ca copilul sa aiba o experienta buna invatand, fie ca e la scoala sau acasa.  Ma bucur pentru fetita ta si va doresc mult spor in continuare si rezultate bune.  [flo2]



#13
BellaDonna

BellaDonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.973 mesaje

Postat 10 mai 2014 - 15:54

pai sa auzim numai de rezultate bune de pe amandoua baricadele [flo2] spor mult si succese de asemenea [flo2] 

eu admir mamele care home school ca e o munca imensa si stiu cata rabdare cere [:)] multa rabdre si succes in continuare greieras



#14
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 10 mai 2014 - 18:39

 fara dubii , voua vi se potriveste perfect aceasta metoda , dar trebuie sa fim onesti in privinta resurselor . Pentru o familie din Romania si chiar din IS sau UK ,e important daca cei care fac scoala acasa se autofinanteaza 100% sau statul contribuie cu ceva . pentru ca cei care fac scoaal acasa platesc si ei taxe si impozite la rand cu cei care sunt in sistemul de stat .

 

Probabil sunt multi care ar dori dar nu o fac din pricina cheltuielilor.

 

-cheltuieli cu resursele folosite in invatare , materiale , vizite , etc.

 

Pot parintii care isi scolesc copiii acasa sa aiba si job ? Adica de unde le vin banii? Sau trebuie sa ai o afacere acasa ?

 

De aici probabil vine teama multora . E homeschoolingul accesibil pentru oricine?

 

Greieras , poti sa ne spui cum vezi lucrurile acestea din perspectiva ta .

 

Pana la ce varsta intentionati sa faceti homeschooling? Poate fi si forma mixta homeschool + mainstreem ?


Editat de missdarcey, 10 mai 2014 - 19:31 .


#15
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 11 mai 2014 - 04:25

Missdarcy, orice familie care se inhama la homeschooling, ca e din Ro, UK, USA... isi face bine temele.  In multe cazuri mama sta acasa, sau lucreaza de acasa.  Am o cunostinta care este asistenta medicala la urgente si lucreaza 3 nopti pe saptamana, iar restul saptamanii sta acasa si face homeschooling cu cei 3 copii.  Se aranjeaza fiecare dupa cum poate.  Am auzit de parinti singuri care lucreaza si care fac homeschooling.  

 

Nu cunosc cum sta treaba in alte tari dar US 100% din cheltuielile homeschoolerilor sunt suportate de familie.  Desi platesc taxe si impozite copiii lor nu beneficiaza de ele.  Bineinteles exceptie fac cei care fac homeschooling prin intermediul scolilor publice.  

 

In Romania abea este la inceput miscarea, dar asa a fost si in America, iar acum sunt milioane de copii scolarizati acasa.  Nu teama, ci faptul ca nu au auzit niciodata de aceasta forma educationala probabil face ca nr. de romani sa fie momentan mic.  Dar crede-ma ca tot timpul aud noi cupluri care incep sa se informeze pentru ca isi doresc sa-si educe copiii acasa.  Si eu am ezitat la inceput, dar timp de 2 ani am citit tot ce am gasit, am observat alti homeschooleri, am intors subiectul pe toate fetele si abea dupa aceea m-am hotarat.  Si chiar cred ca cei care o fac trebuie sa stie in ce se baga.  

 

Programa pe care o folosim noi costa cam 1000$ pe an, dar eu am reusit sa o gasesc in fiecare an cam la o 1/3 din pret.  Restul gen muzee, activitati... sau ma folosesc de oportunitatile gratuite sau le platesc din buzunar.  Dar eu vad asta ca pe o investitie pe termen lung.

 

Nu stiu pana la ce varsta vom face homeschooling.  Sunt prea multe necunoscute pentru a putea decide pe termen lung.  Daca vom fi sanatosi, daca ne tin balamalele, daca copilul este fericit si progreseaza, continuam. Dar nu am cum sa stiu unda va fi la liceu de ex. pentru ca s-ar putea sa-si doreasca si ea sa mearga la scoala.  Vom vedea.  

 

 

 E homeschoolingul accesibil pentru oricine?

 

 

Depinde de fiecare familie.  Dupa parerea mea homeschoolingul este accesibil multora din Romania, numai ca presupune o schimbare de mentalitate.  Unii se avanta cu curaj altii prefera sa lase lucrurile asa cum au fost dintotdeauna.  



#16
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 11 mai 2014 - 11:07

Eu sint foarte impotriva homeschooling-ului.

In toti anii cit am lucrat aici, un copil scolit acasa se diferentiaza clar.....

Aproapre toti care i-am intilnit (majoritatea cind lucram la colegiu) se integreaza foarte greu in colectivitate, au probleme cu lucratul in echipa, isi gasesc greu prieteni si multe altele.

 

Normal, asta este parerea mea.



#17
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 11 mai 2014 - 13:31

Eu sint foarte impotriva homeschooling-ului.

In toti anii cit am lucrat aici, un copil scolit acasa se diferentiaza clar.....

Aproapre toti care i-am intilnit (majoritatea cind lucram la colegiu) se integreaza foarte greu in colectivitate, au probleme cu lucratul in echipa, isi gasesc greu prieteni si multe altele.

 

Normal, asta este parerea mea.

Si eu cred la fel...

 

Si am mai spus la un alt subiect,pentru o familie de emigranti la prima generatie...homeschoolingul e un mare No,No,No!!!

 

Dana



#18
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 11 mai 2014 - 14:32

Nici nu ma pot gandi cum ar fi sa imi tin copilul acasa, izolat de restul copiilor de varsta ei, ca sa fac scoala cu ea acasa.

As priva-o de multe lectii de viata, de care are nevoie pt dezvoltarea ei, ca viitor adult.



#19
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 12 mai 2014 - 17:27

E cumva fata lui greieras izolata ? Nu as crede . Acesta nu e un argument .Socializarea se face peste tot nu numai la scoala , de fapt acolo se face foarte putin  daca luam in considerare cati copii sufera de bullying.

Asa cum a spus si greieras nu se potriveste oricui si trebuie cantarite  lucrurile inainte de a se lua o decizie . Dar cea mai importanta ramane disponibilitatea educationala , fizica , mentala si financiara a celor care se inhama la homeschooling.

 

Un copil care invata acasa nu cred ca este izolat, sunt copii care merg zilnic la scoala si sunt de zeci de ori mai izolati. De ignoranta , de nepasarea , de rautatea celor din jur.

Nu m-am gandit niciodata ca as putea sa imi scolarizez copilu acasa dar e bine sa privim si peste gard.



#20
levantzoi

levantzoi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 13 mai 2014 - 14:42

Daca va veti inscrie copilul la Waldorf Bucuresti, veti face home-schooling vrand--nevrand. Sigur, nu as extinde asupra alternativei aceasta idee si poate nici chiar asupra tuturor generatiilor de aici. Dar riscul ramane semnificativ.

 

La un astfel de liceu veti descoperi mai devreme sau mai tarziu ca este neaparata nevoie sa supliniti carentele educative si de instruire (grave) cu munca acasa.

 

Dar, pentru cei care cred ca este posibil sa combini o scoala "relaxata" cu un home-schooling vestea proasta este ca nu se poate. Din urmatoarele motive:

- un copil nu poate sta atent mai mult de 5 ore pe zi - acest rezervor de atentie este consumat la scoala, indifferent daca face ceva sau doar deseneaza - tot se consuma

- inevitabil veti intra in conflict de metodici, va fi imposibil sa coordonati ce face la scoala (de fapt nici nu veti sti ce face la scoala in acest caz) si ce faceti acasa

- structura si programele de home-schooling si cele de invatamant institutionalizat dunt diferite

- veti avea si conflict de continut, nu neaparat pentru ca la scoala le spune una si acasa alta,ci pentru ca exista diferente de conceptie ce vor fi interpretate astfel.

 

Cred ca homeschooling este o alternative viabila, dar am auzit foarte multe personae ca doresc sa combine scoli "relaxate" cu homeschooling, ceea ce dupa cum am aratat cred ca nu este o modalitate fezabila.





Etichetat si cu homescooling, scoala, educatie

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -