Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Tabla pt casa


471 raspunsuri la acest subiect

#1
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 05 mai 2014 - 13:13

Desi cu ploile astea inca nu am turnat nici macar fundatia, materialele si toate cele necesare le-am cumparat pt ca imediat cum se mai opresc ploile sa putem incepe constructia casei.

Nu a fost usor deloc nici la demolare. Am inteles repede de ce oamenii in general prefera sa cumpere terenul liber  [:)]  pt ca sunt o groaza de costuri la demolare. Si autorizatii peste autorizati, si taxe si o mie si una de prosti. 

In fine. 

Acum mai avem de cumparat tabla si termopanul.

La termopan sotul meu a zis ca se va duce sa-l cumpere direct din fabrica...  

Insa la tabla care ne trebuie pt acoperis nu avem nici o idee. E tabla in valuri, vopsita, turceasca, bulgareasca, chinezeasca...de firma... ai de unde alege daca te-ai si pricepe. Ceea ce nu este cazul la noi.

Sotul a vrut sa cumpere lindab dar cineva i-a spus ca de fapt cumpara firma pt ca nu e chiar asa de grozava pe cat se zice. 

Voi aveti vreo recomandare pt ceva care sa aibe un raport bun calitate -pret? 

 

Si mai vroiam sa intreb... de ce unii oameni construiesc si pe ploaie si noi nu putem?

Sotul zice ca din cauza subsolului ca trebuie facuta groapa destul de adanc si sa nu se surpe peretii sau sa vina in valuri apoi. Dar eu nu prea cred! 

Altii construiesc si toarna betoane si pe ploaie. Fac blocuri cu subsoluri si pe ploaie! Eu trebuie sa astept! 

Are cineva o explicatie mai buna si pt mine?! Ne pacaleste mesterul sau chiar trebuie asteptat? 

Multumesc  [flo2]

 

 

 



#2
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 05 mai 2014 - 13:22

Nu va pacaleste! Se poate turna beton si pe ploaie, dar cu multe precautii. Costisitoare, de obicei. Groapa de fundatie daca e sapata la adncime mai mare de 1,5 m trebuie sprijinita (chestie care nu prea se face). Daca mai si ploua, distractia e maxima. Pe urma, una din tehnicile de turnare a betonului la fundatii (nu chiar STAS, dar se practica) este turnarea in contact cu solul. Daca solul este imbibat cu apa, la marginea sectiunii de beton excesul de apa duce la o hidratare  ultrarapida a cimentului, ceea ce conduce la aparitia de microfisuri, si ca rezultat, la scaderea rezistentei sectiunii. Asa ca daca vrei sa betonezi pe ploaie, trebuie sa asiguri epuismentul apei, sa cofrezi pe toate laturile, si sa te asiguri ca amplasamentul e acoperit, in asa fel incat apa de ploaie sa nu spele betonul.

Chiar asa de tare te grabesti? :D



#3
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 05 mai 2014 - 13:28

[:D]  Sincer da. :) Nu e deloc funny la garsoniera cu 2 copii mici!

 

La noi adancimea gropii e de 2,5 m. Deci asteptam soare... :((



#4
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 05 mai 2014 - 13:39

Ela, ai putina rabdare, e chiar foarte moale solul, a plouat mult timp. Iti dai seama cum muncesc oamenii aia in mocirla...numai treaba nu fac. Ce suprafata are subsolul?

Despre tabla: Lindab este de calitate superioara. La fel Gerard. Au niste caracteristici care le califica la performante superioare, indiferent de parerea carcotasilor.

Diferenta intre caliatate superioara si restul sta in durata de viata, lucrabilitate, persistenta culorii. Daca n-ai bani de Lindab, nu prea conteaza ce alegi altceva. Cum sa-ti spun...nu merita sa faci foamea (vorba vine...) ca sa-ti pui Lindab...dar daca nu e chiar o problema, pune Lindab (Gerard dupa gustul meu).



#5
Mada

Mada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 865 mesaje

Postat 05 mai 2014 - 14:02

tigla din beton, Bramac, am pus noi

ganditi-va si la posibilitatea asta



#6
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 05 mai 2014 - 14:12

Noi am pus tigla Gerard cu acoperire de piatra, spre bucuria pasarilor care au stabilitate [:)] Din aceeasi gama am inteles ca si Dekra e buna.



#7
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 05 mai 2014 - 14:16

Ela, cred ca nu e funny cu 2 copii mici la garsoniera, dar mai bine astepti. Nu, pentru o casa nu merita investitia si bataia de cap sa fortezi sapaturi si turnari de betoane pe ploaie. Fara a intra in prea multe amanunte tehnice, gandeste-te simplu si logic, cum sapi tu in noroi? Si iarasi simplu si logic, cum torni tu beton nu pe ploaie, nuuu, ci pe noroi. Deci nu numai ca o sa astepti sa nu mai ploua, ci sa se si usuce cat de cat solul.

Nu pot decat sa iti doresc asteptare cat mai usoara si mai scurta.

In privinta tablei, subscriu la parerea lui Rufus. Daca va puteti permite luati o tabla de calitate. Chiar face diferenta.



#8
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 05 mai 2014 - 14:22

Subsolul are 50mp. Si 2,5m inaltime. 

Bineinteles ca toata lumea da vina pe mine ca eu am vrut subsolul. Dar dupa cum vine casa acum nu ne mai ramane nici o branza de curte. Asa ca am zis ca facem jos un subsol mai mare ca sa pot scapa de cele 3 magazii si sa mai capat ceva loc. Si sa am si un spatiu de depozitare ca Doamne cate se strang la curte!!!

 

Lindab a fost si prima alegere a sotului. Si pt ca veneau si o puneau cei de unde o cumpara :D si oferea si garantie etc etc. 

Insa atatia carcotasi vb lui Rufus! Ne-au cam zapacit de tot!

O sa ma uit si dupa Gerard. 

Multumim mult!!!  [flo2]



#9
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 05 mai 2014 - 14:47

Aaaa...pai mare subsolul...La cati bani o sa intre acolo, tabla va fi cea mai usoara alegere... [:)]

Cand ceri oferta de tabla (la oricine) nu uita sa specifici ca vrei cu absolut tot inclus, folie, cele doua randuri de sipci, profile, jgeaburi, burlane...adica tot. Ca dupa aia vin si spun ca aia nu-i inclus, nici aialalta...



#10
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 05 mai 2014 - 15:03

ela, daca veti avea suficienti banuti, n-ar fi rau sa-ti montezi la acoperis si un sistem din acela care topeste zapada de pe casa, iarna (degivrare acoperis). ca sa nu stai cu grija turturilor sau a troienelor de zapada. plus ca iti vei proteja jgheaburile si burlanele. parca buflea povestea ca i s-au rupt iarna asta, din cauza zapezii ?

http://adelaparvu.co...e-de-degivrare/




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -