Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de iulie 2014( Stelute de iulie 2014)capitol 4


644 raspunsuri la acest subiect

#21
Dd_tash

Dd_tash

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 308 mesaje

Postat 06 mai 2014 - 09:19

Sunt bine, sanatoasa  [:)] mai greu insa la capitolul managementul stresului. Saptamana trecuta totul a mers "pe dos ". Si oricat de calma si rationala incerc sa fiu, vin momentele alea in care imi vine sa strang oamenii de gat ( pe cei care merita, desigur). 

Situatia asta a fost completata de faptul ca am ramas singura, iubitul meu e plecat pana in vara ( job), va veni probabil cand se va naste bebe.Chestiune noua pt mine....si ciudata ....

 

Tu cum te mai simti? 

 

Mdea, stiu cum e cu stresul...mie uneia mi se pare cel mai greu de evitat...mai greu decat efortul fizic...

 

Io am mai fost o tura pe la spital de ieri de la ora 15 pt inca doua perfuzii Cu Gynipral, ca iar incepusera contractiile. Azi pe la ora 16 cred ca ma externeaza. Mi-a zis dr sa ma mai astept la ture de astea de acum incolo, ca bebe creste vertiginos si colul meu reactioneaza imediat la presiune. Eh, asta e, mult nu mai tre sa sufar, daca trebuie, facem...



#22
Dd_tash

Dd_tash

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 308 mesaje

Postat 06 mai 2014 - 09:27

Eu sunt in spital de ieri, am tot avut contractii nedureroase vreo 3 zile, ieri se intetisera si doar stand in pat. Gineca m-a trimis direct in urgenta, col de 1 cm, incomplet sters. M-au monitorizat si ce ziceam eu ca sunt contractii asistenta zicea ca nu-s, ca intra degetul usor in burta. Eu simteam ca mi se strange uterul ca piatra, la un moment dat chiar imi pareau dureroase. Ce era funny e ca venea lumea pe rand (asistente, moasa, dr) si ma intreba de ce sunt acolo. Dupa repaus total si perna sub fund s-au calmat usor, doar ca n-am somn. Degeaba se militeaza sa renuntam la modul asta de-a urmari sarcina, cu acelasi medic, altfel nu merge, inca. Doctorita ce era de garda nu stia ce sa-mi faca, nu stia istoricul, pana la urma gineca mea din privat l-a sunat pe med care ma preia aici si el a sunat si mi-a transmis sa stau cuminte ca vine dimineata la prima ora. De Dexa am intrebat-o eu si la o juma de ora a venit injectia, nu stiu daca la indicatiile medicului sau nu.Ironia a fost ca stand si asteptand la Urgente, dr ce m-a primit, vazandu-ma cu burta mare si fara parafa de medic din spital niciunde pe hartoage, mi-a zis ca nu ma poate interna - spitalul e in renovare si nu interneaza decat pe cei "de-ai casei". I-am spus ca n-am venit pt internare si ca med cutare urmeaza sa ma ia in primire. Pentru ca la final sa incerce sa ma convinga sa raman sau sa semnez pe proprie raspundere daca plec.Anyway, please, fetelor care aveti de stat la pat, va rog, din inima, STATI LA PAT! :(

 

Pff, si tu Brutus? :)

 

Vezi ca n-ai voie sa nasti inaintea mea, sa fie clar!

 

Colul se mai lungeste, important e sa nu se deschida...tu esti in continuare pe tratament cu Arefam acum?

 

Ti-a facut si eco? Ti-a cantarit pepenasii mici?:)



#23
Seven7

Seven7

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 307 mesaje

Postat 06 mai 2014 - 10:23

 

Off Aura, parca sapt asta a avut energii negative in ea, asa mi s-a parut...ai si tu grija de tine, monitorizeaza-ti lichidul mereu si sa vii cu vesti mai bune data viitoare, da?

Cand ai urmatorul control?

Statul asta acasa in pat parca ma prosteste, si stau doar de 6 zile.

Urmatorul control il am saptamana viitoare probabil pe vineri cand fac 32 de saptamani, dar parca nu mai am rabdare pana atunci si cred ca imi fac o programare saptamana asta sa vad care mai e situatia. Bebe avea 1200 gr la 28 si 5 zile.



#24
Seven7

Seven7

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 307 mesaje

Postat 06 mai 2014 - 10:35

Fetele, nici eu n-am Fb si numai aici va citesc.
Si da, a fost o sapt nebuna...
Eu sunt in spital de ieri, am tot avut contractii nedureroase vreo 3 zile, ieri se intetisera si doar stand in pat. Gineca m-a trimis direct in urgenta, col de 1 cm, incomplet sters. M-au monitorizat si ce ziceam eu ca sunt contractii asistenta zicea ca nu-s, ca intra degetul usor in burta. Eu simteam ca mi se strange uterul ca piatra, la un moment dat chiar imi pareau dureroase. Ce era funny e ca venea lumea pe rand (asistente, moasa, dr) si ma intreba de ce sunt acolo. Dupa repaus total si perna sub fund s-au calmat usor, doar ca n-am somn. Degeaba se militeaza sa renuntam la modul asta de-a urmari sarcina, cu acelasi medic, altfel nu merge, inca. Doctorita ce era de garda nu stia ce sa-mi faca, nu stia istoricul, pana la urma gineca mea din privat l-a sunat pe med care ma preia aici si el a sunat si mi-a transmis sa stau cuminte ca vine dimineata la prima ora. De Dexa am intrebat-o eu si la o juma de ora a venit injectia, nu stiu daca la indicatiile medicului sau nu.Ironia a fost ca stand si asteptand la Urgente, dr ce m-a primit, vazandu-ma cu burta mare si fara parafa de medic din spital niciunde pe hartoage, mi-a zis ca nu ma poate interna - spitalul e in renovare si nu interneaza decat pe cei "de-ai casei". I-am spus ca n-am venit pt internare si ca med cutare urmeaza sa ma ia in primire. Pentru ca la final sa incerce sa ma convinga sa raman sau sa semnez pe proprie raspundere daca plec.Anyway, please, fetelor care aveti de stat la pat, va rog, din inima, STATI LA PAT! :(

28+ la noi in culcus

Doctorii astia cred ca spitalele de stat le apartin, nu pot sa nu ma apuce gandurile de duca din tara asta in care platesc taxe de-mi vine rau si nu beneficiez de nimic atunci cand am nevoie. Cum adica sa nu te primeasca? Pai sunt obligati sa primeasca urgentele daca e spital de urgenta.

Ce greu e sa stai in pat...eu mai imi gasesc de plecat de undeva vreo 2-3 ore pe zi, plus ca mai si gatesc si stau in picioare dar incerc sa fac pauze cat mai dese. Trebuie sa ne incurajam ca astfel chiar incepi sa te simti ca un om bolnav.



#25
Seven7

Seven7

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 307 mesaje

Postat 06 mai 2014 - 10:37

Mdea, stiu cum e cu stresul...mie uneia mi se pare cel mai greu de evitat...mai greu decat efortul fizic...

 

Io am mai fost o tura pe la spital de ieri de la ora 15 pt inca doua perfuzii Cu Gynipral, ca iar incepusera contractiile. Azi pe la ora 16 cred ca ma externeaza. Mi-a zis dr sa ma mai astept la ture de astea de acum incolo, ca bebe creste vertiginos si colul meu reactioneaza imediat la presiune. Eh, asta e, mult nu mai tre sa sufar, daca trebuie, facem...

  [:(]



#26
ValentinaP

ValentinaP

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 06 mai 2014 - 17:18

 

Io am mai fost o tura pe la spital de ieri de la ora 15 pt inca doua perfuzii Cu Gynipral, ca iar incepusera contractiile. Azi pe la ora 16 cred ca ma externeaza. Mi-a zis dr sa ma mai astept la ture de astea de acum incolo, ca bebe creste vertiginos si colul meu reactioneaza imediat la presiune. Eh, asta e, mult nu mai tre sa sufar, daca trebuie, facem...

Tash, cum faci deosebire intre contractiile B-H si cele care sunt periculoase? dupa durere si intensitatea ei? Mi-ar fi util sa-mi povestesti experienta ta subiectiva, ca info de prin carti am ....

Nu de alta, dar in cazul B-H, cel putin la mine, exista un oarecare disconfort (nu e durere, dar nici n-o pot numi senzatie placuta cand mi se strange burta). Ce-i drept, nu dureaza mult(acum nici nu m-am gandit sa stau cu ochii pe ceas....) , dispare si apare spontan, si nu cred ca am avut vreodata mai mult de 2 una dupa alta....

 

Cat despre deschiderea colului, am citit la un moment dat pe un forum povestea unei mamici cu col intredeschis in saptamana 31, col care s-a inchis in saptamana 34.....



#27
ValentinaP

ValentinaP

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 06 mai 2014 - 17:20

Anca_27, sanatate multa ! sa ne tii la curent cu vesti! 



#28
Dd_tash

Dd_tash

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 308 mesaje

Postat 06 mai 2014 - 18:20

Tash, cum faci deosebire intre contractiile B-H si cele care sunt periculoase? dupa durere si intensitatea ei? Mi-ar fi util sa-mi povestesti experienta ta subiectiva, ca info de prin carti am ....

Nu de alta, dar in cazul B-H, cel putin la mine, exista un oarecare disconfort (nu e durere, dar nici n-o pot numi senzatie placuta cand mi se strange burta). Ce-i drept, nu dureaza mult(acum nici nu m-am gandit sa stau cu ochii pe ceas....) , dispare si apare spontan, si nu cred ca am avut vreodata mai mult de 2 una dupa alta....

 

Cat despre deschiderea colului, am citit la un moment dat pe un forum povestea unei mamici cu col intredeschis in saptamana 31, col care s-a inchis in saptamana 34.....

 

Contractiile BH simple le simt ca o gheara ce strange fie portiuni din uter (se face cate o galma mare in lateralul buricului, iar zona de burtica din partea opusa se trage si se face un gol in locul unde era) fie in toata burta, cu precadere in zona de imediat de sub buric si pana sub burtica, deasupra pubisului. Nu dor, simt doar muschiul foarte blocat, ca un carcel. Schimband pozitia si respirand profund - inspir adanc pe nas, expir adanc pe gura - in 10-15 secunde dispare, zona relaxandu-se si redevenind moale.

 

Cele dureroase se simt vizual exact ca cele BH simple, diferenta e senzatia fizica suplimentar fata de strangere. Apare durerea, initial sub burtica, jos, in zona parului pubian, ori durere ori intepaturi, senzatie de presiune-intepaturi in interior, in colul uterin, apoi apare binecunoscuta senzatie de durere menstruala (ca atunci cand esti stricat la stomac, o stim toate), cu durere locala, amorteala in burta si care se duce in jos pe bazin, pe fund si tot in jos pe picioare.

 

In plus fata de ce am auzit la fete eu simt si presiune urata in piept/plamani, cu 1 sec doua inainte sa simt contractia, ca si cum aerul din plamani mi se imputineaza brusc si nu mai intra alt aer in plamani. Probabil zona interna a uterului se contracta inainte sa percep eu senzatia si apasa pe plamani si diafragma de am senzatia de sufocare.

 

Ce marfa ar fi sa se inchida si la mine colul asta uracios din nou...dar nu cred ca am sanse cu contractii la fiecare 30 min, cum am acum...ca alea tot trag de el intr-o veselie...eu iau oricum si Arefam ovule, cica mai linistesc si alea local intrarea in col...



#29
Seven7

Seven7

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 307 mesaje

Postat 06 mai 2014 - 21:58

Diana, ce faci? ai iesit din spital? cum te mai simti?

La tine contractiile sunt foarte clare. Pe cele dureroase le-ai cronometrat la ce interval apar si cat dureaza? Eu simt ca mi se intareste partea de sus, abdomenul pe o portiune destul de mare, dar trece cu no-spa si magne b6? Ai incercat cu no-spa si scobutil sub forma de injectii?

Si eu am senzatia de sufocare, dar cred la mine e legata mai mult de pozitie pentru ca nu urmeaza vreo contractie. Am citit pe alt topic ca e data de trombofilie.



#30
Dd_tash

Dd_tash

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 308 mesaje

Postat 07 mai 2014 - 07:51

Diana, ce faci? ai iesit din spital? cum te mai simti?

La tine contractiile sunt foarte clare. Pe cele dureroase le-ai cronometrat la ce interval apar si cat dureaza? Eu simt ca mi se intareste partea de sus, abdomenul pe o portiune destul de mare, dar trece cu no-spa si magne b6? Ai incercat cu no-spa si scobutil sub forma de injectii?

Si eu am senzatia de sufocare, dar cred la mine e legata mai mult de pozitie pentru ca nu urmeaza vreo contractie. Am citit pe alt topic ca e data de trombofilie.

 

Ieri urma sa ma externez insa simteam in continuare contractii asa ca decat sa ajung acasa si sa ma intorc spre seara am mai ramas in spital cu injectii cu No-Spa si s-au linistit. Daca nu mai apare nimic pana azi la 12, imi fac externarea.

 

Eu pana acum am luat No-Spa doar pastile, de 80 mg, si nu treceau contractiile cu pastile si supozitor cu Scobutil, asa ca am zis sa vad cum reactionez la No-Spa injectabil. Si am reactionat ok, vad. Ma bucur, ca nu vroiam sa imi puna si a treia perfuzie cu Gynipral, e bine sa treaca macar 48 ore intre un set de 2 perfuzii si alt set.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -