Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cum vi se pare prenumele Ianis-Ionut?


25 raspunsuri la acest subiect

#1
alis1

alis1
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 24 aprilie 2014 - 12:10

As dori pareri din partea voastra , dragele mele in privinta acestui prenume Ianis-ionut. Numele de familie e Angheluta. Multumesc anticipat!!!

 



#2
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 24 aprilie 2014 - 12:26

Ianis = Ion ...

Nu cred ca vrea cineva prenumele la copil de genul Ion Ionut ...



#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 24 aprilie 2014 - 12:35

ambele prenume inseamna cam acelasi lucru - dar de la Dumnezeu.

parca nu "suna" bine, mai bine alegi ori ianis, ori ionut. nu cred ca va folosi vreodata ambele prenume. plus ca, pe viitor, la completarea anumitor formulare (la banca, de ex.) s-ar putea sa nu aiba suficiente casute disponibile pentru completarea numelui.

cu numele de familie, mi se pare ca s-ar potrivit mai bine mihai, matei, marius, darius, stefan, laurentiu, cristian.

eu una sunt adepta variantei cu un singur prenume. si eu am al doilea prenume si niciodata nu l-am "folosit". de aceea fetitei mele i-am pus un singur prenume.



#4
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 24 aprilie 2014 - 12:55

In plus de ce au zis fetele, Ionut e diminutiv. Acest copil creste si nu cred ca la maturitate i-ar place sa fie strigat ionut. Mie personal nu-mi plac deloc aceste nume.



#5
alis1

alis1
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 24 aprilie 2014 - 13:59

problema e ca dupa ce ne-am gandit la nume am aflat ca Ianis=ion, insa sotul meu nu vrea nici in ruptul capului sa renunte la Ianis. Am pus Ionut ca e o traditie care se mosteneste in familie (ma refer la prenumele Ion), dar parca nu suna bine Ianis-Ion asa ca ne-am gandit la Ionut. Printre preferintele mele mai sunt Iustin, Darius.... . Astept cu drag propuneri, va multumesc din suflet [:)] . Mai am 2 luni si sper ca in acest timp prin postarile voastre sa-l fac pe al meu sot [:)]  sa realizeze ca e acelasi nume.



#6
alis1

alis1
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 24 aprilie 2014 - 14:01

ambele prenume inseamna cam acelasi lucru - dar de la Dumnezeu.

parca nu "suna" bine, mai bine alegi ori ianis, ori ionut. nu cred ca va folosi vreodata ambele prenume. plus ca, pe viitor, la completarea anumitor formulare (la banca, de ex.) s-ar putea sa nu aiba suficiente casute disponibile pentru completarea numelui.

cu numele de familie, mi se pare ca s-ar potrivit mai bine mihai, matei, marius, darius, stefan, laurentiu, cristian.

eu una sunt adepta variantei cu un singur prenume. si eu am al doilea prenume si niciodata nu l-am "folosit". de aceea fetitei mele i-am pus un singur prenume.

multumesc mult pentru idei..



#7
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 24 aprilie 2014 - 14:35

Mie imi plac ambele dar nu impreuna.



#8
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 24 aprilie 2014 - 15:05

dar parca nu suna bine Ianis-Ion asa ca ne-am gandit la Ionut.

 

 Poblema nu e ca nu suna bine, ci ca l-ar chema Ion Ion ...

Ianis este deja Ion, nu mai trebuie un Ion, Ionut, Ionel, Ioan sau altele din aceasta categorie :-)

 

 Ar trebui sa gasiti inca un prenume frumos, care sa va placa si care sa se potriveasca cu Ianis, daca vreti neaparat 2 prenume.



#9
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 24 aprilie 2014 - 15:12

alis, traditiile se mai schimba si ele, uneori raman in trecut. ma refer la traditia prenumelui "ion". poate ca e momentul sa rupeti voi traditia, cine stie...

 

sotul tau de ce nu renunta la prenumele ianis ? reprezinta ceva special pentru el ?

ganditi-va ca acel prenume i-l dati copilului vostru pentru toata viata. trebuie sa-l reprezinte, sa fie potrivit pentru orice varsta (bebe, copil, adolescent, adult, batran), sa ii poti face un diminutiv frumos pentru perioada de bb si copilaria mica, sa sune bine inainte si dupa numele de familie, sa nu se formeze cacofonii sau succesiuni de silabe care i-ar putea determina pe colegi sa rada de el, samd.

 

o combinatie cat de cat potrivita pentru ianis si numele de familie ar fi ianis-stefan sau ianis-mihai. pastrezi si traditia cu "ion", e si sotul multumit cu "ianis", ai si un prenume cu sarbatoare in calendarul ortodox (daca va doriti si acest lucru).



#10
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 24 aprilie 2014 - 15:19

Mie nici combinatia prenume strain + prenume romanesc nu-mi suna deosebit de bine.

Eu votez cu Ianis si atat , avand un nume mai lung.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Astăzi, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Astăzi, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Astăzi, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -