Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Octombrie 2014 (Bobocei de octombrie 2014) - Cap. 3

mamici gravidute octombrie 2014 sarcina bobocei

209 raspunsuri la acest subiect

#1
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 23 aprilie 2014 - 08:30

[barza1] Odiseea noastra:[barza1]

Capitolul 1 - Capitolul 2

[9cer]

[gravi] Bine ai venit in grupuletul nostru de 36 gravidute ce isi asteapta Boboceii in Octombrie 2014 [gravi]

Anda08      UM 27.12.2013 - DPN 1-4.10.2014[bbbaiat]

ROXYC UM 25.12.2014 DPN 1-4.10.2014 [bbfata]

GeoM80      UM 2.01.2014 DPN 3.10.2014 [bbfata]
business    UM 27.12.2013 - DPN 5.10.2014

MihaelaMela UM 31.12.2013 - DPN 5.10.2014[bbfata]
simonyka UM  24.12.2013 - DPN 7.10.2014

andreutza2 DPN 10.10.2014[bbfata]

emysa       DPN 11.10.2014 [bbbaiat]

alexa_alx   UM 04.01.2014 - DPN 11.10.2014
silviapatru UM 5.01.2014  - DPN 12.10.2014 [bbfata]
schumpi     UM 06.01.2014 - DPN 14.10.2014
Andreea11Matei UM 10.01.2014 - DPN 15.10.2014

Tamia UM 9.01.2014 - DPN 16.10.2014
gianina1983 UM 10.01.2014 - DPN 17.10.2014
deliadeli   UM 12.01.2014 - DPN 19.10.2014
alysolita   UM 12.01.2014 - DPN 19.10.2014[bbbaiat]
anci5 DPN 19.10.2014 [bbbaiat]
IRINA.C     UM 13.01.2014 - DPN 20.10.2014

andre31 DPN 20.10.2014

Ellennas UM: 21.01.2014 - DPN 28.10.2014 cezariana programata 21.10.2014

alinabacau1 UM 10.01.2014 DPM 21.10.2014
Lorici      UM 15.01.2014 - DPN 22.10.2014[bbbaiat]
Ana_26      DPN 22.10.2014 [bbbaiat]

bogdaneii UM 17.01.2014 - DPN 24.10.2014
mytzyus     DPN 25.10.2014 [bbbaiat]

lylyana.ion  DPN 26.10.2014 [bbfata]

ancuzick21 UM 19.01.2014 DPN 26.10.2014[bbfata]

alexa35 UM 20.01.2014 DPN 27.10.2014
Kmy11       DPN 30.10.2014
Elynko      DPN 30.10.2014

whateverTM UM 25.01.2014 - DPN: 30.10.2014 [bbfata]
catalutza81 UM 24.01.2014 - DPN 31.10.2014
Aralia      DPN 31.10.2014
Clau14      DPN xx.10.2014

elisa_alina DPN xx.10.2014

hopefull UM 25.01.2014 DPN 1.11.2014 gemeni

 

bobocei%20oct%202014.jpg

Tocmai ai aflat ca o sa nasti in Octombrie 2014? Atunci esti bine venita in grupul gravidutelor care asteapta barza in luna octombrie din 2014. Nu esti inca sigura de data nasterii sau doresti sa o mai verifici te sfatuim sa folosesti CALCULATORUL datei nasterii. De asemena iti recomandam sa citesti Odiseea Sarcinii (care urmareste sarcina pe saptamani) si sa citesti ce spun alte mame ca tine pe Jurnal de Sarcina.

La desprecopii.com oferim posibilitati multiple pentru gestionarea grupului de mamici:
- Discutiile publice se desfasoara in cadrul acestui subiect. Un subiect care o sa devina un subiect maraton la care scriem zi de zi. Putem sa pune poze, linkuri si ne folosim de subiectul public ca sa recrutam si alte mamici ca noi.
- Discutii private vom putea avea in cadrul GRUPULUI
- Tot in cadrul GRUPULUI putem avem: albume, evenimente, linkuri utile, sondaje, video-uri, wiki, sondaje, intrebari si raspunsuri (Q&A)
- In curand in cadrul GRUPULUI: liste diverse, Wiki, Albume Video, Evenimente Extinse, Date de nastere, si multe altele



Linkuri rapide:

Lista DPN | Rugaciuni | Dezbateri private | Cum se citeste o ecografie | Albume

Zodiac corespunzator: Balanta 23 septembrie - 22 Octombrie sau Scorpion 23 Octombrie - 21 Noiembrie

balanta1.jpgscorpion11.jpg

Va asteptam cu drag!



#2
ROXYC

ROXYC

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 23 aprilie 2014 - 12:53

Multumim pentru noul capitol! [flo2]

Bun venit Tamia! [flo2]



#3
Tamia

Tamia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 23 aprilie 2014 - 17:00

Buna si va multumesc pentru primire,

 

Multumesc Anda08 pentru urari si pentru intrebarea "Cum ma simt?".

Ca marea majoritate am trecut pana acum prin toate starile, dar in ansamblu sunt foarte fericita si abia astept sa imi mai creasca burtica si sa simt miscarile la bebe.

 

Ca si experienta pe care as putea sa o numesc nu tocmai placuta ar fi ultima vizita la domnul doctor cand am primit ca rezultat al ecografiei "regurgitari la nivelul valvei tricuspide". Mi-a explicat doctorul ca aceasta afectiune creste riscul de Sindrom Down dar ca e foarte mic iar impreuna cu analizele la sange s-ar putea modifica riscul. Nu ma credeti ignoranta in decizia pe care am luat-o dar doctorul trebuia sa imi trimita pe e-mail rezultatul final insa nu l-am primit asa ca am hotarat sa astept pana data viitoare cand ma voi duce la ecografia de la 16 saptamani sa aflu daca e totul in regula. Hotararea a fost bazata pe cateva fapte,  doctorul mi-a explicat ca aceasta afectiune de care am vorbit ar putea disparea pana la vizita urmatoare iar daca ar fi fost grav m-ar fi anuntat imediat, iar o cunostinta care a nascut deja cu dl doctor mi-a zis ca nici ei nu i-a mai trimis raspunsul pe e-mail asta pentru ca totul a fost bine.

Recunosc ca am avut cateva zile emotii si m-au incercat mai multe ganduri dar sunt o norocoasa pentru ca am familia care ma sustine.

Pe data de 9 mai voi afla daca am procedat corect si tot atunci voi sti poate ce am in burtica, fetita sau baiat :) , orice ar fi sanatos sa fie!

 

Sa fiti tari mamici pentru bebei si sa va bucurati de fiecare moment!

Chiar daca sunt la prima sarcina am inteles care este scopul meu si ce am de castigat din acesta experienta. Viata se va schimba si ma pregatesc sa imbratisez statutul de mamica.

 Eu va felicit ca ati ajuns pana aici si astept sa mai citesc cu drag din experientele voastre.



#4
emysa

emysa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 24 aprilie 2014 - 07:43

Buna dimineata,

 

Bun venit, Tamia! Grijile nu ajuta la nimic, insa gandurile pozitive cica intotdeauna.

 

 

De zis e usor, dar cand esti tu in cauza te framanti pana peste poate. Astazi este ziua in care ar trebui sa aflam ce primim in dar: o fetita motata ori un baietel strengarel. Atat de mari sunt emotiile incat asta noapte am visat ca atat la bucatarie, cat si la baia din noul apartament curgea apa murdara, rosiatica, iar eu eram ingrijorata ca n-am unde sa fac baie. Oh, Doamne! Sotul meu zice ca imi fac griji degeaba, ca totul e bine. Inca o sa am emotii pana o sa primesc rezultatul la triplutest. Am senzatia ca cele 9 luni reprezinta un test de emotii pe care trebuie sa-l treci cu brio. Nici la examenul de licenta parca nu m-au incercat asa de multe emotii sau zic asa acum ca a trecut? Habar nu am.

 

 

 

Va doresc o zi minunata!



#5
Andreea11Matei

Andreea11Matei

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 24 aprilie 2014 - 08:15

Hi hi burtici!!!! Deja al 3 lea capitol! Un nou capitol in vietile noastre si la propriu si la figurat :) Ma bucur ca am ajuns pana aici, ca pana acum totul este bine si sa speram ca si de acum inainte vom fi sanatoase si vom avea prunci sanatosi!!

 

In primul rand vreau sa ii urez bun venit Tamiei!! Suntem ca in aceeasi perioada, UM 10.01 si DPN 15.10 :). Te-ai hotarat unde nasti?

 

Anda, sunt in aceeasi situatie ca si tine. De cateva zile nu ma pot odihni, visez ciudatenii, nu stau bine in nicio pozitie, am dureri lombare ca si cand sunt amortita. E adevarat, nu sunt mari, dar in timpul noptii, cand mi-e lumea mai draga, chiar imi dau batai de cap. Incerc sa fac tot felul de intinderi, sa ma arcuiesc, pentru ca simt nevoia dar daca ma fortez prea tare simte si burtica si mi se face teama incat renunt. Si uite asa, ma invart cand pe-o parte, cand pe alta, Mitzy(pisica) este si ea ravasita ca nu stie ce se intampla cu mine si nici ea nu doarme, draga de ea. Cand imi pun o perna intre picioare parca dau semne de mai bine. Asa ca i-am zis lui Edy sa imi ia pernuta de gravide ca eu nu mai rezist asa. Am deja 2 prietene care mi-au spus ca la ele a facut minuni, dar se refereau in acea perioada cand era burtica mare. Eu deocamdata nu o am mare.

Voi fetelor, patiti la fel? Stiti de pernele de gravide? Aveti idee care este mai buna? Din ce m-am documentat pe google, am vazut ca sunt tot felul de forme, preturi, mai mici, mai mari... nici nu stiu asupra careia sa ma hotarasc :(. Ce sfaturi imi dati?

 

Va pup burtici si bebelusi sanatosi!!!



#6
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 24 aprilie 2014 - 08:34

emysa - si eu sunt cu emotiile la pamant cand ma gandesc la Triplu Test, cred ca pe Luni-Marti merg sa il fac, poate aflu si eu atunci daca e [bbbaiat] sau [bbfata] DOAR sanatos sa fie si rezultatele bune ... sa ne spui si noua cand afli ce bobocel ai [:)]



#7
GeoM80

GeoM80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 24 aprilie 2014 - 09:27

Buna, fetelor si Hristos a inviat!

 

Bun venit, Tamia!

 

Diatur, cum mai esti? Imi pare nespus de rau de situatia in care te afli. Ai incredere in Dumnezeu ca iti va da taria sa treci cu bine peste toate greutatile vietii. 

 

Emysa si Anda, va asteptam cu vesti.

Mie medicul mi-a recomandat sa nu mai fac triplul test daca bitestul a iesit bine, asa ca ma conformez. 

Conform ultimei eco, facuta la 12 saptamani, s-ar parea ca bebelul este fetita. 

 

Andreea, am auzit si eu de aceste perne, dar inca nu m-am documentat pe aceasta tema.

 

Silvia, ce mai faci? I-ai spus fetitei ca va avea o surioara? :)

 

Va pup pe toate!



#8
whateverTM

whateverTM

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 24 aprilie 2014 - 18:21

Salutari din Praga,

 

eu sunt Alina, 36 ani, locuiesc de 2 ani in Praga si ma pregatesc sa ma intorc acasa in Timisoara in Sept '14. Dupa o sarcina oprita din evolutie la 9 sapt, sunt din nou insarcinata in 13 sapt. Am trecut sapt trecuta cu bine dublu test si am inceput sa fiu in sfarsit mai increzatoare ca poate de data asta avem noroc..

 

Desi nimeni nu poate spune cu siguranta de ce am pierdut prima sarcina, se poate sa fie una din cele 2 probleme urmatoare, pt care de data asta sunt sub medicamentatie:

- probleme de coagulare - am 3 mutatii genetice care pot da trombofilie in sarcina ( zilnic injectii cu Clexane in burtica + aspirina)...

- probleme de auto-imunitate, suspiciune de Lupus (pt care iau cortizon- Prednisone)

 

Dupa cum vedeti, o sarcina cu risc mai ridicat decat mi-as dori, dar atat de dorita si asteptata..Ma simt in general bine, mai am perioade cu dureri foarte mari de cap, un fel de migrene care dureaza zile intregi iar greturile au trecut de o saptamana. Burtica se vede deja binisor, a trebuit sa anunt si la lucru sarcina ca deja era evident..

 

Va multumesc ca ma primiti in comunitatea mamicilor de Oct ( data preconizata: 30 oct) si sa auzim cu bine!!

Alina

 

ps: cum fac sa am access la fisierele grupului?



#9
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 24 aprilie 2014 - 18:43

Bine ai venit alaturi de noi Alina [flo2] Sa ai o sarcina usoara, si un bebe sanatos la termen! Cu putere, incredere si speranta vei trece cu bine peste aceste luni frumoase de sarcina si iti vei tine puiul in brate!

 

Eu te-am trecut pe listuta si vad ca te-ai inscris deja in grup, deci ar trebui sa ai acces cam peste tot unde suntem [:)]

 

Ma bucur ca grupuletul nostru se mareste, la fel ca si burticile - ca tot vorbeam de burtici: am observat ca in momentul cand vreau sa ma aplec devine un pic greu, e ca si cum as fi inghitit o minge si ma incurca, la care tati imi spune, pai...intr-un fel ai cam inghitit una [soricel] In rest ma tot chinui sa beau apa si sa previn vreo infectie urinara nedorita ...

 

Va pup [flo2]



#10
Andreea11Matei

Andreea11Matei

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 25 aprilie 2014 - 08:19

Neata burtici!

 

Azi implinim 15 saptamani!!!!  [copil]  [gravired]  Bucurie mare!!!

Vreau sa va anunt ca mi-am facut comanda de pernuta pentru gravide, abia astept sa vina sa o testez. Maine seara voi dormi ca o regina (mai ales ca voi veni dupa o nunta de la Bucuresti, unde voi canta tooooata noaptea... de obicei, cand avem nunti la Buc, ajungem la Pitesti pe la 8 dimineata...) Presimt ca voi concura cu tati deorece si el are probleme cu spatele si este suficient sa o incerce cateva minute ca sigur ne vom certa pe ea. Dar pishcotu' are prioritate si cum el este in burtica la mine, rezulta ca eu am prioritate :D. 

Am inceput sa am iarasi tot felul de ganduri sinistre. De vreo cateva zile ma simt ok, am si pofta de mancare, nu ma mai simt ca o graviduta, uterul il simt tare cand apas pe el asa ca ma gandesc la bebe, sper sa fie bine, sa nu se fi intamplat ceva cu el Doamne fereste, sa creasca in continuare, sa fie sanatos... Na', cand aveam greturi, stiam sigur ca e de la el, zilnic ma linisteam cu simptomul asta. Acum, de cand nu le mai am ci dimpotriva, mananc normal, practic nu mai am niciun semn de existenta pishcotului.. :(. Daca ii spun lui tati, iar ma face nebunica, asa ca va spun voua fetelor sa ma mai descarc. Si pana la urmatoarea ecografie ar mai fi inca vreo 2-3 saptamani. Medicul este plecat in China pana pe 3 Mai, cand vine abia reusesc sa vorbesc cu el sa imi faca programare si cine stie cand o avea timp de mine.. :(

Voi fetelor cum sunteti? Mai aveti greturi, va mai simtiti rau? Aveti altfel de simptome decat cele de pana acum?

 

Va pup si bebei sanatosi!!!





Etichetat si cu mamici, gravidute, octombrie, 2014, sarcina, bobocei

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -