Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sarbatoare pe Ghetar: Christos a inviat!


392 raspunsuri la acest subiect

#1
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 17 aprilie 2014 - 15:04

Schimb capitolul, in acesta vom petrece Pastele si vom ciocni ouale. Alea din care nu ies pui de pinguin... [:)]

Trebuie sa ne insanatosim, sa ne odihnim, sa ne rugam si sa ne veselim.

Ca o data in an este sarbatoarea de Paste!



#2
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 17 aprilie 2014 - 15:12

Buflea draga, tinem pumnii  [flo2] sanatate multa lui Alex.

 

Noi la un moment dat am fost "clienti fideli" spitalului de copii din Zurich, streptococi, pneumonie, apoi meningita; spre norocul nostru insa nu am ramas niciodata internati; cand a avut meningita au zis ca-i dau drumul acasa, pt ca poate sa bea si poate merge; ea de-abia astepta, dupa 12 ore de spital, nemancata. Si a rezistat eroic la punctia lombara (dupa am aflat ca e destul de periculoasa); cand i-au facut-o au fost 4 medici prezanti si vreo 4 asistente; noi am stat afara; la un moment suna alarma de la camera in care era, sar vreo 4 asistente; noi cu inima pana in gat, ne-am speriat rau; nu a fost nimic grav, le mai trebuia o eprubeta  [batcap]

 

Mai devreme am extras 2 capuse de sub barbia motanului; dormea langa mine pe patura si mi-a dat gatul sa-l scarpin (asa se alinta el); dau peste ceva tare si rotund; cand ma uit, o capusa cat unghia mica, plina cu sange; ii dau cu otet, o scoatem (el a stat ft cuminte, e un motan model  [:)] ), apoi il controlez si mai dau peste una, dar mult mai mica; i-am scos-o si pe asta. Pana acum nu a avut capuse; si umbla pe-afara de 1 an de zile. Cine stie pe unde a umblat, ca diminieata a venit cu un soricel acasa  [soricel]



#3
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 17 aprilie 2014 - 15:12

Bun pas.

#4
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 17 aprilie 2014 - 15:13

Ruf, nu te superi pe mine daca te rog sa schimbam numele pana duminica? nu de alta dar nici nu l-au omorat inca.. [:)]



#5
elyda

elyda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.011 mesaje

Postat 17 aprilie 2014 - 15:15

Mi-a inchis Rufus usa in nas tocmai cand scrisesem si eu ceva inteligent si nu stiu daca o sa mai reusesc performanta asta prea curand.:)):))


BUFLEA,imi pare tare rau ca treceti prin momentele astea.Dupa cate vezi suntem alaturi de Alex si de tine si va sustinem chiar daca numai moral.O sa treceti si peste hopul asta.♡♡♡♡


Si nu te mai gandi la oua rosii ca am masurat/pipait/frecat/spalat eu destule pana s-au facut rosii...de rusine.:)):))

#6
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 17 aprilie 2014 - 15:15

Buflea, hai ca trece repede! In trei zile mana aia incepe sa se dezumfle, ca asa a facut si urechea lui fii-miu. 

 

Mai, aici sunt mai grijulii. Usa sta inchisa, pe coridor noaptea e liniste - ziua nu, ca e tot o bataiala incepand cu ora 7. cand intra isi aprind numai lumina de veghe, vin de obicei si inainte sa inceapa sa piuie perfuzia ca ei cam stiu cand vine timpul ei. Iar analize le fac numai ziua daca nu e caz de extrema urgenta . Adu laptopul si lasa-l sa vada ce filme traznite si-o dori el, alta ocupatie cu ambele maini bulite mai greu. Eventual carti pe book-reader, ca e mai usor de apasat un buton decat de intors o pagina, sau reviste si intorci tu pagina cand e gata. Mai poti sa downloadezi niste carti audio cu ce tema i-o place lui (a citit Harry Potter? sau cartile cu Artemis?. La jocuri fara maini nu ma pricep... 

 

Cum e infuzia? Puteti pleca cu ea la plimbare? Poate sa ii inchida branula pe perioade fara perfuzie ca sa va plimbati putin? 

 

Si intreaba dupa infectia asta cand poate sa se reapuce de sport. 

 

Ia partea pozitiva, in spital se ocupa de voi, daca trebuia sa alergati dupa medici de familie in perioada asta cu Pastele ati fi stat pe la niste cozi lumina la aia putini care nu sunt in concediu si cine stie ce mai adunati pe acolo.  

 

Al  meu copil nu s-ar mai fi dat dus din spital, trai neneaca pe capul lui acolo. TV personal la care avea el acces cand si cum vroia, clown, tanti care se statea cu ei si se juca in camera cu jucarii si jocuri, inghetata in fiecare zi la cafeneaua de jos plus un milion de cadouri si cadouase. 

 

Cea mai nasoala parte e aia cu bautul apei, cand nu ai voie ti-e tot timpul sete (asta am patit-o dupa operatia de apendicita, dupa nu iti dadeau voie ore in sir sa bei apa, mi-a citit mama ore in sir ca sa ma tina ocupata). 



#7
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 17 aprilie 2014 - 15:27

Rox, te rog treci tu la butoane...eu plec in cateva ore de acasa, ma intorc marti si internet pe unde merg e mai subtire. Nu voiam sa va las fara capitol nou... [:)]



#8
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 17 aprilie 2014 - 15:39

Si aici e la fel ca in Germania; fiecare are TV-ul lui (cu casti); clowni sunt si aici, au jucarii, carti, Playstation, plus un club pt copii (nepotica mea a fost operata de apendicita aici...de fapt a dat in peritonita si a tb sa stea 10 zile in spital, pt a-i face antibiotice). 

 

Rufus, drum bun atunci si Un Paste fericit alaturi de cei dragi ! 



#9
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 17 aprilie 2014 - 15:54

Ruf pe unde mergeti?



#10
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 17 aprilie 2014 - 16:04

Rox, te rog treci tu la butoane...eu plec in cateva ore de acasa, ma intorc marti si internet pe unde merg e mai subtire. Nu voiam sa va las fara capitol nou... [:)]


Done. Scuze ca m-am bagat... [pup]
Drum bun!!!


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -