Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici vorbarete de iunie 2014 (Capsunici de iunie 2014) - 13


208 raspunsuri la acest subiect

#51
bea2014

bea2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 409 mesaje

Postat 22 aprilie 2014 - 18:53

2ingerasi, important e ca bebe se apropie de 2kg. Conteaza f mult in caz de nastere prematura. Probabil tot efortul tau cu excursia s-a facut resimtit in col, asa ca fa ce zice medicul tau. Daca stai la pat se poate, mai ales ca e un singur bebe. Am cunoscut o graviduta in spital care avea 1,4 cm colul in sapt 32. Pt ca nu era deschis, i-a pus pesar si cu tot cu diabetul ei gestational a nascut la 39 sapt un baietel de 3900gr. Dar a stat doar la pat. Se ducea doar la baie. A tinut-o 3 sapt in pital, apoi acasa nu facea nimic. Nu stiu daca la voi e agreat pesarul sau nu, dar daca nu vedeam ce poate face nu as fi vb. Rabdare si putere sa rezistil la pat. Dupa cum probabil ai vazutdeja, colul nu doare cand se micsoreaza. Deci , chiar daca te simti bine, impune-ti repaus la pat. Bafta!

Eu merg joi la morfo de trim 3, vineri la control si apoi probabil in spital pt injectiile de maturare. Daca ma interneaza, voi sta pana la nastere, ca vrea sa ma aiba sub observatie. In rest bebelusii suntextrem de activi. Sper ca misca amandoi, pt ca nu mai stiu cum sunt asezati. Abia astept morfo, sa vad si greutatile. Imi dorewc sa ajung cu ei la 2 kg, macar atata sa aiba la nastere. Vom vedea. Doamne ajuta! Eu fac prontogest injectabil, cate 1 pe sapt si nu stiu ce gramaj are. Tu iei pastile sau cum? Stiu ca se ia pana prin sapt 33, pt ca apoi imbatraneste placenta.

#52
2ingerasi

2ingerasi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 405 mesaje

Postat 22 aprilie 2014 - 20:36

2ingerasi, important e ca bebe se apropie de 2kg. Conteaza f mult in caz de nastere prematura. Probabil tot efortul tau cu excursia s-a facut resimtit in col, asa ca fa ce zice medicul tau. Daca stai la pat se poate, mai ales ca e un singur bebe. Am cunoscut o graviduta in spital care avea 1,4 cm colul in sapt 32. Pt ca nu era deschis, i-a pus pesar si cu tot cu diabetul ei gestational a nascut la 39 sapt un baietel de 3900gr. Dar a stat doar la pat. Se ducea doar la baie. A tinut-o 3 sapt in pital, apoi acasa nu facea nimic. Nu stiu daca la voi e agreat pesarul sau nu, dar daca nu vedeam ce poate face nu as fi vb. Rabdare si putere sa rezistil la pat. Dupa cum probabil ai vazutdeja, colul nu doare cand se micsoreaza. Deci , chiar daca te simti bine, impune-ti repaus la pat. Bafta!

Eu merg joi la morfo de trim 3, vineri la control si apoi probabil in spital pt injectiile de maturare. Daca ma interneaza, voi sta pana la nastere, ca vrea sa ma aiba sub observatie. In rest bebelusii suntextrem de activi. Sper ca misca amandoi, pt ca nu mai stiu cum sunt asezati. Abia astept morfo, sa vad si greutatile. Imi dorewc sa ajung cu ei la 2 kg, macar atata sa aiba la nastere. Vom vedea. Doamne ajuta! Eu fac prontogest injectabil, cate 1 pe sapt si nu stiu ce gramaj are. Tu iei pastile sau cum? Stiu ca se ia pana prin sapt 33, pt ca apoi imbatraneste placenta.

 

Eu am facut morfologia azi si totul e ok.

Progesteron iau capsule de 200 mg intreavaginal de 3 ori pe zi.

Celelalte le iau oral.

Sincer, nu am simtit nimic si am luat totul mai in gluma, pana cand dr a devenit verde-albastru la fata. Nu am fost niciodata o panicoasa sau o plangacioasa, si de asta nu m-am gandit vreodata ca mi se poate intampla mie asta...

De asta nici nu ma ingrijorez prea mult, dar cred ca dau in inconstienta... asa ca prefer sa ascul de dr si de sot...

Ce ma omoara cel mai tare e ca nu mai pot sa ma ocup de copii asa cum trebuie. E greu sa fii fortata sa stai in pat cateva saptamani sau luni, dar cand mai ai si vreo doi tanci pe langa, e cu atat mai greu...

 

Oricum, agitatia cu vacanta si-a pus amprenta, dar asa de bine m-am simtit...

Asa ca acum trag ponoasele si mi-o iau pe cocoasa...

Nu-i nimic..ma apuc de scris, de citit si de vazut filme.....

 

Jos palaria pt voi, cele care ati fost consemnate la pat mai demult si ati stat cuminiti.

Trebuie sa iau lectii de rabdare de la voi...



#53
georgiana55

georgiana55

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 250 mesaje

Postat 22 aprilie 2014 - 21:47

2ingerasi trebuie sa ai credinta si rabdare...sa sti ca si cumnata mea a avut colul scurtat din saptamana 32 si avea gemene si le-a dus pana la 38 de saptamani dar cu stat numai in pat si tratament..ea nu avea 2 prichindei dar avea unu, a ajutat-o foarte mult si sotul si faptul ca piticul pana la 4-5 era la camin..mergem si noi joi la control si la morfologie,sper sa fie totul ok....pupici 



#54
bea2014

bea2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 409 mesaje

Postat 22 aprilie 2014 - 22:10

2ingerasi, te rog sa nu te superi pe mine, dar simt nevoia sa ma iau un pic de tine. Spui ca "ce ma omoara cel mai tare e ca nu mai pot sa ma ocup de copii asa cum trebuie". Te inteleg ce vrei sa spui, dar, daca gandesti la rece, de fapt ai deja 3 copii si pe al treilea il neglijezi pt ceilalti 2. Gandeste-te ca e doar o situatie temporara si ca acum bebe3 are mai multa nevoie de tine, decat ceilalti 2 copii. Esti o mamica inteligenta, cum ne-ai demonstrat deja pana acum, deci vei gasi o solutie. Nici nu am alte asteptari de latine decat sa gasesti o solutie si de data asta. Bebe3 are aceleasi drepturi la atentie din partea ta, asa cum o arati si celorlari. Asta e parerea mea. Daca am judecat gresit din afara, te rog sa ma ierti. Fii inteleapta si de data asta mami!

#55
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 23 aprilie 2014 - 07:46

La multi ani! si la multi bani! si la multi copii frumosi sanatosi si fericiti! Si la multi.... tot ce va doriti! Georgiane, Georgici, Georgete sau derivate de la Sf. Gheorghe. [flo2]  [flo2]  [flo2]  sa aveti o zi frumoasa astazi



#56
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 23 aprilie 2014 - 08:09

2ingerasi, stai cumintica in pat si gata. O sa fie bine daca ai grija de tine si de bebe. Tot e bine ca ai moralul sanatos. Eu de cateva luni am cazut in butoiul cu depresie. De 2 zile putea ceva rau in bucatarie. Si am spalat galeata de gunoi si pe jos, am dezinfectat... degeaba. Putea de nu puteai sa stai. Si m-am pus pe-un plans ... de-ala de zile mari. Pana s-a milostivit maria sa sotul, sa umble pe rafturile de sub chiuveta. Unde a gasit.... o bucata de friptura mucegaita.  [batcap]  [batcap]  [batcap] . Habar n-am cum a ajuns acolo. Dar mi-e asa de ciuda ca nu ma pot apleca sa fac curat. Dau si eu cu mopul si matura asa...pe deasupra ca sa nu zic ca n-am dat. Curatenie in profunzime nu sunt in stare sa fac. Si nu ma suport cand vad cat de neputincioasa am devenit. Mi-a mai dat si sotul o veste de m-a capiat de-abinelea. Pe 15 mai pleaca in delegatie pentru 2 saptamani. Deja nu mai suport atatea probleme. Nu mai fac fata.

 

Azi am dus fetele la gradi. Si dupa ce ca suieram ca locomotiva de la efort si imi venea sa plang de dureri de burta, ma intampina educatoarea, toata numai zambet, sa-mi spuna sa iau devreme copiii astazi (adica cel tarziu la ora 1) ca ea s-a invoit ca e sarbatoare si n-are cu cine sa-i lase in gradi.  [fal] . Imi venea pur si simplu sa o strang de gat. I-am raspuns si eu tot zambind ca eu lucrez la patron, si seful meu n-are chef sa-mi organizeze mie orarul dupa placul gradinitei. Asa ca o sa vin la ora 5 sa recuperez copiii. (oficial gradinita este deschisa pana la ora 5.30). 



#57
Carmen87

Carmen87

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 314 mesaje

Postat 23 aprilie 2014 - 10:05

La multi ani Georgiana55 si celorlalte sarbatorite daca mai sunt!  [flo2]  [flo2]  [flo2]



#58
Ioanact

Ioanact

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.206 mesaje

Postat 23 aprilie 2014 - 10:14

Adevarat a Inviat!

 

LA MULTI ANI, tuturor celor care poarta numele Sfantului Mare Mucenic Gheorghe! (cat si derivatele acestuia) [s]

 

Noi am petrecut frumos Pastele, In prima zi am avut finii in vizita (iar finuta e si ea insarcinata! [bis]) si-am sarbatorit impreuna ziua Justinei.

A doua zi am fost in vizita la o matusa de-a mea din Navodari, dupa care am mers cu fetele in parcul Tabacariei.

A treia zi am stat acasa, a fost zi de odihna.

La cat m-am obosit cu gatitul pt Pasti ,desi si la Ioana aveam 8 luni cand "am prins" sarbatorile de Craciun, dar n-am simtit durere atat de mare si de mijloc si de burta, in jurul buricului.

E diferita sarcina aceasta.

 

2ingerasi stiu ca e greu, dar asculta ce zice dr. Cu repaus la pat vei duce sarcina cat mai aproape de termen! [pup]

mariana_flo asa sunt si eu , cu aplecatul mi-e tare greu. Tb din genunchi sa ma aplec.

 

Sa aveti o zi frumoasa! [floare3]



#59
bea2014

bea2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 409 mesaje

Postat 23 aprilie 2014 - 10:28

Georgiana, la multi ani sanatosi si sarcina usoara!

La multi ani tuturor celor care aumotive de sarbatoare azi, intre rude sau prieteni.

#60
lovesunshine

lovesunshine

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 302 mesaje

Postat 23 aprilie 2014 - 11:22

Georgiana, la multi ani sanatosi si sarcina usoara!

La multi ani tuturor celor care aumotive de sarbatoare azi, intre rude sau prieteni.

Noi sarbatorim cele 32 de saptamani!!!! [artif]  [artif]  [artif]  [artif]  [artif]  [artif]  [artif]  [artif]  [artif]  [artif]  [artif]  [artif]

La multi ani celor care poarta numele sfant sarbatorit astazi!!!




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -