Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici vorbarete de iunie 2014 (Capsunici de iunie 2014) - 13


208 raspunsuri la acest subiect

#11
Ioanact

Ioanact

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.206 mesaje

Postat 17 aprilie 2014 - 14:34

Buna, fetele!
Sa avem un capitol cu vesti bune!

Mariana eu inserez direct poza fara a o m adauga in album si vad ca nu-mi ies rasturnate. Cine stie la tine de ce ies asa...
Laura multumim pt urare! Si La multi ani sanatosi lui George!
In prima zi de Pasti ii serbam ziua.
De fapt vom fi cu finii, ca cine sa vina de Pasti ?! (ma gandisem sa chem cativa copilasi), dar toata lumea petrece in felul lor.
Dar faptul ca-i fac tort, sufla in lumanare ( e asa incantata ca e lumanarea cu printesa :) ), si vom avea si artificii; pe ea o bucura.
Cand vor incepe gradinita o sa ducem ceva dulce si un suculet.

Cat priveste pregatirile de Pasti: am scos cele 2 tavi de chec din cuptor si m tarziu sa condimentez carnea de iepure. Ne-a adus cineva... si ca sa n-o m congelez/dezcongelez, o tin condimentata la frigider.
Ai zis de sarmale, nici nu vreau sa aud. Numai mirosul imi face rau, desi sunt in luna a 8 a, tot nu suport mirosul.
Si cand ma gandesc ca a treia zi de Pasti mergem la o matusa de-a mea ( ne-a invitat), si-o avea sarmale [ups]... sper sa nu-mi fie rau.

Sunt un pic suparata ca dr ginecolog nu mi-a raspuns la mail.
Sunt curioasa cum sunt rezultatele si m ales daca tb sa i-au vitamine.
In continuare ma confrunt cu carcei. Ii am in timpul somnului, cand ma intorc de pe o parte pe alta.
Din ce-am citit, sunt simptome specifice sarcinii m ales in lunile 7 , 8 , ca si arsurile, greturile... insa cauze pot fi si carenta de Ca ( ori la mine mi-a iesit analiza buna) sau excesul de Ca, carenta de magneziu ( asta nu stiu, ca n-am facut analiza), statul mult in picioare fara pauze...
Cu fierul m-am lamurit: se determina din 2 analize, hematocritul si hemoglobina. Ceea ce mie mi-au iesit bune.
Pana primesc raspuns de la dr am tot cautat pe net.

Spor la treaba! Si faceti pauze cand obositi! [flo]

Editat de Ioanact, 17 aprilie 2014 - 14:37 .


#12
Mary333

Mary333

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 385 mesaje

Postat 17 aprilie 2014 - 14:48

Buna, fetele!
Sa avem un capitol cu vesti bune!

Mariana eu inserez direct poza fara a o m adauga in album si vad ca nu-mi ies rasturnate. Cine stie la tine de ce ies asa...
Laura multumim pt urare! Si La multi ani sanatosi lui George!
In prima zi de Pasti ii serbam ziua.
De fapt vom fi cu finii, ca cine sa vina de Pasti ?! (ma gandisem sa chem cativa copilasi), dar toata lumea petrece in felul lor.
Dar faptul ca-i fac tort, sufla in lumanare ( e asa incantata ca e lumanarea cu printesa :) ), si vom avea si artificii; pe ea o bucura.
Cand vor incepe gradinita o sa ducem ceva dulce si un suculet.

Cat priveste pregatirile de Pasti: am scos cele 2 tavi de chec din cuptor si m tarziu sa condimentez carnea de iepure. Ne-a adus cineva... si ca sa n-o m congelez/dezcongelez, o tin condimentata la frigider.
Ai zis de sarmale, nici nu vreau sa aud. Numai mirosul imi face rau, desi sunt in luna a 8 a, tot nu suport mirosul.
Si cand ma gandesc ca a treia zi de Pasti mergem la o matusa de-a mea ( ne-a invitat), si-o avea sarmale [ups]... sper sa nu-mi fie rau.

Sunt un pic suparata ca dr ginecolog nu mi-a raspuns la mail.
Sunt curioasa cum sunt rezultatele si m ales daca tb sa i-au vitamine.
In continuare ma confrunt cu carcei. Ii am in timpul somnului, cand ma intorc de pe o parte pe alta.
Din ce-am citit, sunt simptome specifice sarcinii m ales in lunile 7 , 8 , ca si arsurile, greturile... insa cauze pot fi si carenta de Ca ( ori la mine mi-a iesit analiza buna) sau excesul de Ca, carenta de magneziu ( asta nu stiu, ca n-am facut analiza), statul mult in picioare fara pauze...
Cu fierul m-am lamurit: se determina din 2 analize, hematocritul si hemoglobina. Ceea ce mie mi-au iesit bune.
Pana primesc raspuns de la dr am tot cautat pe net.

Spor la treaba! Si faceti pauze cand obositi! [flo]

 

 

Nu mai citi pe net ca o iei razna!!!!!

 

Stai linistita ca nu are ce sa se intample pana raspunde doctorul.

 

Eu nu am auzit niciodata ca deficienta sau cresterea Ca sa provoace carcei...si Slava Domnului am carcei din copilarie [soricel]

 

Am descoperit dupa cativa ani de chin ca sunt de la carentele de magneziu...desi in sange analiza imi iese bine, am caderi frecvente... In sarcina cum am avut prima data, i-am povestit doctorului cat de frecvent aveam inainte si nici nu mi-a mai facut nicio analiza....direct Magne B6 si am scapat.

 

 

Calciu in sarcina nu o sa-ti prescrie nimeni...decat daca ai peste 40 de saptamani si vrea sa-ti provoace travaliul [:)]



#13
Mary333

Mary333

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 385 mesaje

Postat 17 aprilie 2014 - 14:52

Fetelor, nu am chef de nimic  [batcap] ma simt asa trista fara motiv evident

 

Sunt singura cu mama si mai rau e ca nici pe ea nu o las sa faca nimic pt ca nu am chef eu pur si simplu.....se invarte prin casa de plictiseala saraca..cred ca mai are putin si ma alearga....acum s-a apucat sa stearga pervazele si se tot uita daca nu ma apuca urlatul...nu stiu ce am



#14
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 17 aprilie 2014 - 19:34

Ioana, uite ce scrie pe net despre inrosirea oualelor. Habar n-am cum e mai bine. Eu le inroseam in fiecare an joia. Astazi n-am mai apucat ca nu m-am simtit bine. O sa inrosesc sambata.

 

"Ouăle nu se vopsesc în Vinerea Mare

 
Se spune că ouăle înroşite în Joia Mare nu se strică tot anul.  Gospodinele care nu au înroşit ouă în Joia Mare trebuie să facă acest ritual sâmbătă, înaintea Paştelui şi în niciun caz în Vinerea Mare. În această zi se spune că nu se face nimic pentru spor, deoarece nu rodeşte, pentru că Hristos a murit. Or, oul este un simbol al rodirii perpetue şi al formei rotunde aproape perfecte.

Citeste mai mult pe RTV.NET: http://www.romaniatv...l#ixzz2zALoWlEO



#15
2ingerasi

2ingerasi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 405 mesaje

Postat 17 aprilie 2014 - 19:51

Buna seara,gospodinelor. Va scriu rapid. Suntem ok, dupa o calatorie cu masina de 10 ore. Am papat bine, dar copiii au scos untul din mine. Vinerea trecuta am fost la dr. Bebe avea 1400g, usor sub medie. Eu, in schimb, am intrat din nou pe progesteron 600mg pe zi, caci am colul sub 2,5 si bebe a coborat la nivelul ombilicului. In rest suntem bine. Vom ajunge acasa sambata seara, la timp pt inviere. Anul asta sunt o lady puturoasa si ma asteapta o prietena cu toate gata gatitie. Doar o zaluda ca mine putea pleca in vacanta cu 2 plozi nazdravani, la un drum de 12 ore cu masina. Poate o sa nasc in caruta cu coviltir, ca tigancile de pe vremuri. Va pup!

#16
Mary333

Mary333

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 385 mesaje

Postat 17 aprilie 2014 - 20:02

Buna seara,gospodinelor. Va scriu rapid. Suntem ok, dupa o calatorie cu masina de 10 ore. Am papat bine, dar copiii au scos untul din mine. Vinerea trecuta am fost la dr. Bebe avea 1400g, usor sub medie. Eu, in schimb, am intrat din nou pe progesteron 600mg pe zi, caci am colul sub 2,5 si bebe a coborat la nivelul ombilicului. In rest suntem bine. Vom ajunge acasa sambata seara, la timp pt inviere. Anul asta sunt o lady puturoasa si ma asteapta o prietena cu toate gata gatitie. Doar o zaluda ca mine putea pleca in vacanta cu 2 plozi nazdravani, la un drum de 12 ore cu masina. Poate o sa nasc in caruta cu coviltir, ca tigancile de pe vremuri. Va pup!

 

 

[:-)))]  Eu zic sa gandesti pozitiv si sa te simti bine in concediu



#17
Ioanact

Ioanact

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.206 mesaje

Postat 17 aprilie 2014 - 20:21

Nu mai citi pe net ca o iei razna!!!!!

Stai linistita ca nu are ce sa se intample pana raspunde doctorul.

Eu nu am auzit niciodata ca deficienta sau cresterea Ca sa provoace carcei...si Slava Domnului am carcei din copilarie [soricel]

Calciu in sarcina nu o sa-ti prescrie nimeni...decat daca ai peste 40 de saptamani si vrea sa-ti provoace travaliul [:)]


Dr ginecolog mi-a spus ca e posibil de la deficienta de Ca sa am carcei ( ori mie mi-a iesit analiza buna) dar si de la magneziu , cum ai zis si tu.
Eu n-am avut pb cu carceii, decat acum in sarcina.

Ba la sarcina cu Ioana dra ginecolog mi-a prescris Ca+D3, si-am nascut-o la fix 40 de sapt.

#18
Ioanact

Ioanact

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.206 mesaje

Postat 17 aprilie 2014 - 20:30

Ioana, uite ce scrie pe net despre inrosirea oualelor. Habar n-am cum e mai bine. Eu le inroseam in fiecare an joia. Astazi n-am mai apucat ca nu m-am simtit bine. O sa inrosesc sambata.

"Ouăle nu se vopsesc în Vinerea Mare

Se spune că ouăle înroşite în Joia Mare nu se strică tot anul. Gospodinele care nu au înroşit ouă în Joia Mare trebuie să facă acest ritual sâmbătă, înaintea Paştelui şi în niciun caz în Vinerea Mare. În această zi se spune că nu se face nimic pentru spor, deoarece nu rodeşte, pentru că Hristos a murit. Or, oul este un simbol al rodirii perpetue şi al formei rotunde aproape perfecte.

Citeste mai mult pe RTV.NET: http://www.romaniatv...l#ixzz2zALoWlEO


Cum a zis si Mary , nu tot ce citim pe net e-adevarat.
Eu iti zic cum a invatat sotul , fiind preot.
Da, stiu ca maj vopsesc Joia. Chiar si mama ( Dumnezeu s-o odihneasca in pace!) tot Joia le vopsea.
De cand m-am casatorit si mi-a zis ( explicat) sotul ca se vopsesc Vinerea, de-at le vopsesc Vinerea.
Acum fiecare face cum considera.

#19
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 17 aprilie 2014 - 21:39

Cum a zis si Mary , nu tot ce citim pe net e-adevarat.
Eu iti zic cum a invatat sotul , fiind preot.
Da, stiu ca maj vopsesc Joia. Chiar si mama ( Dumnezeu s-o odihneasca in pace!) tot Joia le vopsea.
De cand m-am casatorit si mi-a zis ( explicat) sotul ca se vopsesc Vinerea, de-at le vopsesc Vinerea.
Acum fiecare face cum considera.

Ai dreptate, Ioana. Pe net scrie cate-n luna si-n stele. Nu te supara pe mine.  [flo2] . Am sa vopsesc si eu maine, ca mai multa incredere am in spusele tale si ale sotului preot, decat in scrieri oarecare de pe net. 

 

Eu defapt cautam sa vad la ce ora se poate merge la biserica cand mi-a picat in mana chestia cu ouale. As vrea sa duc fetele la slujba si cum n-am mai intrat in biserica de la botetul mezinei... habar n-am care sunt oranduielile. 



#20
Mary333

Mary333

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 385 mesaje

Postat 17 aprilie 2014 - 22:38

Dr ginecolog mi-a spus ca e posibil de la deficienta de Ca sa am carcei ( ori mie mi-a iesit analiza buna) dar si de la magneziu , cum ai zis si tu.
Eu n-am avut pb cu carceii, decat acum in sarcina.

Ba la sarcina cu Ioana dra ginecolog mi-a prescris Ca+D3, si-am nascut-o la fix 40 de sapt.

 

 

Oau..ce chestie cu calciul....foarte tare ca ai luat calciu in sarcina si a fost ok...

 

Stiu sigur de la cumnata mea ca I-au dat calciu ca sa ii provoace travaliul.....ea avea 40 + si cand a fost la control i-a zis doctoritei sa ii faca ceva ca ea acasa nu mai pleaca [soricel]  si dupa cateva doze de calciu, urcat scari prin spital, dupa 10 ore s-a nascut nepotica mea

 

Si acelasi lucru legat de calciu mi-a spus si doctorul meu si doctorita de la cursul de puericultura....

 

Dar cine stie..probabil e si de la caz la caz...de la bebe la bebe ... nu prea poti generaliza mai nimic [flo2]  [flo2]  [flo2]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -