Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Delfinariu Varna Bulgaria


10 raspunsuri la acest subiect

#1
Adri76

Adri76

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 07:07

Delfinariul Varna este o atractie unica, situata in mijlocul unui peisaj verde in partea de nord a parcului Gradina Marii, care permite o vedere magnifica asupra Marii Negre.

 

Daca vreti sa faceti o bucurie copiilor vostri va indemn sa-i calcati pragul. Copiii in mod cert vor adora delfinii, iar adultii nu se vor plictisi!!!

 

Este situat in parcul Primorski, destul de usor de ajuns din statiunile din nordul Varnei. Cum veniti pe drumul E87/9, dinspre Balcic/Albena, intrati in Varna pe un drum cu 3 benzi pe sens despartit de un gard pe mijloc. Dupa ce treceti de primul semafor la primul semn de intoarcere permisa (U turn), intoarceti, apoi prima la dreapta si ati ajuns in Primorski park, iar Delfinariul se poate vedea. Au spectacole in fiecare zi (mai putin lunea) de la 10. 30 / 12. 00 / 15. 00. Biletul de intrare era 20 leva/adult si 14 leva/copil.

 

 In cazul in care sunteti in zona merita sa faceti un popas aici. Am pus si un filmulet cu momente interesante din spectacolul delfinilor!

https://www.youtube....h?v=Z0q1j_Pwsm4

 

 



#2
nicutatu

nicutatu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 07:57

Delfinariu?! La Varna?! Anul asta nu-l mai ratez! Ma bucur ca ai postat si o inregistrare



#3
Loki

Loki
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 10:30

Frumos, dar si trist in acelasi timp. 



#4
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 10:32

Interesant de stiut. Noi nu am fost decat la cel din Constanta.

De curiozitate, cam cat e paritatea leu:leva? Ca sa-mi fac o idee asupra preturilor.

In CT parca era mai bine cand erau intrarile separate pt fiecare punct de atractie din cadrul complexului.



#5
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 10:38

Monica, si acum sunt la fel. se pot plati separat atractiile din complex.



#6
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 12:50

Si noi am fost acolo acum cativa ani. A fost dragut spectacolul, dar copiii era prea mici pe atunci ca sa savureze in mod deosebit.

Dar e un loc unde-as reveni daca as mai avea ocazia



#7
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 14:09

Monica, si acum sunt la fel. se pot plati separat atractiile din complex.

Nu stiam, de cand? De anul asta? Ca vara trecuta si acum 2 veri, trebuia sa achitam 50 de lei/ pers la poarta mare, indiferent unde vroiam sa mergem.

Anterior, prin 2009-2010 era sistemul de intrai cu bani unde vroiai, ne platind nici un tarif la poarta mare. Delfinariul costa in jur de 10 lei atunci... Si cam la fel restul atractiilor.



#8
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 14:12

Frumos, dar si trist in acelasi timp. 

 De ce-i trist?



#9
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 14:42

Nu stiam, de cand? De anul asta? Ca vara trecuta si acum 2 veri, trebuia sa achitam 50 de lei/ pers la poarta mare, indiferent unde vroiam sa mergem.

Anterior, prin 2009-2010 era sistemul de intrai cu bani unde vroiai, ne platind nici un tarif la poarta mare. Delfinariul costa in jur de 10 lei atunci... Si cam la fel restul atractiilor.

 

hm, ciudat, pot jura ca si anul trecut era cu plata separata, am fost noi prin iunie si in septembrie.

dar s-ar putea ca asta sa fie doar pentru perioada sezonului? noi nu mergem vara ca e prea aglomerat [:)]



#10
Loki

Loki
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 14:55

Mi se pare si trist pentru ca eu consider ca animalele nu au fost create pentru distractia si amuzamentul omului si nici pentru a-i servi omului; ca omul asa doreste sa faca este alta poveste. In acest exemplu, mie imi place sa imi imaginez delfinii in libertate, in mari si oceane, urmandu-si cursul firesc al vietii, nu amuzand spectatori. Totodata, este si mai trist ca majoritatea oamenilor numai prin acest fel, de a se duce la delfinarii, gradini zoologice, etc. invata despre animale si despre ce pot face ele. Ar fi mai frumos daca am putea invata despre animale in mediul lor natural, dar asta ar fi mult mai greu de realizat. Partea buna, cand este vorba de delfinarii, gradini zoologice, etc. este ca atunci cand si daca se respecta drepturile animalelor si le sunt asigurate conditii adecvate de viata (ceea ce presupune destul de multe) atunci si animalele au, in general, de castigat, dar si oamenii, mai ales copiii pot invata multe despre ele si pot avea sentimente de respect si afectiune pentru ele, iar aceasta educatie si informare este mult mai accesibila decat ar fi studiul animalelor in habitatul lor natural. 

 

Dar, pana la urma, trebuie sa ne amintim ca aceste animale (le voi include aici si pe cele domestice; toate animalele in general) nu au fost create/nu au aparut pe fata pamantului pentru amuzamentul omului: una este sa le vedem, observam, invatam despre ele si alta este sa le invatam sa faca tumbe. Ca pot sa faca tumbe, da, pot; ca asta arata ca sunt inteligente si cat de inteligente sunt, da, arata, dar sunt si alte cai prin care isi pot demonstra inteligenta; oricum, ele nu sunt menite sa faca asta, in habitatul lor natural nu ar face asa ceva, mai ales nu pentru amuzamentul omului.

 

Eu, personal, prefer sa ma duc in gradini zoologice si parcuri pentru animale salbatice unde nu este practicata dresarea animalelor; daca se intampla sa ajung acolo unde este, prefer sa evit acele spectacole si doar sa observ si admir animalele comportandu-se pe cat de natural pot in captivitate. De aceea evit si circurile care folosesc animale.

 

Nu sunt de acord cu dresarea nici unui animal in scopul amuzamentului omului; cat despre delfinarii, gradini zoologice, etc. ideal cred ca ar fi ca ele sa nu existe deloc si omul sa invete despre animale intr-un alt fel; de aceea, ma va intrista mereu inchiderea oricarui animal intr-un spatiu creat de oameni, oricat ar fi de frumos si bine amenajat; in mod special cand este vorba de animale salbatice.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -